Tremurat in viteza I-a

#1
Salut baieti si fete, am si eu o problema. Matizul a inceput sa tremure cand plec de pe loc in viteza 1-a. In alte viteze nu sunt probleme, de intrat intra la fel de usor in viteza deci nu cred sa fie ceva din cutie. Din cate m-am mai documentat si eu de pe net ar putea sa fie ambreiajul sau fisele? Daca plec usor de tot de pe loc nu mai tremura sau foarte putin. Din cate am observat cand e mai rece parca nu face asa rau, astept idei pareri ceva.

Re: Tremurat in viteza I-a

#2
Fisele nu sunt sigur, astea nu stiu in ce viteza esti, pe cand discul de ambreiaj cam stie. In viteaza a-1-a , la plecarea de pe loc, discul este cel mai solicitat, iar , dupa ce se incalzeste e clar ca frecarea cu volanta scoate in evidenta eventualele uzurui ale discului.

Re: Tremurat in viteza I-a

#9
Nu ! Discul de ambreiaj nu te lasa in drum. Daca placa si rulmentul sunt in regula nu trebuie sa iti faci griji, si mie imi patineaza discul cateodata la plecarea de pe loc prin oras, dar la drum intins chiar si in forja pe munte nu patineaza deloc, se mai scurge ulei pe la simeringul de la volanta si e posibil sa ajunga pe disc , cand se schimba kit-ul de ambreiaj se schimba si cele 2 simeringuri (volanta + cutie ).

Re: Tremurat in viteza I-a

#12
Revin cu problema, am schimbat cablul ambreiaj si acum nu mai face asa rau in ideea ca nu mai apare asa repede tremuratul. Am observat ca apare dupa ce folosesc mai mult viteza I-a. Merg numai prin centru la ore aglomerate si tot scot si bag in viteza 1. Problema apare dupa vreo 25-30 de minute de mers (presupun ca se incalzeste ceva) bag 1-a sa plec de pe loc apare vibratie la motor de la a 2-a in sus nu sunt probleme. Daca bag in viteza si plec incet de tot si tin mai mult ambreiajul apasat vibreaza mult mai putin. Am incercat sa plec si mai in tromba tot vibreaza. Vibreaza cand se incalzeste ceva ca numai in viteza I este problema. Ce sa mai schimb pe la ea? Am schimbat si fise si bujii a mai ramas ambreiajul cred. Dar orice test am facut merge foarte bine ambreiajul si am decat 38 de mii de km. Sfaturi ceva?

Re: Tremurat in viteza I-a

#13
Este posibil sa fi cedat cateva arcuri de la placa de presiune a ambreiajului si atunci ambreierea se face sacadat.Mai poate fi si din cauza deformarii discului, sau ovalizarea placii de presiune ,dar astea sunt mai rar intalnite. Inainte de a cumpara kitul de ambreiaj ar fi indicat sa mai faci o diagnoza la mecanicul care va face lucrarea.

Re: Tremurat in viteza I-a

#14
@jeleu: mai citeste odata postul #2 si incearca sa intelegi ce ti-am scris acolo. Nu mai schimba nici o piesa fara sa o verifici inainte, fiselor , daca il rugai pe Tudor cred ca te ajuta, li se masoara rezistenta inainte de a le schimba sau se face testul pe intuneric sa vezi daca apare vreo scanteiei, rolul lor este de a izola si transmite cat mai eficient energie . Singura viteza in care tii apasata si pedala de ambreiaj si acceleratia este viteza 1, de aceea iti apare vibratia, discul se freaca de volanta de cand incepe sa cupleze pana ridici tu piciorul de pe ambreiaj, deci e deformat ori discul, ori volantul, roaga-te sa fie numai discul. Datorita frecarii discului cu volanta ( mai ales discul ca e mai subtire ) cele 2 piese se incing si se dilata de aceea este evidenta abaterea doar dupa ce se incalzesc, este doar parerea mea asta. O situatie similara am patit eu la roata pe spate, cand incingeam frana batea tamburul in platoul de frana , pana nu mi-a stricat un cilindru de frana toti mi-au zis sa stau linistit ca e de la sabot care are insertii de fier prin el ( testul de frana iesea beton, testat pe stand ), ei , pana la urma era camasa rulmentului ( cred ca exterior ) care se incingea odata cu tamburul si nu mai centra bine tamburul pe butuc si asa mi se fataiau sabotii in cilindru pana au uzat garniturile cilindrului si am pierdut tot lichidul de frana pe acolo.

Re: Tremurat in viteza I-a

#15
Seby ms de sfat, deja cumparasem fisele si era pacat sa nu le schimb :). Am mai vorbit si cu un mecanic, Andrei de pe gmc si el a zis ca este de la placa de presiune ca s-a decalit si daia face numai cand se incalzeste. Intrebare se poate schimba doar placa de presiune sau trebuie tot kitul? El mi-a spus sa schimb tot kitul...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

cron