Reglaj faruri Matiz

#1
Salutare tuturor !

Am cautat inainte de a deschide acest topic atat pe google cat si pe forum dar surpriza, nu am gasit prea multe informatii in ceea ce priveste reglajul farurilor. Desigur nu ma refer la cel din interior ce este pe minim dar tot ma cearta colegii mei participanti la trafic cum ca ii orbesc.

As dori o schema, un tutorial ceva sa le pot regla singur. Va rog postati daca stiti ceva.

Multumesc,

Re: Reglaj faruri Matiz

#3
Salut si merci de raspuns, ceea ce scrie in articolul acela este destul de general nu se refera exact la Matiz. Eu doream sa stiu unde este exact butonul sau ce o fi pentru reglajul pe verticala deoarece eu luminam cerul.
Umbland eu pe la faruri am gasit o varianta si anume sa dezactivez motorasul de reglaj. Nu mai am reglaj pe faruri in schimb bat si ele normal fara sa mai deranjez pe nimeni :) In concluzie mie imi bat pe cer din cauza motorasului ce le ridica mult peste normal.
Daca este cineva interesat sa-mi scrie aici si postez cateva foto.

Multumesc,

Re: Reglaj faruri Matiz

#5
Pe far ai doua reglaje stanga-dreapta si jos-sus , adica doua gauri unde ar trebui sa intre o surubelnita + ceva mai lunga.In gaura unde ai "L" si "R" cu o sageata curbata cu varfuri la ambele capete intre cele doua litere se face reglajul stanga-dreapta si din gauta aia cu "U" si "D" tot cu o sageata curbata cu varfuti la ambele capete se face tot cu o surubelnita + reglajul sus-jos!
Spor!
:)
Dacat putin si bun,mai bine mult si bun!

Re: Reglaj faruri Matiz

#7
Buna ziua .Am tot cautat ,dar nu am gasit pe nicaieri ceva concret .Decat raspunsuri evazive, care nu prea ajuta .Si sfaturi de genul "du-te la service!" .
Rugaminte : poate sa indice cineva ,eventual cu o poza chiar si de pe net ,unde sunt gaurile sau locasurile suruburilor de reglare a farurilor pentru matiz ? Eventual, sa marcheze pe poza explicit locul ?
Multumesc ...
Iarta, dar nu uita!

Re: Reglaj faruri Matiz

#8
vasilecool scrie:Buna ziua .Am tot cautat ,dar nu am gasit pe nicaieri ceva concret .Decat raspunsuri evazive, care nu prea ajuta .Si sfaturi de genul "du-te la service!" .
Rugaminte : poate sa indice cineva ,eventual cu o poza chiar si de pe net ,unde sunt gaurile sau locasurile suruburilor de reglare a farurilor pentru matiz ? Eventual, sa marcheze pe poza explicit locul ?
Multumesc ...
Salut ,

Pe inaltime, farurile se regleaza din motorasul farului.(tija metalica a motorasului este prevazuta in cap cu un soi de sfera). Sfera are locasul ei intr-un plastic scobit din far. Pentru a regla oglinda (stg./dr.) ai un surub separat pe care este imposibil sa nu-l vezi si utilizezi doar surubelnita stea.

Pentru reglaj inaltime ai in spatele motorasului un reglaj din plastic si ai nevoie de surubelnita dreapta.

O zi buna.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator