Jante Matiz

#1
Salut tuturor! Sunt nou pe acest forum si imi cer scuze daca postez aiurea, insa nu am gasit un topic care sa contina raspunsul la intrebarea mea. Pe scurt, as dori sa stiu un magazin de jante pentru matiz. Nu as vrea jante de tabla, ci din aliaj. Daca se poate sa fie si din Bucuresti, e perfect. Ce parere aveti de anvelopele de 165/65/R13? Multumesc!

Re: Jante Matiz

#2
Salut ! Ca magazin de unde poti lua jante de aliaj gasesti inclusiv in vitan ca dimensiune iti trebuie 4x114.3 depinde si ce fonduru ai pt asa ceva cat despre dimensiunea cauciucului nu ti-as recomanda 165...

Re: Jante Matiz

#4
Salut ! Nu recomand jante din aliaj . Eu am cumparat masina cu jante ART se pot vedea pe forum . In primul rand sunt mult mai grele decat cele ale masinii, distrugi in timp tot ce tine de articulatii ,directie usor mai greoaie pe loc . Oarecare avantaje 1.arata bine 2. Ies mai mult in exterior si ar ajuta la stabilitate. Eu am renuntat sa le mai montez anul acesta . Am amvelope noi pe jantele ART .

Re: Jante Matiz

#5
Deci să înțeleg că jantele ART la care dă și un linc ceva mai sus @mailander sunt ok, nu!?
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Jante Matiz

#6
Dory scrie:
11 Mai 2017, 10:23
In primul rand sunt mult mai grele decat cele ale masinii, distrugi in timp tot ce tine de articulatii ,directie usor mai greoaie pe loc . Oarecare avantaje 1.arata bine 2. Ies mai mult in exterior si ar ajuta la stabilitate. Eu am renuntat sa le mai montez anul acesta . Am amvelope noi pe jantele ART .
Nimic mai fals cu privire la greutate - nu stiu daca le-ai cantarit pe un cantar profi sau daca e la simturile tale, dar e posibil sa ti se para mai grele din cauza faptul ca J-ul jantei este mai mare si poate o cuprinzi mai greu decat tablele normale. De altfel, jantele ART arata o idee mai bine decat tablele, dar insa la stabilitate nu e nimic imbunatatit. Stabilitatea e data de ecartament, suspensie dura si eventual mai joasa, cu joc mai mic in amortizoare. Un alt minus la jantele din aliaj consta in faptul ca sunt mai usor de indoit, zgariat, spart.

Cu toate astea conduc de 9 ani masina cu jante de aliaj CMS si in afara de 2 indoituri si multiple pene din cauza ideii proaste de design al jantei exterioare, care taie cauciucul la o groapa, nu pot spune nimic rau de ele. Schimba drastic aspectul unui Matiz, chiar si banalele CMS-uri, fata de table. Si da, ART sunt o alegere buna dpdv calitate-pret. Cu toate ca poti gasi si mai frumoase.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Jante Matiz

#7
Este ultimul mesaj scris de mine pe acest forum. A fost doar opinia mea in legatura cu subiectul,nu este prima data cand sunt luat la ,,misto''. Poate ca o singura data am fost de ajutor cuiva candva .Vă rog să nu mi-o luați în nume de rău ...multumesc !

Re: Jante Matiz

#8
Pfff, nu vă mai certați!!! Vreau și eu un răspuns vă rog! ;)
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Jante Matiz

#9
Tinere, cred ca ai interpretat gresit mesajul meu. Citeste mai bine ce am scris. Nu a fost scris nimic ironic si nu te-a luat nimeni la misto. Am spus ca ti se pare ca sunt mai grele, probabil, din cauza diferentei de J.

Ce sa intelegem acum? Ca daca iti contreaza cineva o parere inseamna ca te ia la misto? Privesti gresit toata situatia.

Daca vrei, lamurim problema in mesaje private si nu facem aici un offtopic, dar parerea mea e ca ai inteles gresit mesajul meu si asta te-a facut sa te ataci.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Jante Matiz

#10
Dory scrie:
11 Mai 2017, 10:23
Eu am cumparat masina cu jante ART se pot vedea pe forum. Eu am renuntat sa le mai montez anul acesta. Am amvelope noi pe jantele ART.
Nu se mai vede nimic pe forum. Toți care ați pus imagini pe "vestitul" site de la "imageshack" acestea nu se mai văd!!!
Se pot uploada pe forum. :idea:
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Jante Matiz

#11
yo9fah...... cred ca eu sunt cel mai in masura sa-ti raspund :) ART-urile sunt minunate, le am pe masina din primavara lui 2009 de cand le-am cumparat. In prima perioada am schimbat doar anvelopele de pe ele, in ultimii 2-3 ani am facut schimbul cu tot cu jante (cand mi-am achizitionat si jante de tabla pentru iarna). Sunt jante ok, se comporta bine la drum, subscriu ceea ce ti-a zis Mustang mai sus. Legat de articulatii si amortizoare, hai sa fim seriosi, la ce drumuri sunt la noi in tara, nu exista masina sa nu-si faca praf elementele de suspensie/directie, indiferent de jantele pe care le are. O sa ajungem ca in reclama de la Focusat (aia cu masina cu senile antigropi sau macar 12 cauciucuri...). Eu unul, de-abia acum o sa schimb amortizoarele (nu se simte nevoia insa la ultima verificare de la Tudor, unul din ele era un pic curs), totusi, am aproape 165k cu masina. Orice janta de aliaj schimba mult aspectul masinii. Eu initial le-am avut pe culoarea initiala, dupa cativa ani le-am vopsit albe cu buza rosie.
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: Jante Matiz

#12
Mulțumesc pentru răspuns.

Momentan încă mai aștept să mă anunțe tinichigiul când este liber să intervină la ambele aripi și praguri la a mea și apoi vreau să o încalț cu așa ceva. Plus că mai am și altele de făcut. Oricum, eu am 209.000 de km și nu vreau să renunț la Silver pentru nimic în lume. De la ultima vizită, la Tudor, merge motorul excelent, consum bun, etc.
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator