zgomot la trenul de rulare fata

#1
mi-a aparut un zgomot destul de puternic la rotile din fata, prima oara m-am gandit ca o fi de la crampoanele rotilor de iarna, dar aseara mi-am pus cauciucurile de vara si tot se aude, as fi tentat sa zic ca e de la rulmenti, dar rulmentii au fost schibati acum 18 000

intrebare ar mai pute fi si de la altceva, sau or fi fost rulmentii prosti si trebuie sa-i schimb din nou?

rotile nu se incing excesiv, masina nu e infranata deci nu as da vina pe sist de franare...

alta intrebare; cum as putea sa verific daca sunt rulmentii? daca suspend roata si invart de ea ar trebui sa se auda zgomotul? ma gandesc ca daca nu are greutate pe ea nu se aude...
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: zgomot la trenul de rulare fata

#3
merci, sa vad poate reusesc disera sa ajung acasa la o ora decenta si probez

ma gandeam ca daca roata e in aer si nu exista greutate pe rulment nu se manifesta zgomotul...
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: zgomot la trenul de rulare fata

#6
Trak-X scrie:Offtopic: Daca ai probleme cu rulmentul, poti sa te uiti pe topicul lui Wol, in Bazar. Are marfa buna :P :lol:
chiar si wol recomanda: consumabile noi ;)
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: zgomot la trenul de rulare fata

#7
Mie la Leganza imi faceau figuri rulmentii doar in mers si, am ridicat masina de 100 de ori si am miscat de roata, nimic, pauza, nu reuseam sa invat atat de tare incat sa se auda. Dupa schimbare nu se mai aude nimic, asa ca nu este 100% sigura treaba cu invartitul! ;)
Si in plus de zgomot imi vibra si volanul cand prindeam putina viteza, initial am crezut la fel ca tine ca e de la cauciucuri, dupa ca nu este roata ecilibrata si in ultima instanta am schimbat rulmentii! :lol:
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: zgomot la trenul de rulare fata

#10
petru_f scrie:Daca e un huruit continu sant rulmentii,dar daca e o trancaneala la denivelari sau pe un drum pietruit sant ghidajele de la etriere.Despre ghidaje va pot da o sugestie ce am facut-o acum 6 ani fara bani multi caci nu gasiti separat decit cu etrierul.

e continu, creste in functie de viteza si nu se schimba in timpul franarii... e aproape sigur de la rulmenti

despre ghidajele acelea mai bine sa scrieti aici : viewtopic.php?f=6&t=163
cred ca e mai usor de gasit pentru cei interesati, multumim
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori