Re: Montare amortizoare

#19
tudor777tudor scrie:
x3me2013 scrie:te rog indica-mi in poza de mai sus care este :)
Piesa nr 2 dar bine ar fi sa fie dintr.o buc cu piesa 3...
Bai fratilor ,lamuriti-ma si pe mine de ce-l puneti pe omul asta sa cumpere o bucata de fier care nu are cum sa se deformeze decat daca pica o bomba atomica pe masina si mai ales ca a cumparat deja bucsile.Atat timp cat piesele originale sunt separate de ce insistati cu piesa dintr-o bucata,ca sa ca nu mai zic ca nu e ieftina deloc.In schimb vi se par scumpi rulmentii,care mai au o sansa din 50 sa fie sparti.

Re: Montare amortizoare

#20
sergiu2010 scrie:Bai fratilor ,lamuriti-ma si pe mine de ce-l puneti pe omul asta sa cumpere o bucata de fier care nu are cum sa se deformeze decat daca pica o bomba atomica pe masina si mai ales ca a cumparat deja bucsile.
"Bai frate", asa urasc ironiile astea... si acuzele astea ca punem omul sa cumpere aiurea niste piese de parca am fi actionari la magazine si ne luam cota-parte la vanzari... (ups, am fost si eu usor ironic,nu?)

"Bucata de fier" care nu se poate deforma, se deformeaza daca nu e montata corect sau din alte probleme. Eu am avut bucsa dusa rau de tot cand am rulat cu amortizoarele de Tico. Acum 2 ani aproape, cand am cautat bucsa separat nu am gasit-o, decat in ansamblul cu flansa - la fel, flansa singura nu se gasea. Cand am dat jos amortizorul, s-a vazut ca incepuse si flansa sa fie usor de tot deformata.

Nu trebuie sa fie si la el aceeasi problema, dar se poate sa aibe probleme sau nu cu flansa. Cand fac ceva la masina, vreau sa stiu ca e totul de nou si nu e carpeala. De altfel, eu nu am de unde sa stiu daca e prima data cand colegul schimba amortizoarele pe fata, asadar nu poti stii daca sunt montate ok flansele sau nu. Toata treaba asta vine ca o recomandare, nu ca o obligatie de a cumpara ceva.

E cam nasol sa te apuci sa desfaci masina si sa observi ca mai trebuie sa iei ceva din cauza ca ai mai descoperit un defect ascuns la ea, nu?
sergiu2010 scrie: Atat timp cat piesele originale sunt separate de ce insistati cu piesa dintr-o bucata,ca sa ca nu mai zic ca nu e ieftina deloc.In schimb vi se par scumpi rulmentii,care mai au o sansa din 50 sa fie sparti.
Si daca iti spun ca am gasit flansa cu tot cu bucsa, piesa originala GM, la 39 de lei? Ti se pare ceva mult? Ok, daca ti se pare scump, uite cu 20 de lei piesa aftermarket. Dintr-o bucata.
Iar bucata de fier, singura, piesa originala, este 28 lei.
Bucsa separata... greu de gasit - poti verifica pe pieseautoradacini.ro... nu exista. El a avut noroc.

Rulmentii nu ii gasesti decat aftermarket la 25 de lei maxim. Iar calitativ, piesa e varza.
Rulmentii nu se duc asa rapid pe cat ai crede (masina mea are 10 ani vechime si nu au avut nicio problema desi am schimbat 2 randuri de amortizoare si am folosit si amortizoare mai scurte - de Tico - pe ea).
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Montare amortizoare

#22
sergiu2010 scrie:
tudor777tudor scrie:
x3me2013 scrie:te rog indica-mi in poza de mai sus care este :)
Piesa nr 2 dar bine ar fi sa fie dintr.o buc cu piesa 3...
Bai fratilor ,lamuriti-ma si pe mine de ce-l puneti pe omul asta sa cumpere o bucata de fier care nu are cum sa se deformeze decat daca pica o bomba atomica pe masina si mai ales ca a cumparat deja bucsile.Atat timp cat piesele originale sunt separate de ce insistati cu piesa dintr-o bucata,ca sa ca nu mai zic ca nu e ieftina deloc.In schimb vi se par scumpi rulmentii,care mai au o sansa din 50 sa fie sparti.
Nu l-am pus sa cumpere nimic, am spus ca ar fi fost mai bine sa fie dintr.o bucata piesa 2 respectiv 3.
Cat despre rulmenti .... crede.ma sunt de parere ca sunt scumpi comparativ cu materialul din care sunt facuti.Dar asta nu ar fi o problema pana la urma ci faptul ca iti cad foarte repede adica 2-3-4.000mii (am intalnit si inlocuit la mai multi clienti la km astia).
Deci stiu ce vorbesc.

Sper sa nu fie cu suparare pt nimeni. ;)

O zi buna.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Montare amortizoare

#23
tudor777tudor scrie:
sergiu2010 scrie:
tudor777tudor scrie:
x3me2013 scrie:te rog indica-mi in poza de mai sus care este :)
Piesa nr 2 dar bine ar fi sa fie dintr.o buc cu piesa 3...
Bai fratilor ,lamuriti-ma si pe mine de ce-l puneti pe omul asta sa cumpere o bucata de fier care nu are cum sa se deformeze decat daca pica o bomba atomica pe masina si mai ales ca a cumparat deja bucsile.Atat timp cat piesele originale sunt separate de ce insistati cu piesa dintr-o bucata,ca sa ca nu mai zic ca nu e ieftina deloc.In schimb vi se par scumpi rulmentii,care mai au o sansa din 50 sa fie sparti.
Nu l-am pus sa cumpere nimic, am spus ca ar fi fost mai bine sa fie dintr.o bucata piesa 2 respectiv 3.
Cat despre rulmenti .... crede.ma sunt de parere ca sunt scumpi comparativ cu materialul din care sunt facuti.Dar asta nu ar fi o problema pana la urma ci faptul ca iti cad foarte repede adica 2-3-4.000mii (am intalnit si inlocuit la mai multi clienti la km astia).
Deci stiu ce vorbesc.

Sper sa nu fie cu suparare pt nimeni. ;)

O zi buna.
tudor rulmentii iam luat cu 22 lei bucata :D
http://www.marketglory.com/strategygame/robert201400

Re: Montare amortizoare

#24
tudor777tudor scrie:

Nu l-am pus sa cumpere nimic, am spus ca ar fi fost mai bine sa fie dintr.o bucata piesa 2 respectiv 3.
Cat despre rulmenti .... crede.ma sunt de parere ca sunt scumpi comparativ cu materialul din care sunt facuti.Dar asta nu ar fi o problema pana la urma ci faptul ca iti cad foarte repede adica 2-3-4.000mii (am intalnit si inlocuit la mai multi clienti la km astia).
Deci stiu ce vorbesc.

Sper sa nu fie cu suparare pt nimeni. ;)

O zi buna.
Indirect si poate fara sa vrei asta ai facut.Ai o faima pe forum si ce spui tu lumea o ia ca litera de lege,asa ca tre sa fii mai atent ce scrii.Rulmentii de care spui se distrug pentru ca sunt de kko.Rulmentii originali daca nu au suferit daune(socuri de la accidente)Merg bine peste 200 000 km,cu conditia sa fie unsi cand se inlocuiesc bucsile sau amortizoarele.Rulmentii aftermarket asa cum ai spus si tu sunt praf asa ca cei de 22 lei bucata mai bine nu-i monteaza ,si-i lasa pe cei originali.Cu diferenta de 30 de lei intre fansa si bucsa putea sa plateasca o manopera si-i mai ramaneau bani si de 2 baxuri de bere.Eu cred ca masina tre sa ne faca viata mai usoara nu sa ne manance banutii,si mai ales sa nu bagam in ea bani nejustificat ,indiferent de suma.

Re: Montare amortizoare

#25
Omule, tu citesti ceea ce scrii?

Tu te-ai uitat la ce am facut noi referire? Ce treaba aveam cu noi cu rulmentii, cand vorbeam de bucsi + flanse (vezi comentariile anterioare, vis-a-vis de poza lui CZR), unde ai intervenit? Cu cine te certi legat de rulmenti? Cu noi, sigur nu.
Chiar Tudor a zis ca sunt separati de flansa si cam scumpi pt calitatea lor. Tu de aici ce ai inteles? Ca ii recomanda sa ii cumpere?! Daca da, ai avut o problema mare de perceptie in cazul ala.

Pana acum ai tinut-o sus si tare ca il punem sa ia o bucata de fier aiurea. Omul cu problema ti-a zis ca nu stie ce e in prezent pe masina... daca se apuca sa demonteze totul, si se oprea pentru ca nu avea cum sa inlocuiasca bucsa, pentru ca era dintr-o bucata cu flansa?!

Acum mai intervin 2 lucruri aici si la care sa se gandeasca toata lumea:
1. cand ceri un sfat pe un forum, si nu la un mecanic specializat pe respectiva masina care sa si vada defectul (nu in un service care are pretentia sa repare toate masinile), s-ar putea sa primesti niste recomandari de genul asta.
2. primesti niste recomandari: daca nu iti convin, nu trebuie sa faci cum ti se spune. Dar daca nu esti de acord cu cineva, renunta la arogante. Poti sa fii cumpatat in discutii si nu sa jignesti subtil pe altcineva sau prin folosirea ironiilor.

