Matuire faruri

#1
S-au matuit farurile si vreau sa le lustruiesc. Am inteles ca exista o pasta XERAPOL, stie cineva vreun magazin de unde pot cumpara? Exista si o alta solutie/pasta pentru operatia asta?

Re: Matuire faruri

#3
mareo scrie:Eu am matuit farul cu smirglu' de 1500 si 2000,cu multa apa,dupa un vopsitor la cabina mi-a suflat cu lac. Aratau cu noi!
aşa a făcut şi user-ul tomescus, le-am văzut şi eu şi arătau bine, el a dat cu lac la spray
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Matuire faruri

#4
Intre operatiile de smirgheluire si lacuire mai exista ceva, stiu pentru ca am folosit metoda. Doresc sa stiu un magazin de unde pot cumpara acea pasta.
Va explic partea care lipseste. Dupa smirghel, suprafata se da la o perie (e vorba de un polizor care in loc de pietre are discuri de material textil presate unul langa altul. Polizorul nu trebuie sa aiba mai mult de 1200 de turatii. In momentul invartirii, pe dicul textil se aplica o pasta abraziva, dupa care incepi sa lustruiesti efectiv suprafata in cauza. Metoda a functionat inclusiv la geamuri de ceas si ecrane de telefon.

Re: Matuire faruri

#5
Hai ca sa va lamuresc si mai bine.. ca de.. am facut si asa ceva...
ca sa scapi de matuire... defapt se incepe cu matuirea farurilor. Se foloseste o masina orbitala (Das6 sau Das6Pro) cu un pad de smirghel de 1000 pana se observa o matuire complet uniforma. Dupa padul de 1000 se foloseste unul de 1500-2000 pana in momentul cand matuirea este mult mai fina. dupa cel de 2000 se poate trece la un pad de 4000 granulatie pana cand asperitatile sunt aproape insesizabile. cand s-a terminat cu padul de 4000, se ia aceeasi masina orbitala sau se poate folosi o masina rotativa (makita) insa de aceasta data se foloseste o pasta abraziva - aceeasi pasta de polish ca pentru vopseaua de masini.... adica un 3m FP 500 sau alta pasta la aceeasi granulatie. insa aici va conta foarte mult si padul pe care se foloseste padurile sunt de vreo 3 feluri mari si late. CUT / POLISH / FINISH. in functie de granulatia pastei de polish se alege padul. dar avand in vedere folosirea padului de 4000 as recomanda un pad de polish cu FP500 de la 3M. dupa FP500, folositi un pad de finish cu o pasta de finish de la menzerna. nu mai stiu exact cum ii zice la polishul de finish de la menzerna dar... aflu daca tineti neaparat.
pozele de mai jos sunt marturie. (stiu ca nu sunt pe faruri dar este cam acelasi drac.)
http://4.bp.blogspot.com/-6gKjC9_U-98/T ... 600/17.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-kB6VHlxDroQ/T ... 600/19.jpg
have phun.
Intr-adevar dupa aceasta operatiune de polish.. daca exista posibilitatea lacuirii.. recomand 100%.
Dupa treaba asta... merge cu un sealent sau o ceara pentru o protectie cat de cat.. dar este de evitat spalarea pe la spalatorii... :)
Mai multe povesti cand ne intalnim cand oi ajunge prin tara!
pana atunci.. va pup si spor la polishat! :d

P.S. Am facut asa ceva... :D it's so much fun! :d
P.S.2 Xerapolul este bunicel daca matuirea nu este prea evidenta... gen.. intretinere... altfel este useless.

Toate cele bune,
Andrei.

Re: Matuire faruri

#7
micul_buburuz scrie:Hai ca sa va lamuresc si mai bine.. ca de.. am facut si asa ceva...
ca sa scapi de matuire... defapt se incepe cu matuirea farurilor. Se foloseste o masina orbitala (Das6 sau Das6Pro) cu un pad de smirghel de 1000 pana se observa o matuire complet uniforma. Dupa padul de 1000 se foloseste unul de 1500-2000 pana in momentul cand matuirea este mult mai fina. dupa cel de 2000 se poate trece la un pad de 4000 granulatie pana cand asperitatile sunt aproape insesizabile. cand s-a terminat cu padul de 4000, se ia aceeasi masina orbitala sau se poate folosi o masina rotativa (makita) insa de aceasta data se foloseste o pasta abraziva - aceeasi pasta de polish ca pentru vopseaua de masini.... adica un 3m FP 500 sau alta pasta la aceeasi granulatie. insa aici va conta foarte mult si padul pe care se foloseste padurile sunt de vreo 3 feluri mari si late. CUT / POLISH / FINISH. in functie de granulatia pastei de polish se alege padul. dar avand in vedere folosirea padului de 4000 as recomanda un pad de polish cu FP500 de la 3M. dupa FP500, folositi un pad de finish cu o pasta de finish de la menzerna. nu mai stiu exact cum ii zice la polishul de finish de la menzerna dar... aflu daca tineti neaparat.
pozele de mai jos sunt marturie. (stiu ca nu sunt pe faruri dar este cam acelasi drac.)
http://4.bp.blogspot.com/-6gKjC9_U-98/T ... 600/17.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-kB6VHlxDroQ/T ... 600/19.jpg
have phun.
Intr-adevar dupa aceasta operatiune de polish.. daca exista posibilitatea lacuirii.. recomand 100%.
Dupa treaba asta... merge cu un sealent sau o ceara pentru o protectie cat de cat.. dar este de evitat spalarea pe la spalatorii... :)
Mai multe povesti cand ne intalnim cand oi ajunge prin tara!
pana atunci.. va pup si spor la polishat! :d

P.S. Am facut asa ceva... :D it's so much fun! :d
P.S.2 Xerapolul este bunicel daca matuirea nu este prea evidenta... gen.. intretinere... altfel este useless.

Toate cele bune,
Andrei.
si acum va intreb eu ... nu este mai ieftin si mai usor sa cumperi niste faruri nematuite? (cred ca si cu cele noi iesi mai ieftin decat toate solutiile astea :lol: :lol: )
i hate the cops ;)

Re: Matuire faruri

#12
Mustang scrie:Te inseli, un far nou costa de la 160 ron in sus. Ia zi-mi, renteaza sa dai aproximativ 280 ron pe faruri noi?
dar nu gasesti si SH in stare foarte buna?? eu cred ca da....
i hate the cops ;)

Re: Matuire faruri

#13
Nu-ti prea place munca, este? :)

Iei faruri sh, noi, etc cu preturi mici, da? Sa zicem prin absurd ca dai 100 ron pe 2 faruri sh. Reglarea lor te mai costa sa zicem 50 ron, ca sa le faci la un service (ca daca nu vrei sa iti refaci farul dupa masina, banuiesc ca nu vrei nici sa ti-l reglezi tu singur). 150 ron iar mi se pare mult.

Dar fie, sunt banii tai in final. Faci ce vrei cu ei.
Insa sa tii minte un lucru: ai alta satisfactie cand ai lucrat tu la masina ta si ti-a iesit ceva frumos. ;). Pana la urma asta inseamna sa fii pasionat de masini, in acceptiunea mea.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Matuire faruri

#14
Mustang scrie:Nu-ti prea place munca, este? :)

Iei faruri sh, noi, etc cu preturi mici, da? Sa zicem prin absurd ca dai 100 ron pe 2 faruri sh. Reglarea lor te mai costa sa zicem 50 ron, ca sa le faci la un service (ca daca nu vrei sa iti refaci farul dupa masina, banuiesc ca nu vrei nici sa ti-l reglezi tu singur). 150 ron iar mi se pare mult.

Dar fie, sunt banii tai in final. Faci ce vrei cu ei.
Insa sa tii minte un lucru: ai alta satisfactie cand ai lucrat tu la masina ta si ti-a iesit ceva frumos. ;). Pana la urma asta inseamna sa fii pasionat de masini, in acceptiunea mea.
ce vrei sa spui prin reglarea lor?

sunt deacord cu tine la partea cu munca, de exemplu am pus leduri pt iluminare in portbagaj si sub capota si sunt multumit de ce am realizat. eu nu am nevoie de faruri mai clare ca ale mele nu sunt matuite, vorbeam doar ipotetic.
si apropo imi place munca..... as putea sta ore intregi "sa ma uit la ea" :lol: :lol:



florin_baloi: 80 ron cu materialele lor? daca da... merita! 8-)
i hate the cops ;)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori