Tutorial modificare avatar (imagine asociata contului)

#1
Dupa cum se poate vedea, multi dintre utilizatori au un avatar sugestiv tocmai pentru ca forumul sa nu arate saracacios.
Pentru o identificare mai rapida a persoanei cu care se discuta pe forum, ar fi indicat sa va atasati avatare la conturi.
Configuratia standard a forumului este de a permite avatare cu dimensiuni de 150 x 150 pixeli si o marime de aproximativ 1 MB.

Pentru a schimba avatarul standard de pe forum este necesar sa parcurgeti urmatorii pasi:

1. Se va accesa Panoul utilizatorului din partea superioara a site-ului.
av1.jpg
2. Dupa incarcarea paginii se va apasa pe tab-ul Profil.
av2.jpg
3. Din lista aflata in partea stanga se va apasa pe linkul Modifica avatar.
av3.jpg
4. Se va incarca pagina cu detalii de avatar. Se va apasa butonul Browse si se va alege fisierul imagine aflat pe calculatorul vostru.
av4.jpg
5. Se pot modifica marimile manual, atat timp cat nu se incearca depasirea marimii standard de 150 x 150.
av5.jpg
6. Dupa ce totul este pe placul vostru, se va apasa butonul Trimite, iar imaginea va aparea de fiecare data sub numele de utilizator.
av6.jpg
Pentru mai multe nelamuriri, va stau la dispozitie aici sau prin mesajele private.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Tutorial modificare avatar (imagine asociata contului)

#4
05rgr scrie:De ce al meu a fost sters???
Deoarece, in prima faza, am schimbat avatarul standard cu unul mic (75x75 pixeli), o parte din utilizatori nu puteau sa isi actualizeze avatarele decat la marimea aia. De aceea am luat decizia de a o schimba cu una mai mare (125 x 125) astfel incat imaginea asociata sa fie mai clara si la fel de mare pentru toata lumea.

Modificarea aceasta a afectat toti utilizatorii, nu numai al tau.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron