Zgomot evacuare

#1
Salut, de ceva timp motorul se aude sport , am incercat sa depistez cam de unde, si sunetul ar veni, de dedesubt, , undeva pe la catalizator, cam asa.
Uneori se aude , alteori nu, dar de la o vreme a inceput sa se auda din ce in ce mai des.
A 2-a problema ar fi faptul ca dupa ce folosesc matizul cam 10 minute, incepe sa traga greu, ajung cu greu in 70-80 iar cand nu mai accelerez, chiar cu o viteza de 60km+ are tendinta de a se opri in maxim 10-15m, ca si cum franeaza ceva? Lichidul de frana ar putea avea vreo legatura? nu stiu daca a fost schimbat vreodata.
Parerea mea este ca problema ar fi de la o bujie, asa banuiesc, desi nu prea ma pricep mai deloc la mecanica.]
Voi ce parere aveti?

Re: Probleme

#5
Pana la urma, s-a intamplat ce ma asteptam, s-a rupt exact la imbinarea aceea in 2 suruburi dinainte de catalizator(sens din spate in fata), era foarte rugnit si se observa ca este fisurat, dar am tot asteptat sa vad ce se intampla. Intrebarea ar fi? cam ce este de facut? banuiesc ca trebuie schimbata cu totul toata evacuarea.

Re: Zgomot evacuare

#7
Imagine

Problema este aici, la aceasta flansa, voi taia acolo cu flexu, deoarece teava este intreaga, doar flansa era vai de capul ei. Si ca sa nu scurtez teava, voi suda alta, nu mai vreau sa vad alta flansa.
Si cum o problema nu vine niciodata singura, la Garnitura, la desfacerea celor 3 piulite, imi este imposibil sa le desfac, sunt intepenite, iar la unul dintre ele nu il pot accesa, deorece nu am decat o cheie simpla de 17. Tare mi-e ca am stricat si piulita deoarece am fortat si acum imi aluneca cheia. Sper sa fie cheia, nu piulita
P.S, banuiesc ca asa scot toata "tevaraia", de la acele 3 piulite(cum am zis, nu prea ma pricep la mecanica). Recurg la asta doarece nu am cum s-o sudez direct, nu detin o rampa si nici n-am cum sa ma deplasez la un service deoarece este departe.

Re: Zgomot evacuare

#8
Așa a fost și la mine. Am tăiat acolo unde este cu roșu pe schemă și am sudat direct. Am zis să mai țină până fac schimbul cu alta mai bună. Așa că dă-i bătaie.
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Zgomot evacuare

#11
Salut,
Pana la urma ce ai facut ? ai scot catalizatorul e tot sau au inlocuit tot sistemul de evacuare ? Am aceasi problema ..joaca catalizatorul in draci..suruburile nu pot fi desfacute si motorul merge ff prost si infranat.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori