Viteza maxima

#1
Baieti,cred ca TIZU meu are probleme cu viteza maxima.Nu vrea sa treaca in ruptul capului de 130 nici pe gaz si nici pe benzina in conditiile in care sunt singur in masina,fara nici o greutate.Micutele voastre cum se descurca?
Obsesia pentru carbon

Re: Viteza maxima

#3
Ce benzina alimentezi, cum stai cu schimbul filtrelor in general, cum a fost condusa masina pana acum? Sunt cateva intrebari esentiale. La mine a mers pana undeva in jur de 150 si ceva :lol:, viteza pe bord, pe GPS fiind mai mica cu aproximativ 5 km.

Re: Viteza maxima

#6
Reviziile au fost facute ca la carte pana acum!are 100.000 km masina,dar tata nu a condus cu mai mult de 90 km/h..deci,care sa fie cauza?carburantul nu prea are legatura,oricum,de la petrom in general
Obsesia pentru carbon

Re: Viteza maxima

#8
ilaurentiu21 scrie:,dar tata nu a condus cu mai mult de 90 km/h..deci,care sa fie cauza?
Chiar asta e cauza, s-a invatat lenesa, si nu, nu glumesc vorbesc serios! Ia baga tu cateva ture in motorul ala mergi putin mai turat si o sa vezi cum se schimba treaba! ;)
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Viteza maxima

#10
matyZ scrie:salut. eu i-am dat 155 pe centura si cred ca mai mergea un pic (dar nu am chef sa explodeze motorul :lol: )
in masina eram eu sotia si inca o persoana :roll:
voua cum vi se par la asemenea viteze? sunt stabile??
eu la viteza care v-am zis eram intr-o usoara curba... si nu am avut emotii :lol: 8-)
i hate the cops ;)

Re: Viteza maxima

#11
Frate in matiz de pe la 120 km/h cred ca esti in mana lui Dumnezeu!
Peste 140 km/h mie mi se pare ca scoate un zgomot infernal!
Clar masinuta asta nu e facuta sa mergi mult timp peste 100 km/h.
Parerea mea!!!
Ultima oară modificat 01 Iul 2012, 22:43 de către 05rgr, modificat 1 dată în total.
Dacat putin si bun,mai bine mult si bun!

Re: Viteza maxima

#13
Am fost si eu uimit de cateva ori sa vad acul trecand de 150 km/h, stiind care este viteza maxima trecuta in carte. Dar cand am comparat cu viteza indicata de GPS, care arata cam cu 8 km/h mai putin, m-am linistit. Asa ca viteze de-astea de 160 sunt povesti, in realitate e mult mai putin. Doar sa mergi cu vant din spate, poate mai scoti ceva de la buburuza. Nu ai cum sa scoti mai mult,caci la o anumita turatie iti taie alimentarea. Oricum in viteza a 5-a e cam greu sa ajungi in limitare, intervine rezistanta aerului care te franeaza.
Eu am reusit sa ajung in limitare de doua ori doar in viteza a treia. S-a intamplat de fiecare data cand eram in treapta 3, pe la 110 km/h mi-a taiat alimentarea. Am trecut in a 4 rapid si nu au fost probleme.
In schimb, am mers de multe ori pe autostrada cu viteza constanta de 135-140 km/h, aproape toata distanta Bucuresti-Pitesti fara sa explodeze motorul. Doar ca trebuie o atentie sporita cu buburuza la asemenea viteze.
Bineinteles, cand mai am pe cineva in masina, o las mai moale.

Re: Viteza maxima

#14
Masina este facuta sa reziste.Asta daca ai verificat si tu motorasul sa aiba ulei,apa.Daca este ok apa si uleiul, masinutza nu are de ce sa sara in aer. Eu am luat masina in 2007 si dupa o 3 saptamani dupa ce am luat-o, am plecat la mare am verificat uleiul,apa placutele.Hai sa vedem.Pedala la maxim 155.mai mult nu.Mers constat 150 si nu a avut nici o problema.Nu tremura nu bate nu troncane.chiar se tine bine.

Re: Viteza maxima

#15
Mustang scrie:
matyZ scrie: voua cum vi se par la asemenea viteze? sunt stabile??
Nu. Categoric nu, asa cum vin ele din fabrica.

AM ZIS "NU AM CHEF SA EXPLODEZE MOTORUL" PENTRU CA MOTORUL LA 155 DE EXEMPLU ESTE SUPRA-TURAT
MUSTANG AI MERS CU 150 LA ORA? CAT ITI ARATA TUROMETRU? 8-)
i hate the cops ;)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori