Re: Viteza maxima

#47
Dory scrie:eu am prins cu a mea 165 singur in masina. Si ce spune robert cu ,,lenesa" are dreptate daca mergi batraneste cu ea se infunda cu timpul niste chestii pe acolo, nu o dau in mecanica ca nu este cazul;)

nu are treaba cu stabilitatea, fata de unele masini este ,,sefa" la 150 ,165. a mea merge super ok fara zgomote incomode

si ce spun unii ca ,,ii iese motoru, ca isi ia zboru'" eu zic sa nu mai subestimam matizutele ca sunt masini super ok. Adica vreau sa spun ca am dat cu fraf la multe masini gen:logan 1.4, corsa 1.2 dacia 1310 etc
165? frate cred ca erai cu alta masina :D

Re: Viteza maxima

#48
Ca sa o tinem intr-o nota amuzanta:

Am mers acum ceva timp in Bulgaria si am prins 173 cu Matizul (asta arata pe bord) dar in realitate avea vreo 163-166 (km la matiz arata cu vreo 7-10 km in plus fata de realitate). Incercarea asta am facut-o dinspre Bansko spre Sofia pe autostrada. E o senzatie tare si unica....unica la modul ca nu o sa mai fac in veci asa ceva, de mers merge dar daca scoti mainile pe geam decolezi iar directia e de forma ca masina oricum nu merge decat inainte.
Nu recomand sa incercati asa ceva, eu sincer de atunci mai mult de 140 nu am mai prins.
Le Matiz!

Re: Viteza maxima

#51
Dory scrie:eu am prins cu a mea 165 singur in masina. Si ce spune robert cu ,,lenesa" are dreptate daca mergi batraneste cu ea se infunda cu timpul niste chestii pe acolo, nu o dau in mecanica ca nu este cazul;)

nu are treaba cu stabilitatea, fata de unele masini este ,,sefa" la 150 ,165. a mea merge super ok fara zgomote incomode

si ce spun unii ca ,,ii iese motoru, ca isi ia zboru'" eu zic sa nu mai subestimam matizutele ca sunt masini super ok. Adica vreau sa spun ca am dat cu fraf la multe masini gen:logan 1.4, corsa 1.2 dacia 1310 etc
Hai sa nu exageram ... si sigur mai aveai pedala pana la 220 ... sa revenim cu picioarele pe pamant.

"Se infunda niste chestii pe acolo?" Mai bine ca nu o dai in mecanica,ca nu stiu ce ar iesii,dupa exprimarea ta,nu vreau sa stiu mai multe ...

Iar la stabilitate iarasi vorbesti absolut prostii ... este praf,zero,pamant stabilitatea stock la matiz.

Re: Viteza maxima

#52
Nu stiu ce tot ziceti voi pe aici , dar cand am fost ultima data la bucuresti , eram cu inca cineva in masina si bagajele pe bancheta spate ( ca in portbagaj nu pot sa bag nici o sticla cu apa din cauza tubului ) , am avut marea curiozitate sa vad si eu care e treaba cu matizu si nu prea e , adica da am ajuns la 145 , dar credeti-ma la cum face saracul motor si la cat consuma mai bine stai cuminte , cred ca , consumul se duce undeva la 12 si sansele de a face motoru varza sunt destul de mari :)) , in schimb la mers frumos 100-110 consuma foarte bine si nu face urat , nu bate vantu prin usi sau mai stiu eu pe unde , merge foarte frumos , asa ca nu mai omorati saracele motoare ca nu v-au facut nimic si dupa va mai intrebati de ce sare ulei pe nu stiu unde sau ce se mai strica pe la masina.
http://facebook.com/AutomotiveStickers

Re: Viteza maxima

#54
Eu am hotarat astazi sa nu mai depasesc 100,110 si in depasiri maxim 120. Am ajuns la concluzia ca odata cu viteza mare creste consumul uzura la tot nu numai la motor . Asa ca am terminat cu prostiile ma fac baiat cuminte:D :geek:

Re: Viteza maxima

#55
daniel3 scrie:Nu se duce nici un motor , eu am mers de cateva ori toata autostrada Bucuresti - Constanta cu 140 si merge de rupe
Este alegerea ta, mie unul nu imi trebuie . Atat pentru siguranta mea cat si pentru siguranta altora , mai ales daca am pe cineva in masina si in plus ca prefer sa merg cu 100 decat cu 140 si sa stiu ca ajung doar cu cateva minute mai devreme, mai ales ca imi sare consumul cu 40% decat in normele normale de mers , huruie motorul , nu ma inteleg cu nimeni in masina :lol: . Da normal ,daca sa spunem ca este o poblema urgenta recurg la 120 130 dar nu constant pe toata autostrada. ( acuma o sa ziceti "ce-i maaa si cu moshulica asta :))")
Dory scrie:Eu am hotarat astazi sa nu mai depasesc 100,110 si in depasiri maxim 120. Am ajuns la concluzia ca odata cu viteza mare creste consumul uzura la tot nu numai la motor . Asa ca am terminat cu prostiile ma fac baiat cuminte:D :geek:
De acord. matizul nu este o masina facuta de liniute , drifturi si nici cu niste performante fenomenale atat caroserie cat si motor , cel putin nu stock. :D
http://facebook.com/AutomotiveStickers

Re: Viteza maxima

#56
Treaba cu stabilitatea este incerta...
Spre exemplu o singura data am simtit ca ma dau peste cap cu ea la o curba atacata prost cu viteza enorma, dar scartaiau cauciucurile de mama mama, a ramas pe roti masina:) In rest nu prea...Chiar am avut ghinionul sa evit un caine si fiind carosabilul umed, masina a inceput sa faca opturi( eram cu inca 2 persoane in masina daca are vreo importanta) si la fel facea opturile pe drum, trei la numar a iesit ok pana la urma. Oricum este mai stabila decat loganul dupa parerea mea:)) asta am observat cand aveam si logan.
Viteza..hmm, eu mai maniac de fel ii dau:)), dar ce am observat si cred ca este destul de interesant, ar fi treaba zgomotului. Inainte sa ii schimb distributia, sa zicem treaba inceputa in urma cu 1 an si ceva masina dupa 120/125 cam facea zgomot, trebuia dat casetofonul destul de tara sa nu il mai aud sau la telefon sa vorbesc era...greu. E dupa schimbarea distributiei in urma cu 2 luni aproximativ, treaba sta cu totul altfel. Zgomotul acela apare pe la ~150( cifrele sunt dupa bord, ce arata gps-ul este jale:)) )
Top speed nu imi mai aduc aminte, daca nu ma insel 165 a fost( la fel pe bord, real nustiu ca atunci nu aveam gps), dar nu este pentru matiz, defapt de croaziera nu este pentru nimeni cu motor sub 1.8 sa zicem( parerea mea, de la 1.8 in colo parca motorul este relaxat la viteza asta)
Consumul da, din pacate de la 130 in colo cam mare..tin minte acum recent, Bucuresti-Pitesti+ 10km fataiala pe acolo si autostrada facuta doar pe banda de urgenta, maxim de 2 ori m-am dat de pe ea:)) dintr-un plin, numai ramasese mai nimic, acum era intre rosu si prima liniuta cam pe la mijloc, deci cam 30-32 litri pe 250km...

Oricum, top speed pentru matiz este 110 ca sa ai parte de toate bune. Ca in caz de ceva doamne fereste se face guma de mestecat, consumul este hummer h3.


Dar ca si parte buna, la viteza mare( pe autostrada nu am simtit pericol de "stabilitate") In rest treaba este personalizata, fiecare are amortizoarele, arcurile, bucsele, bieletele, flansele obosite in felul lor si la fiecare se masina intr-un fel. Adica un matiz cu suspensie tipla are alta stabilitate fata de unul fleasca la amortizoare...

Tabla buna de era si era o masinuta foarte buna, eu am catalogat-o doar buna. Singurul motiv care nu ma lasa sa o dau, desi tabla ma dezamageste pe zi ce trece, este faptul ca a fost cumparata de noua cu o galeata de bani si banii mancati pe reparatii as pierde enorm. Dar si cand merg la consum si scot si 550-600km cu un plin, ii iau o floare cadou :))

Drumuri bune sa aveti!
Matiz SE/Vectra B Cameleon with Air Ride suspension( show car)/Vectra B2 sport caravan/Opel Frontera 3.2/Opel Tigra 1.6/..

Re: Viteza maxima

#57
Mai , am mai citit si parerile voastre ...

Eu cred ca pentru o masinuta cu un motor asa mic si o greutate destul de redusa , viteza de 140km/h este destul de potrivita pentru a spune ca este viteza maxima la drum intins. Daca mai aduem mici imbunatatiri masinii , precum un filtru de aer sport , unele mici modificari la motor si in special daca o lasam mai aproape de sosea( indicate sunspensiile reglabile , nu arcuri taiate ) eu cred ca ne putem bucura de o viteza care sa depaseasca 140km/h, dar nu cu mult !
Parerea mea !
Don’t go faster than your angel can ...

Re: Viteza maxima

#58
Cat de stabil poate fii cand are innaltime 1.485m si latime 1.495m.!? Eu o singura data am reusit sa o duc pana la 160 km/h pe A2 singur , doar cu bagajele a 4 persoane.
Dacat putin si bun,mai bine mult si bun!

Re: Viteza maxima

#60
Daca nu aveti incredere in masini ,si aveti senzatia ca sunteti in barcute de hartie la vanzare sau remat cu ele . Totusi nu sunt asa de fragile sa fim seriosi.Eu am un moped cu 4 trepte si tot ii dau 90, sa nu mai vorbim de motoare mai mari de la 600 cc in sus care merg cu 300.Daca este sa mori ,mori si pe wc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 3 vizitatori