Re: consum ulei

#16
Prin definitie motorul, indiferent de care este, Lamborghini, Mercedes, BMW, mananca ulei.
Deci nu-ti face griji de 1 litru intre schimburi e cam mult dar nu-i ingrijorator
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: consum ulei

#17
mariusmete scrie:salut baieti, am tot citit despre consumul de ulei intre schimburi si parerile sunt impartite, am o teroare alba din 2005, aproape 70.000km, si intre schimburi mananca cam 1 litru.
E mult e putin ... in mod normal nu ar trebui sa consume??? folosesc uleiul recomandat cica de la GM 5W30 pe sezonul rece.
Bafta la toti si drumuri usoare.
Salut ,

Este recomandat ca dupa 60.000-65.000 sa se treaca pe un ulei un pic mai gros (10w-40) asigura o mai buna ungere a motorului fata de (5w-30) .
10w-40 nu pune probleme motorului iarna.

Posibile cause ale pierderii de ulei:
1.Simeringuri supape.
2.Simeringul dintre cutia de viteze si ambreiaj.
3.Segmenti crapati, arsi, gripati.
4.Simeringul arborelui cu came sau al celui cotit deteriorat (posibil amandoi).

Daca la momentul montarii nu sunt montati perfect perpendicular pe arbore/ri nu te vor tine prea mult.
Verifica daca nu cumva ai ulei in camera de ardere. Daca da, ai segmentii exact cu ti-am spus mai sus sau posibil unul dintre cilindrii ovalizat.
Astfel uleiul trece de segmentul de foc (compresie) si cel de radere si de aici aspirat in admisie si evacuat(verifica admisia).
Cum de altfel posibil sa scapi doar cu inlocuirea simeringurilor de la supape.

Mai asteapta si alte pareri.

O seara buna.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: consum ulei

#18
Problema sta cam asa:In 5000 de km am completat cu 3 litri de ulei(GM, 10W40), in ultimele 2 luni a inceput sa consume si lichid de racire(700de ml in 400 de km).Astazi am demontat jumatate de motor(chiuloasa,pistoane), cu gandul de a schimba segmentii.Primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost ca, capatul mov al supapei PCV era "murdar"de ulei,apoi dupa ce am demontat corpul clapetei de acceleratie am observat ca in galeria de admisie era ulei(ca o mazga).
Intrebarile mele ar fi : De ce am gasit ulei in galerie ? Trebuie sa schimb si simeringurile de la supape? Si daca tot am demontat motorul, ce ar mai trebui sa curat/inlocuiesc?
Nu prea aveam de gand sa schimb si simeringurile de la supape,dar postul anterior al lui Tudor, imi da de gandit.
Orice parere e bine venita :D
P.S. Masina are 92000 de km.

Re: consum ulei

#19
A mea a pierdut de două ori antigel:
- la 75 000 km, pe la pompa de apă, pe care am înlocuit-o împreună cu distribuția.
- la 110 000 km, pe la îmbinarea vasului de expansiune (cea de la jumătate). Curge mai mult dacă nivelul din vas este peste acea îmbinare. S-a rezolvat prin înlocuirea vasului.

Re: consum ulei

#20
Buna ziua! Nu vreau sa deschid alt topic si intreb aici. Ce marca de segmenti recomandati? Trebuie sa segmentez motorul si vreau sa stiu ce trebuie sa bag in el. Si in plus de asta ce ar mai fi recomandat sa mai inlocuiesc? Multumesc anticipat!

Re: consum ulei

#21
Salut Marius ,

Poti pune segmenti standard (STD) iar daca tot faci treaba asta schimba si cuzinetii de biela & simeringurile de la supape.
Inainte de desegmenarea pistonului pune pe nenea mecanicu` sa masoare deschiderea segm. vechi in cilindru apoi sa verifice deschiderea segmentului nou (asa vei afla cat de uzati iti erau segmentii comparativ cu cei noi).

O zi buna.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron