Re: Viteza maxima

#31
Da, trebuie calcata progresiv pedala... la mine cel putin, daca ii dau blana din prima, nu trece de 140-150. Parca se satureaza sau ceva de genul. Daca ii dai progresiv se duce, n-are treaba!
アジアのモーター

Re: Viteza maxima

#35
matyZ scrie:oare fuge mai tare tico?..stie careva?
am atins cu tico 148 ( conform GPS ) pe A 2
motorul schimbat , avea 75 de mii km
se putea si mai bine dar simteam ca plutesc la un moment dat si nu am riscat mai mult
e mai usurica si , cine-stie ?
acul de km la matiz il poti calibra , ca si la tico in functie de GPS , prin schimbarea pozitiei ( evident dupa scoaterea "boltzului" limitator )
sau de schimbarea treptelor pentru cine simte motorul sa schimbe vitezele fara a calca ambreiajul

Re: Viteza maxima

#37
Diferenta de ~10 km/h dintre GPS si vitezometrul masinii este normala, de acolo si faptul ca politia nu te opreste la 59 km/h in oras sau la 109 km/h in afara. Radarul de politie (atunci cand este fix si in conditii climaterice normale) arata viteza reala a masinii. Nici GPS-ul nu este perfect deoarece are intarzieri date de distanta la sateliti (se poate vedea la o franare brusca, GPS-ul ramane in urma), dar toate vitezometrele de pe autoturisme, indiferent de marca masinii, arata cu 10% mai mult decat viteza reala (nu stiu de ce naiba...). Asa ca atunci cand mergeti cu 110 km/h pe vitezometru, aveti doar 100 km/h, daca aveti 60, viteza reala este 54. E valabil doar daca aveti montate anvelopele standard trecute in talon.
アジアのモーター

Re: Viteza maxima

#40
salut,eu am mers pe sos dintre iasi si tg frumos,cam 145km/h,mi-a fost cam frica pt ca devenise instabila..asta se intampla cu jantele de 13....am sa-i fac o proba cu jantele astea pe 14,,sa vad daca e altceva. :? ..

Re: Viteza maxima

#41
matyZ scrie:apropo ... vedeti ca la peste 100 la ora masinutele noastre se dau grav la benzina! :lol:
asa ca mai bine 90-100 decat sa consume mult (parerea mea- buzunarul meu)
eu am scos cu o viteza constanta de 90-100 km pe ora in jur de 4,5-5 la suta...dar cu toate consumabilele schimbate la timp...adica,,bujii,fise,capac delcou,filtre...conteaza f.mult la consum..

Re: Viteza maxima

#42
150 pe autostrada soarelui. Pana cand a ajuns la 130, credeam ca iese motorul prin capota, dar cand a ajuns la 130, si-a revenit subit, si torcea de parca avea 70-80, nu 130. Oricum la 150 am ajuns fiind impins de la spate de un bmw cu flash-uri :) eu depasind in momentul respectiv 2 tiruri care mergea unul in fundul celuilalt...deci nici chip de patrundere a mea, intre ele..2 persoane, eu si sotia + bagaje.

Re: Viteza maxima

#43
eu am prins cu a mea 165 singur in masina. Si ce spune robert cu ,,lenesa" are dreptate daca mergi batraneste cu ea se infunda cu timpul niste chestii pe acolo, nu o dau in mecanica ca nu este cazul;)

nu are treaba cu stabilitatea, fata de unele masini este ,,sefa" la 150 ,165. a mea merge super ok fara zgomote incomode

si ce spun unii ca ,,ii iese motoru, ca isi ia zboru'" eu zic sa nu mai subestimam matizutele ca sunt masini super ok. Adica vreau sa spun ca am dat cu fraf la multe masini gen:logan 1.4, corsa 1.2 dacia 1310 etc
Ultima oară modificat 15 Oct 2012, 22:10 de către Mustang, modificat 1 dată în total.
Motiv: Mai lasa messengerul ala ca dauneaza grav perspectivei; centralizeaza-ti toate propozitiile intr-un post nou, nu cate unul pentru fiecare idee.

Re: Viteza maxima

#44
Eu zic sa incetezi cu 5 posturi pentru 3 fraze. Incearca sa scrii totul intr-un singur post. Si citeste si regulamentul, te rog. Acum doar te anunt. Daca vine Mustang s-ar putea sa iei ban direct.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron