Montare corectă braț suspensie Matiz Euro3

#1
Salutare! Pe scurt:

S-a defectat un braț de suspensie (partea din capăt cu pivotul a cedat) și s-a dizlocat roata față stânga de pe Matiz. Deci roata stătea mult culcată lateral, cu planetara ieșită din burduful de către cutie. Am desurubat bara de stabilizare de pe ambele părți, însă nu am scos capătul ei din roata dreaptă. Pe urmă am scos brațul de suspensie defect și l-am înlocuit cu unul nou. Am montat totul la loc, doar că mi-a rămas rigidă suspensia pe partea aceea - partea stângă și nu reușesc să-mi dau seama de ce. Pe dreapta când apăs se lasă bine, iar pe stânga, maxim 1cm... Problema e că în mers scutură tare.
Întrebarea mea ar fi: Ce ar putea fi pus greșit astfel încât să determine un astfel de comportament? Sau: În ce alte cazuri se poate întâmpla ca o suspensie să rămână rigidă chiar dacă era ok înainte? O să încerc sâ urc niște poze cu evenimentul. :)
Dacă brațul nu este strâns în partea de către caroserie în poziția corectă se poate sa fie cauza? Am să încerc să-l destrâng din nou pe urmă să-l strâng la loc să văd dacă se rezolvă cumva..
Merci mult.
Fişiere ataşate
20220205_093634.jpg
20220205_093644.jpg
20220205_093654.jpg

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

cron