Problema lumini

#1
buna seara...am si eu o problema ..detin un Matiz ....de ceva timp mi se arde siguranta de la lumini(pozitiile merg)...mai concret mi se topeste plasticul de pe ea si apoi se arde...mentionez ca proiectoarele sunt legate pe lumini..ce pot face?este un scurt pe undeva?se poate pune o siguranta mai mare?...merci anticipat
Ultima oară modificat 28 Mai 2012, 19:23 de către Mustang, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Renunta la limbajul de tip messenger!

Re: Problema lumini

#2
Nici gand de o siguranta mai mare, pentru ca atunci s-ar putea sa ia foc altceva. Incearca sa deconectezi proiectoarele. Verifica sa nu cumva sa ai scurt pe ele de la apa sau din alte motive.

Re: Problema lumini

#4
sustin ce au spus colegii,cu mentiunea ca ai nevoie de cablaj separat de alimentare(de la butonul de actionare si pana la proiectoare),releu de actionare obligatoriu si o siguranta pe traseu de 10 A .conectarea cablurilor facuta cum trebuie cu papuci si unde este cazul cu banda izolatoare.nu ar mai trebui sa ai probleme niciodata.inca ceva,cablurile electrice sa aiba sectiunea suficienta pentru consumul celor 2 proiectoare in asa fel incat acestea sa nu se incinga si sa ia foc doamne fereste.
sa fie in bafta ta prietenas.

Re: Problema lumini

#5
Salut
Am si eu ceva probleme cu luminile , mai exact cu semnal dreapta si fazele luminilor
Intr-o saptamana mi s-a intamplat de 2 ori la interval de 3 zile o mare ciudatenie revenindu-si de la sine .
Cand nu am lumini aprinse sau am dora luminile de pozitie aprinse totul e ok dar cand aprind faza scurta sau lunga , mi se aprinde martorul de de semnal dreapta si cel de faza lunga , si cand dau semnal dreapta , tacane foarte releul dar nu palpaie si becul din dreapta cel cu 2 faze , se aprinde foarte slab . Figura asta mi-o face si la flash-uri indiferent de starea luminilor , aprinse sau stinse
Aveti vreo idee de ce imi face asa ?

Re: Problema lumini

#7
daca ai de unde inceraca sa probezi cu alta maneta de semnalizare, inauntrul ei sunt niste lamele, e posibil sa fi sarit de la locul lor...
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Problema lumini

#9
fugi de urgenta la un electrician... nu te juca cu astfel de probleme, pot fi FOARTE, dar FOARTE GRAVE!...
Nu te baga singur, daca nu esti sigur pe ce faci, asa ca apeleaza la electrician cu incredere... iti ia 50 lei pt diagnoza, poate chiar te si rezolva in banii astia, dar REPET!... nu te juca cu masina, banii, si eventual, viata ta!.. Poti sa arzi ca sobolanul din cauza unei neglijente din-asta minora..


Chiar zilele trecute am vazut un Clio care s-a aprins in 10 secunde, ardea tot, si avea si butelie GPL in portbagaj (era taxiu)...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

cron