Ah... sa stii ca, in Romania, replica lui Joker din Batman (ce chestie, vorbim din filme): "daca esti bun la ceva, nu o face niciodata pe gratis..." se aplica perfect si nu e de criticat. Motivul... cred ca vi-l dati singuri seama.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Montare amortizoare

#26
Mustang scrie:Omule, tu citesti ceea ce scrii?

Tu te-ai uitat la ce am facut noi referire? Ce treaba aveam cu noi cu rulmentii, cand vorbeam de bucsi + flanse (vezi comentariile anterioare, vis-a-vis de poza lui CZR), unde ai intervenit? Cu cine te certi legat de rulmenti? Cu noi, sigur nu.
Chiar Tudor a zis ca sunt separati de flansa si cam scumpi pt calitatea lor. Tu de aici ce ai inteles? Ca ii recomanda sa ii cumpere?! Daca da, ai avut o problema mare de perceptie in cazul ala.

Pana acum ai tinut-o sus si tare ca il punem sa ia o bucata de fier aiurea. Omul cu problema ti-a zis ca nu stie ce e in prezent pe masina... daca se apuca sa demonteze totul, si se oprea pentru ca nu avea cum sa inlocuiasca bucsa, pentru ca era dintr-o bucata cu flansa?!

Acum mai intervin 2 lucruri aici si la care sa se gandeasca toata lumea:
1. cand ceri un sfat pe un forum, si nu la un mecanic specializat pe respectiva masina care sa si vada defectul (nu in un service care are pretentia sa repare toate masinile), s-ar putea sa primesti niste recomandari de genul asta.
2. primesti niste recomandari: daca nu iti convin, nu trebuie sa faci cum ti se spune. Dar daca nu esti de acord cu cineva, renunta la arogante. Poti sa fii cumpatat in discutii si nu sa jignesti subtil pe altcineva sau prin folosirea ironiilor.

Ah... sa stii ca, in Romania, replica lui Joker din Batman (ce chestie, vorbim din filme): "daca esti bun la ceva, nu o face niciodata pe gratis..." se aplica perfect si nu e de criticat. Motivul... cred ca vi-l dati singuri seama.
Omule eu stiu ce scriu.Nu stiu daca tu ai vazut citatul la care am facut referire(este adevarat ca nu te privea pe tine),iar raspunsul era in prima propozitie.Te rog specifici clar care a fost recomandarea mea gresita daca la asta faci referire si mai ales pe pe cine am jignit ?
In ceea ce privesc ironiile cred ca tu esti singurul care le-ai folosit.

Re: Montare amortizoare

#27
Gata oameni buni.. eu sunt constient ca aici sunt doar sfaturi...dar intotdeauna pe un forum ai probabilitatea ca cineva sa fi gasit o problema acolo sau ceva in plus de chimba.... si da am ales variant flansa dintro bucata din motivul ca msina mea are 98000 si are amorizoarele stock pe ea si am mers aprox 2 ani cu ele duse asa ca ma astept la orice.... ar fi foarte interesant daca cineva ar face un tutorial cu schimbarea amortizoarelor....daca nu apare nimic pana ma apuc eu... poate am sa fac eu
http://www.marketglory.com/strategygame/robert201400

Re: Montare amortizoare

#29
ce vezi tu pe hartia aia sunt indicatii pentru reconditionarea amortizorului, sau ceva de genul!
deci...in concluzie n-ai treaba cu ce arata acolo,amortizoarele de spate nu necesita nici o flansa si nici o bucsa, pur si simplu un capat intra pe un surbur si celalalt capat pe alt surub, partea mai subtire a amortizorului se monteaza jos pe punte si partea mai groasa in care intra partea cea subtire se monteaza in sus, pe caroserie!

Re: Montare amortizoare

#30
sergiu2010 scrie:Omule eu stiu ce scriu.Nu stiu daca tu ai vazut citatul la care am facut referire(este adevarat ca nu te privea pe tine),iar raspunsul era in prima propozitie.Te rog specifici clar care a fost recomandarea mea gresita daca la asta faci referire si mai ales pe pe cine am jignit ?
In ceea ce privesc ironiile cred ca tu esti singurul care le-ai folosit.
Tu tocmai ca nu ai facut nicio recomandare... ai dat in cap la unele recomandari si atat... eu am vazut foarte bine la ce ai dat citat: la faptul ca i-a recomandat sa ia bucsa cu tot cu flansa. Nu a zis nimic omul de rulmenti. Daca tu te gandeai la rulmenti, e alta mancare de peste. Pana acolo nu s-a discutat de rulmenti, ci de bucsa cu tot cu flansa, unde ai intervenit tu ca "punem" omul sa cumpere o bucata de fier care nu poate fi deformata decat cu bombe atomice (ca tot vorbeam de ironii).

Dupa aceea ai orientat discutia in jurul rulmentilor.

In fine. Eu renunt la discutie.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron