Re: l-am gasit pe asta, se merita sa-l cumpar

#5
myhnea_alex2000 scrie:Se metita.masina e aproape noua la 35000 de km.
Plus ca nu platesti taxa si nici nu iti bati capul cu rugina.
Asa este, dar tine cont si de celelalte cheltuieli, taxele notariale, RCA, etc. Sunt notari care au site si pe site calculator de servicii; la fel si la RCA, sunt brokeri care au calculatoare si iti dau oferte de la mai multi asiguratori; eu il folosesc pe ala de la romasig.ro Asa ca zice bine Catalin:
Popa Eduard Catalin scrie:daca il scoti la 1900-2000 e perfect,succes
Incearca sa negociezi pretul, ca sa poti suporta celelalte cheltuieli care, vrei, nu vrei, sunt.
Alt sfat foarte bun:
Bebe scrie:Dacă o iei, să-i faci tratamente antirugină prin locurile predispuse la apariția ei, pasaje roți spate, praguri, uși.
Plus, sa n-o cumperi pana nu mergi cu ea la service - sa vezi ca totul e in regula; o avea putini km la bord, dar daca a mers cu ea numai prin hartoape tot degeaba; plus ca asta te va ajuta sa negociezi pretul. Bafta!

Re: Consiliere achizitie Matiz

#7
Ca sa nu mai deschid alt topic am si eu o intrebare legata de vanzarea masinii mele. Cam cu cat se vinde un Matiz la ora actuala? L-am pus cu 2000 degeaba, am scazut la 1800 nici macar un telefon :)) Ma gandesc ca pt 1000 de euro nici nu se merita sa il vand. Astept si eu niste pareri. Multumesc!
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Consiliere achizitie Matiz

#10
robert scrie:Are cineva vreo idee? 2007 euro 3?
Taxa se calculeaza aici ... da' din nefericire ne lipseste o informatie importanta pt. calcul - "Emisia de dioxid de carbon - grame CO2/km" ... M-am uitat acum prin ceva prospecte romanesti da' nu scrie nimic despre emisiile astea :(
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Re: Consiliere achizitie Matiz

#11
m-am hotarat sa imi iau matiz
-la ce trebuie sa fiu atent cand o cumpar?
-as vrea sa fie pe gaz (am deja o dacie pick-up pe gaz si se simte diferenta la buzunar mai ales ca faceam cu ea 20-30.000 km/an), e bine sa gasesc una cu instalatie deja pusa sau sa mi-o pun eu dupa ce o cumpar.
-intre ce ani au fost cele mai reusite?

achizitionare Matiz

#12
salutare. doresc sa imi achizitionez un Matiz deoarece e potrivit pentru mine din toate punctele de vedere (chear si pentru statura mea), nu am cunostinte multe despre model de aceea am si o mare nelamurire. intrebarea mea este de ce sunt asa ieftine, din 2003-2005 pana n 1000 E, inmatriculate si cu km putini. posibil sa se mai plateasca inca odata timbru de mediu sau....? dezavantaje care le cunosc este tabla si consumul mare pentru un motor mic.

Re: achizitionare Matiz

#13
Inmatriculate, inmatriculate, dar cu taxa de mediu neplatita... Taxa s-a introdus din 2007, cine si-a cumparat masina din Romania, anterior acestui an, nu a platit si nu plateste taxa pana nu o vinde...De cele mai multe ori,daca are motor E2, taxa de mediu e mai mare decat pretul cerut.
Tabla reprezinta un dezavantaj intr-adevar.
"Consumul mare pentru un motor mic"... Erai mai incantat daca avea motor de 3,5litri si consuma la fel? Eu unul zic ca conteaza cat consuma si atat.Motorul e suficient de mare pentru o masina de asa dimensiuni. Si apropos de dimensiuni: eu stau bine in Matiz, "chear" daca am 1,85. In spate e mai mult loc pentru picioare decat in Symbolul meu...
Iarta, dar nu uita!

Re: achizitionare Matiz

#14
am inteles deci se mai plateste odata taxa de inmatriculare. cu tabla si consumul stiu din ce am citit de pe alte forumuri insa nu e o problema este ideala pentru mine din toate punctele de vedere. multumesc mult pentru raspuns.

Re: Consiliere achizitie Matiz

#15
Eu ca posesor de Matiz iti zic sincer sa te gandesti mai bine. Masina nu e rea, dar au o anumita varsta si sunt un concept vechi.

Vasilecool nu prea are dreptate cu ce zice: taxa de inmatriculare pentru un E2 din 1999 este 200 si ceva de E, in schimb un E3 din 2006 ajunge la 1000E. Deci maaare atentie ce cumperi!

Si problema pe care o cunosti, tabla, crede-ma doar crezi ca o cunosti. Rugina este groaznica la masina asta si ajungi sa dai la tinichigerie mai mult decat face masina. Gandeste-te doar la atat: o masina pe care dai 1000E cu tot cu taxa auto, daca are rugina (si sunt sanse foarte mari sa aiba si sa fie reparate din chit, mai ales la cele batrane) ajungi sa dai 500E pe reparatie si revopsire ca popa.

Eu te indrum cu toata buna credinta spre Chevrolet Spark, care este in fapt un Matiz mai uratel (cel putin asa mi se pare mie), dar cu o tabla muuuult mai buna. Diferenta de pret este minima (neaparat ia unul cu taxa platita), costurile de exploatare sunt aceleasi, nivelul de siguranta e un pic mai bun, macar are airbag.

Exemplu - nu considera reclama, nu te indrum sa cumperi masina asta, doar sa stii ca la 1500E ar cam trebui sa iei una OK cu taxa platita:
http://www.autovit.ro/chevrolet-spark-C34616747.html

Un Matiz OK din 2003-2005 este 1000E poate chiar mai putin, insa taxa este de 650-1000E, deci tot acolo ajungi.

Si 4 sfaturi de final pt cei care vor sa isi ia masina:
1. Nu lua masina pe nevazute indiferent daca o iei de la intermediar sau la proprietar, cei 200 lei investiti in verificarea km si a starii tehnice te vor scutii de plata inzecita a lor in cazul in care masina are probleme.
2. Nu lua masina duminica, cand doar serviceul "pe care il stie samsarul" e deschis, vezi masina si da-i intalnire in cursul saptamanii cand mergeti la un service agreat de tine (reprezentanta Opel/Chevrolet de preferat).
3. Ia un prieten/ruda care se pricepe la masini cu tine cand vezi masina (nu iubita, nu sotia), el nefiind entuziasmat va avea un ochi critic care va mai putea scade la pret sau va vedea probleme pe care tu nu le vezi.
4. Daca iei Chevrolet Spark, mergi cu ea la o reprezentanta si verifica km, dar si starea generala a masinii, costa aprox 200lei. Ar trebui sa iti dai seama macar din reviziile facute in garantie cam cati km/an a facut.

Sper ca sfaturile mele sa te ajute in decizia pe care o vei lua.
Bafta!
ex Daewoo Matiz SE 1999

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron