cum scapam de rugina la matiz

#1
salutare.
sunt convins ca subiectul acesta ne streseaza pe noi posesorii de matiz.
masinutele sunt foarte proaste la tabla, asta e marea lor hiba.
ruginesc foarte repede mai ales la praguri si la aripa spate.
intrebarea e cum scapam de aceasta problema?
le grunduim ,le antifonam?
la uriasul meu urmeaza sa ii fac tinichigeria si o revopsire cred ,
dar daca as sti ca o sa aiba aceleasi probleme iar , nu m-as mai chinuii...
astept idei si pareri pe acest subiect :D
i hate the cops ;)

Re: cum scapam de rugina la matiz

#2
Din cate am inteles de la o cunostiinta rasina face minuni! Si eu trebuie sa ma apuc in primavara de tinichigerie si mi-a spus ca in momentul in care ma apuc o sa imi dea el niste rasina pentru a o da tinichigiului sa dea pe acolo pe unde curata rugina actuala! Nu stiu exact care este procedeul :)
Nu accelera mai mult decat ingerul tau poate zbura...

Re: cum scapam de rugina la matiz

#3
Tata a avut o dacie si dupa cum bine stiti si daciile sunt la fel de proaste la tabla ca si matizurile.
Ca sa nu rugineasca, ii facea "o baie" de ulei in usi si praguri + vaselina pe dedesupt odata la 2 ani. Aceasta "baie" a dat rezultate adica masina fiind fabricata in 2002 nu avea pic de rugina pe aripi sau praguri si nici tinichigeria nu a facut-o niciodata la masina.
Partea mai nasoala este ca se scurge uleiul din usi si din praguri si se pune praf.
Eu deja am facut aceasta "baie" de ulei la matiz-ul meu si acum umblu cu carpa la mine sa sterg scursurile de ulei de pe praguri :).

Re: cum scapam de rugina la matiz

#4
Daca e afectat tare,nu mai are scapare,se poate peticii dar,in scurt timp pe langa iarasi iese rugina ...
NU asteptati,daca vedeti ca rugineste,faceti un efort si reparati,eu am lasat mult timp vopsitul deoparte,si uitati cum a ajuns ...
Dupa ce e reparat ,parerea mea e ca ar trebui dat cu ceara,nu cu ulei ...
Imagine

Re: cum scapam de rugina la matiz

#9
Aveam un compresor pe acasa si pe cineva care a fost vopsitor. am luat un set de pistoale. si am facut lista pentru reparare / antifonare / vopsire etc: 4,5L vopsea alb13 , 5L diluant 506 , 2L deruginol,3kg(2l) antifon , 1kg chit + intaritor , smilghen (aici poate ma ajutati voi cu granulatiile ca nu le mai stiu) , 1kg chit cu fibra de sticla. 1L spriț-chit , scoci de hartie 4role si cam asta e ca oricum ma usuca la bani :)) ar mai trebuii ceva? inafara de o naveta de bere? P.S Vopsirea se va face in vara
i hate the cops ;)

Re: cum scapam de rugina la matiz

#13
Desfaci fata de usa, astupi cele 2 gauri de jos(gaurile de scurgere) si torni ulei ars si il intinzi. eu recomand sa amesteci uleiul cu vaselina si sa il dai cu pensula nu sa pui in disperare. Si mai tii astupate gaurile de scurgere cateva zile. apoi scoti ceea ce ai bagat in ele( de preferat o carpa) si gata.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator