Fise matiz!

#1
De ceva vreme imi cam da in nas masina, doar in treapta doua si a treia in rest merge ok. Am schimbat, degeaba, valva PCV am schimbat bujiile, NGK BPR5EY-11 si cele vechi si astea noi iar fise am cautat si am gasit numai 'petarde' ...stie cineva unele bune? Ce marca ar fi mai indicata?
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Fise matiz!

#2
vezi ca fisele se pot masura, scrie in carte ce impedanta trebuie sa aiba, daca corespunde valoarea cu cea din carte nu le schimba, decat daca iti pierd tensiunea adica scapa curent, asta poti vedea noaptea pe intuneric daca face vreo mica flama pe undeva ...
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Fise matiz!

#3
Le-am masurat, au toate in jur de 3 ohmi parca asa trebuie, citisem pe gmclub insa nu stiu ce sa mai schimb ca e foarte deranjat sa intrerupa asa :) Imi da in nas si cand accelerez si cand e in frana de motor, nu mult insa foarte deranjant si numai in treapta II si III. :roll: Nu dau nici la masa insa ma gandesc ca poate au ceva ...care nu se vede ! Masina are aproape 70 de mii, nu s-au schimbat niciodata pana acum decat bujiile la motor o singura data. Am mai schimbat si filtru de benzina pe langa valva PCV si bujii...
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Fise matiz!

#4
robert scrie:Le-am masurat, au toate in jur de 3 ohmi parca asa trebuie, citisem pe gmclub insa nu stiu ce sa mai schimb ca e foarte deranjat sa intrerupa asa :) Imi da in nas si cand accelerez si cand e in frana de motor, nu mult insa foarte deranjant si numai in treapta II si III. :roll: Nu dau nici la masa insa ma gandesc ca poate au ceva ...care nu se vede ! Masina are aproape 70 de mii, nu s-au schimbat niciodata pana acum decat bujiile la motor o singura data. Am mai schimbat si filtru de benzina pe langa valva PCV si bujii...

poate poti sa imprumuti de la cineva niste fise sa vezi daca se schimba mersul, ma gandesc ca sunt destul de scumpe ca sa le schimbi asa doar de test

mai stiu pe cineva care avea cam aceeasi problema si era un furtunas de vacum dar nu stiu care....
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Fise matiz!

#7
De unde, sunt de la 30 de lei in sus cele mai scumpe erau 60, cica originale de Koreea :roll: dar sunt niste mizerii, facute din topor.
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Fise matiz!

#8
robert scrie:De unde, sunt de la 30 de lei in sus cele mai scumpe erau 60, cica originale de Koreea :roll: dar sunt niste mizerii, facute din topor.
Cumva era pe bucata? Ca asa am zis si eu prima data. Am gasit si la 60 pe set dar sunt praf alea.

Re: Fise matiz!

#10
Eu nu mai stiu de care am luat anul trecut insa cert e ca preturile difera... La primul magazin la care am intrebat mi-au cerut 95 de lei /set iar la cel de-al doilea 42 de lei. Mentionez ca erau aceleasi :) O sa ma uit maine sa vad ce scrie pe ele si postez aici :)
Nu accelera mai mult decat ingerul tau poate zbura...

Re: Fise matiz!

#11
M-am uitat aseara atent la fise si nu dau la masa, dupa cum am mai mentionat, insa daca le ating se vede scanteia prin ele :) nu curenteaza insa, spre norocul meu si asa fac toate. Nu stiu daca e ok sau nu insa ma indoiesc ca ar avea ceva...si atunci ce dumnezeu poate sa aiba de ce da in nas asa. Am cumparat valva aia negru cu mov PCV nu am schimbat-o niciodata pana acum dar nu e nici o diferenta, din cate am vazut pe gmclub multi o schimba in draci dar la mine e ok dupa aproape 6 ani :lol: Am curatat si IAC ul usor sa nu il stric si deegaba, da in nas doar in treapda II si III...si nu tot timpul :roll:
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Fise matiz!

#12
robert scrie:M-am uitat aseara atent la fise si nu dau la masa, dupa cum am mai mentionat, insa daca le ating se vede scanteia prin ele :) nu curenteaza insa, spre norocul meu si asa fac toate. Nu stiu daca e ok sau nu insa ma indoiesc ca ar avea ceva...si atunci ce dumnezeu poate sa aiba de ce da in nas asa. Am cumparat valva aia negru cu mov PCV nu am schimbat-o niciodata pana acum dar nu e nici o diferenta, din cate am vazut pe gmclub multi o schimba in draci dar la mine e ok dupa aproape 6 ani :lol: Am curatat si IAC ul usor sa nu il stric si deegaba, da in nas doar in treapda II si III...si nu tot timpul :roll:

eu as zice ca tot un furtunel de vacum, sunt unlele in spate la admisie, dar nu stiu cum sa-ti zic sa le verifici
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Fise matiz!

#13
M-am uitat cat am putut la furtunelele alea de spui, nu par a fi afectate sau crapate, pe care le-am putut le-am scos si le-am verificat sunt ok. Am bagat adidiv in benzina, sa curat injectoarele am mers cam 20 de min cu a III la 80-90 si degeaba tot asa face. Ma oftic de mor cand intrerupe :(
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Fise matiz!

#14
robert scrie:M-am uitat aseara atent la fise si nu dau la masa, dupa cum am mai mentionat, insa daca le ating se vede scanteia prin ele
Scuze, dar nu am inteles. Cum adica se vede scanteia? Sunt fisele transparente? Si chiar daca ar fi, scanteie exista doar la electrozii bujiei, asta daca nu cumva vreo fisa este fisurata. Daca la intuneric se vede ceva, atunci sigur fisa este defecta.

Re: Fise matiz!

#15
Exact asa, daca pun mana pe fise, mai exact pe partea subtire a lor, se lumineaza putin si se vede un 'arc' pe toata lungimea lor exact atunci cand da la bujie scanteie :) si eu am ramas prost. Fisele sunt cele originale ale masinii, cred ca au izolatia din silicon pentru ca scrie SYL..bla bla ceva pe ele.. :roll:
Nu e vorba de fisuri pentru ca asa fac toate trei, si se vede pe toata lungimea lor! Ciudat...nici nu am cum sa filmez ca nu se vede decat pe intuneric bezna!
PS: Se observa doar atunci cand le ating !
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron