Re: Montare amortizoare

#2
Pe spate nu ai ce sa schimbi, dar sa dai un un degripant pe suruburi inainte sa le desfaci, eu am avut ghinionul sa mi se invarta surubul cu tot cu bucsa si sa nu pot scoate suruburile din punte. Ai 2 suruburi de 17 sau 19 la fiecare amortizor.

Pe fata, dai roata jos, ai de desfacut suruburile si piulitele care prind amortizorul in port-fuzeta, tot 17 sau 19, iar sus ai sa vezi pe fiecare oala 3 piulite, dintre care 2 sunt ale amortizorului, ai grija ce desfaci. :lol: In partea stanga trebuie sa desfaci cele 2 suruburi cu cheie de 10mm de la cutia de sigurante si s-o dai un pic in lateral.

Ti-am incercuit in poza ce e indicat sa schimbi.
Piesa 1 este rulmentul de amortizor, care poate ceda, sau sa se gripeze si iti merge directia greu.
Piesa 2 este bucsa flansei amortizorului care se deformeaza. O poti gasi separat sau impreuna cu piesa 3, dintr-o bucata.
Ia ceva de calitate cand cumperi astea, eventual de origine GM. Cred ca mai bagi 150 lei pentru ambele parti, dar merita, ca nu umbli zilnic la ele.
977879_623506434343564_1259607313_o.jpg
Reconditionare faruri matuite, zgariate si aplicare de folii
Imagine

Re: Montare amortizoare

#5
http://www.pieseautoradacini.ro/201-sus ... ectie-roti
Piesa numarul 1 este rulmentul suspensiei ,se poate demonta si daca nu este deformat sau apart elementul de rotatie din interior se unge cu vaselina si se poate refolosi,iar piesa 3 nu se inlocuieste ca nu prea are ce sa se strice la ea,eventual bucsa de cauciuc din capul ei care se gaseste de cumparat separat.Asa ca nu ramane decat bucsa de cauciuc,adica piesa 2 care o gasesti pe pagina 2 la pretul de 8 lei si ceva.
Spor la treaba!

Re: Montare amortizoare

#7
x3me2013 scrie:amortizorul pe fata se poate scoate fara presa de arcuri?
Nu se poate scoate amortizorul fara a tine in compresie arcul.
Necesita presa pentru arc aceasta operatie(daca te incumeti singur ai mare grija cum comprimi arcul)
In schimb poti demonta de pe masina amortizorul impreuna cu arcul.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

cron