Schimbare pedalier - NEED HELP!!!

#1
Dupa ce-am facut ITP-ul si am schimbat cablurile de timonerie, deci acum imi intra bine in viteze, m-am consolat cu faptul ca ambreiajul mai duce cateva mii de km, am ramas cu o singura problema: pedalierul.
Este stramb, sau mai bine zis, suportul pedalei de ambreiaj este stramb, astfel ca pedala s-a inclinat mult spre frana.
Un suport de pedalier nou este 135 lei iar o pedala 65 lei. Foarte scump pentru mine iar pedala am presupus doar ca trebuie schimbata, asa a spus mecanicul, insa eu sunt sceptic.
Deci intrebarea mea este, a mai facut cineva asta? Se schimba usor suportul de pedalier? Si defapt intrebarea la care vreau cel mai tare un raspuns este: trebuie dat bordul jos?! WTF.. eu zic ca e destul loc acolo.
Reconditionare faruri matuite, zgariate si aplicare de folii
Imagine

Re: Schimbare pedalier - NEED HELP!!!

#2
stai sa ne intelegem.tu spui ca suportul pedalei este stramb,ok?pai daca acel ax pe care lucreaza pedala este stramb,nu vad cu ce te-ar ajuta sa schimbi doar pedala.iar de indreptat axul nu prea ai cum.in consecinta trebuie sa inlocuiesti ansamblul pedalier mai mult ca sigur.din cate stiu,pentru a putea inlocui acesta este nevoie sa dai bordul jos,pentru ca aparent ai loc,dar se mai prinde in partea de sus cu niste suruburi la care nu ai acces cu bordul montat.daca nu e asa ,rog colegii sa ma contrazica.
sa fie in bafta ta prietenas.

Re: Schimbare pedalier - NEED HELP!!!

#12
Salut,

Ionut (Dobroiesti) 25.08.2015

In imaginile de mai jos, este dat in detaliu(cu rosu) locul unde cedeaza din sudura axul pedalei de ambreiaj.
Pe pedalierul(SH) ce urmeaza a fi montat(dreapta) este marcat cu rosu locul unde baietilor de la dezmembrari nu le-a iesit pe deplin operatia (extractia pedalierului) si au indoit acel cadru pe care este fixat swich-ul pedalei de frana. Mare atentie ce luati/cumparati din dezmembrari
In alta ordine de idei... cand vi s-au "incalecat" pedalele(ambreiaj/frana), vinovatul este acel ax incercuit cu rosu.
Pozitia corecta: 90 grade.

Cauzele ce duc la ruperea din sudura a acelui ax:

1.Deteriorarea kit-ului de ambreiaj.
2.Cablu de ambreiaj neschimbat cand situatia o impune.
3.Deteriorarea furcii de debreiere.
4.Strangerea repetata a cablului de ambreiaj.
5.Reglaj necorespunzator al cablului de ambreiaj.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/
Fişiere ataşate
Pedalier1.JPG
Pedalier2.JPG
20150825_173505.jpg

Re: Schimbare pedalier - NEED HELP!!!

#13
Salutare! Sunt exact la aceasta operatiune. Mi s-a rupt pedala de ambreiaj, insa cu o bucata din suport si sunt nevoit sa schimb tot suportul. As vrea sa schimb fara sa dau jos bord, volan, etc. Am desfacut toate suruburile suportului (inclusiv alea 3 de sus care sunt INFERNALE). Acum suportul a inceput sa se miste, insa nu se desprinde. E lipit cu ceva de tabla masinii? Sau mai are vreo smecherie? Am desfacut pedala de frana de piston, acceleratia de cablu si ambreiajul de cablu. Multumesc pentru orice sugestie.

Re: Schimbare pedalier - NEED HELP!!!

#14
Bun, si oare unde a scris cineva CUM se schimba podul pedalier?

Restul le-am citit, le stiu, unii cu bord, altii fara, chiar si cate ore . Doar CUM n-a binevoit sa scrie nimeni.
Functia de cautare in forum ori e beata ori nu-i place de mine, 14 rezultate unde nu e raspunsul la "cum"?

Masina e in parcare, mecanic nu vine la ea, asa ca mersul la mecanic nu e optiune, ca pe aici stramba din nas cand aud de Matiz, mai bine o duc la REMAT, macar recuperez banii de platforma.
Suruburile.le-am.desfacut, scosul pedalierului fara sa dau jos coloana ar fi interesant

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

cron