Re: cum scapam de rugina la matiz

#31
De cateva zile ,mi-am marit familia cu un matiz e din 2004 .Toate bune si frumoase ,pana la tabla ...are rugina peste tot ,dar cel mai grav pe aripa dreapta spate . Saptamana viitoare ,sper sa imi fac timp sa inlatur ce se poate cu o perie de sarma rotativa ,apoi sa aplic niste chit cu fibra de sticla .Sper sa iasa vreo branza .Va tin la curent(chiar daca vad ca majoritatea topicurilor sunt moarte de un an ,doi) .Mai detin un symbol fabricat in 2005 ,care nu are pic de rugina ! Si a mers pe aceleasi drumuri ...In privinta tablariei ,din pacate vad ca romanii nu isi strica reputatia de constructori de Dacii, turcii ne dau clasa la asta !
Iarta, dar nu uita!

Re: cum scapam de rugina la matiz

#32
Stai tu linistit ca topicurile nu sunt moarte, se tot posteaza pe ele. Mai exista posibilitatea ca un utilizator, sa caute prin forum un topic similar cu ceea ce are el nevoie, iar daca a gasit rezolvarea, nu mai are nevoie sa posteze. Matizul nu e E-Class sa aiba 'nspe mii de senzori si circuite si de aceea, majoritatea problemelor sunt unele comune, cu mici exceptii. Apropos, dupa punct se incepe cu litera mare:) Ti-am modificat eu postarea (ca la scoala).
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: cum scapam de rugina la matiz

#37
Salut ! Astazi am dat fetele usilor jos ,am intis pe interiorul usilor cam 300gr de vaselina pe fiecare usa. Cu ocazia asta am lubrifiat si macaralele geamurilor. Apoi am facut pe margine fetei de usa garnitura din silicon negru pentru etansare . Asta trebuie sa faca fiecare posesor de Matiz. Toata treaba a costat 30 lei. Si vaselina ajuta si la insonorizare . Va sfatuiesc la aceasta imbunatatire. Atentie la ce vaselina cumparati sa reziate la peste 120 de grade sa nu faceti balta sub masina de vaselina .Salutare:)

Re: cum scapam de rugina la matiz

#39
Va salut. Am ignorat problema ruginei de cand am masina, adica de 2 ani, dar acum ma cam ingrijorez. Exista aici pe forum cineva care se ocupa de asemenea lucrari? Ca nu prea am timp de smirgheluit si vopsit. Daca nu exista, atunci o sa fac singur. Stie cineva codul de culoare la gri-ul acela standard al Matizului?

Merci. Happy days!

Re: cum scapam de rugina la matiz

#42
Cred, si sper sa nu vorbesc prostii, pentru ca am facut si eu in trecut treaba asta, pentru a preveni aparitia ruginii pe colturile usilor, ca se numeste parafina. Iti trebuie vreo 2-3 tuburi pentru usi si praguri. La usi se injecteaza prin duza de aerisire de jos, iar in prag ai niste gaurele acoperite de o garnitura de cauciuc pe care o poti da jos. Recomand sa faci asta cu un pistol de vopsit mai prost si cu un furtunas pentru a fi sigur ca injectezi pana in capat parafina.

Singura chestie e ca iti recomand sa faci treaba asta vara... masina va avea un timp un miros puternic de gaz lampant si poti sta mai mult timp cu geamul crapat sau deschis cand conduci.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: cum scapam de rugina la matiz

#45
Salut prieteni ! Rugina nu poate sa apara asa usor daca nu intervine nepasarea. Am sa mentionez cum procedez eu si nu am rugina de 4 ani de cand am bijuteria mea de Matiz . Cand am cumparat-o pe usa dreapta spate in coltul dinspre fata masinii jos am aproximativ 1,5 cm rugina care tot atat a ramas, repet de 4 ani. Acum urmeaza modul personal de intretinere permanenta si regulata. De ce spun permaneta? Deoarece in toate 4 usile inclusiv haion am introdus aproximativ 2 kg de vaselina , asta este o procedura definitiva. Cand o spal sau cand ploua si am timp ziua iar apoi este timplu bun o sterg toata cu o laveta moale. Cu ulei special pentru mecanisme fine,,ultima data am cumparat din dedeman 8 lei 0.5 l``aplic pe toata suprafata vopselei cu o laveta moale, treaba de maxim 15 minute. De cate ori am ocazia sa am treaba sub masina gen schimb ulei sau verificari,aplic pe la toate inbinarile accesibile vaselina iar unde nu patrund bine, pulverizez cu ulei de motor cu pompita de gresare sau puteti folosi pulverizator de solutie pentru geamuri . Sunt chesti care nu dureaza mult nu o consider migala ba chiar o placere. Eficienta este vizibila , nu am rugina. Mult spor si lasati tehnicile aerante pe altadata . Multumesc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator