Re: Sugestii forum

#3
Mustang, propun să se deschidă o subsecțiune în Bazar, doar cu două topicuri, unul în care să scrie fiecare prețurile pentru piesele NOI pe care le cumpără precum și magazinul, iar celălalt topic pentru preturile pieselor SH.
De exemplu, eu ieri am cumpărat un set de fișe E2 de la Rădăcini cu 30 de lei. Același set costă la Comautglob de pe Pantelimon, 40 de lei.

Sunt sigur că este util pentru toatâ lumea.
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: Sugestii forum

#4
Bebe scrie:Se poate face sa apara mai multe raspunsuri pe pagina? La unele forumuri se poate seta din panoul utilizatorului.
In vremuri demult apuse, pe aceasta platforma de forum stiam si eu ca se pot modifica din panoul de administrare. Probabil dezvoltatorul aplicatiei a considerat ca userii nu ar trebui sa isi mai aleaga, iar setarea din forum sa fie implicita pentru orice grup de utilizator, in vederea incarcarii mai rapide a paginii de forum.

In prezent, se afiseaza 10 mesaje pe pagina unui topic. Daca doreste toata lumea, putem sa il facem sa afiseze vreo 15 mesaje pe pagina.
liviunp scrie:Mustang, propun să se deschidă o subsecțiune în Bazar, doar cu două topicuri, unul în care să scrie fiecare prețurile pentru piesele NOI pe care le cumpără precum și magazinul, iar celălalt topic pentru preturile pieselor SH.
De exemplu, eu ieri am cumpărat un set de fișe E2 de la Rădăcini cu 30 de lei. Același set costă la Comautglob de pe Pantelimon, 40 de lei.

Sunt sigur că este util pentru toatâ lumea.
E o idee buna.
O sa ma gandesc la o ierarhie, astfel incat sa se vada ok si pe forum.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Sugestii forum

#5
Salut , observ ca nu prea mai atrage acest club se raspunde greu, persoane conectate sunt din ce in ce mai putine . Si degeaba intreb ceva caci voi primi raspuns si peste o saptamana . Prefera sa stea pe face book sau pe altele.. Am inteles ideia ,, nu este un site de socializare " dar ceva nu merge aici . Am vazut ca nici sanbata si duminica nu se discuta . Era de asteptat sa se intample asa , trebuie sa se faca intr-un fel de a atrage pe cei inscrisi aici si nu numai.

Re: Sugestii forum

#6
Iti explic pentru ultima data ca asta nu este site de tip chat!
Daca nu intelegi ce inseamna FORUM, te rog sa te documentezi.

Cat despre sambata si duminica, lumea are treaba, nu sta toata ziua pe calculatoare sa scrie pe forumuri. Asta e prima.
A doua la mana: sambata oamenii se strang, cel putin in Bucuresti, la intalnire si stau 2-3 ore, in functie de vreme. Asta ca sa stii de ce in 12 ore pe care omul nu le doarme, vreo 3 ore nu raspunde aproape nimeni din Bucuresti in ziua de sambata.

Nu vreau aglomeratie pe forum. Nu vreau o serie de persoane care nu stiu cu ce se mananca un forum, care scriu cu picioarele sau care intra pe forum doar sa isi vanda masinile sau piesele de pe masini. Nu vreau cantitate, ci calitate. Prefer sa am 100 de mesaje in care gasesc ceea ce ma intereseaza, decat 10000000 de mesaje in care sa fie numai aberatii sau chaturi ieftine si offtopic grosolan.

Inca un lucru: Matizul este privit de majoritatea populatiei romane drept o masina utilitara - te duce din punctul x in punctul y. De altfel, i se spune supozitor, bicicleta si alte chestii chiar de multi dintre posesori. Sunt foarte putini chiar pasionati de masina asta si pe aceia ii gasesti pe forum.

Asa ca nu te mai intreba de ce nu atrage forumul populatia - daca lumea pertotal nu e multumita de masina si nu e interesata decat de utilitatea ei, nu o sa o intereseze nici macar forumul asta.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Sugestii forum

#7
Sal'tare natiune!

Gabi, te rog mai adauga un topic la sectiunea tehnica : Cosmetica la Buburuza! - oarecum la fel de importanta ca si mecanica si electrica.
Topicul Diverse este destul de stufos si s-ar putea ca multe dintre "subiecte" sa se repete din cand in cand. ;)
Eventual discutam noi pe skype despre subiectele din interior. Ok?

Toate cele bune.
Andrei.

Re: Sugestii forum

#9
Sa nu-mi fie luat in nume de rau... hai sa ne incadram la bunul simt si la morala.
La sectiunea talcioc se vand arme. Stiu, sunt arme neletale dar ati vazut ce se poate intampla. Sunt siteuri specializate pentru vanzari de genul asta. Daca nu ma insel si pentru acest tip de pistol ai nevoie de o autorizatie.
Se da un search pe google, vine un oarecare, citeste, isi face cont si are posibilitatea sa achizitioneze o arma.
OK, vinzi un birou, un scaun de birou, o statie, un casetofon, un ceas, componente PC, puii mei tot ce exista, ca doar d-aia-i talcioc, dar nu arme. Nu-i nimeni care are „iarba“? Macar de-o tigare-doua...

Alta chestie. Din cate observ, forumul asta a ajuns sa fie mai mult un site de mica publicitate. Acum vad ca se discuta mai mult pe FB.
Da-l in Doamne-iarta-ma de FB. MC este un forum pentru/si al posesorilor de Matiz, FB-ul este pentru impresii personale. Nu ca as face presiuni sa se mute toate discutiile pe MC, dar in felul asta, neavand trafic, forumul se duce incet, incet, dar sigur in jos, pana se va pierde. Multi se vor intreba „De ce a cazut forumul?“ Raspunsul il veti gasi pe FB.

Parerea mea...
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: Sugestii forum

#12
liviunp scrie:Sa nu-mi fie luat in nume de rau... hai sa ne incadram la bunul simt si la morala.
La sectiunea talcioc se vand arme. Stiu, sunt arme neletale dar ati vazut ce se poate intampla. Sunt siteuri specializate pentru vanzari de genul asta. Daca nu ma insel si pentru acest tip de pistol ai nevoie de o autorizatie.
Se da un search pe google, vine un oarecare, citeste, isi face cont si are posibilitatea sa achizitioneze o arma.
OK, vinzi un birou, un scaun de birou, o statie, un casetofon, un ceas, componente PC, puii mei tot ce exista, ca doar d-aia-i talcioc, dar nu arme. Nu-i nimeni care are „iarba“? Macar de-o tigare-doua...

Alta chestie. Din cate observ, forumul asta a ajuns sa fie mai mult un site de mica publicitate. Acum vad ca se discuta mai mult pe FB.
Da-l in Doamne-iarta-ma de FB. MC este un forum pentru/si al posesorilor de Matiz, FB-ul este pentru impresii personale. Nu ca as face presiuni sa se mute toate discutiile pe MC, dar in felul asta, neavand trafic, forumul se duce incet, incet, dar sigur in jos, pana se va pierde. Multi se vor intreba „De ce a cazut forumul?“ Raspunsul il veti gasi pe FB.

Parerea mea...
Liviunp,da mi voie sa te informez putin in legatura cu acea replica de arma!
"Airsoft-ul este un sport; Armele comercializate sunt replici 100% (ca forma) ale pistoalelor adevarate. Absolut toate trag cu bilute de plastic, inofensive. Armele se impart in 3 categori ca mod de functionare: arc, gaz, co2. Conform legislatiei in viduare, in Romania, armele airsoft si paintball nu intra sub incidenta legii 295/2004 - "Legea Armelor si Munitiilor"; astfel detinerea si folosirea nu necesita autorizatie sau permis. Armele nu se pot comercializa minorilor.
Deoarece aspectul lor exterior este identic cu cel al armelor adevarate, este interzisa folosirea replicilor in scop de amenintare, intimidare, auto aparare sau creare panica.
Este interzisa modificarea armelor sau folosirea altor proiectile sau gaz decat cel furnizat de o firma autorizata in vanzarea de arme airsoft."
tudor777tudor scrie:Salut,
Sunt de acord cu Liviu iar astfel de lucruri nu ar trebui sa fie vandute pe un forum dedicat posesorilor de buburuze.
Cat despre forum as propune chiar o campanie de promovare...
Atunci de ce s-a mai creat sectiunea "Talcioc"?
Denumirea spune totul si din cate am vazut s-au vandut multe alte chestii care nu tine de natura acestui forum!
Mustang scrie:Anuntul a fost eliminat.
Legat de forum, nu mai zic nimic.
De ce nu s a creat un regulament pentru acea sectiune?
asa stia si omul ce are voie sa vinda acolo si ce nu are voie!

Re: Sugestii forum

#13
1. Exista un regulament pe forum, chiar in sectiunea bazar - e pe fundal rosu, nu stiu cum nu il vede nimeni.
2. Dupa cum poti observa, anuntul tau a fost pastrat vreo 1-2 saptamani si nu ai gasit un cumparator; utilizatii ceilalti nu sunt de acord cu anuntul tau si nu l-ar dori pe forum. Am zis ca asa e mai bine, astfel incat sa nu deranjeze ceilalti utilizatori.

Oricum, observ cu stupoare ca Matiz-Club.ro a ajuns in general un forum de vanzari intrucat sunt mai multe mesaje scrise in sectiunile bazarului decat pe forum.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Sugestii forum

#14
Mustang scrie:1. Exista un regulament pe forum, chiar in sectiunea bazar - e pe fundal rosu, nu stiu cum
2. Dupa cum poti observa, anuntul tau a fost pastrat vreo 1-2 saptamani si nu ai gasit un cumparator; utilizatii ceilalti nu sunt de acord cu anuntul tau si nu l-ar dori pe forum. Am zis ca asa e mai bine, astfel incat sa nu deranjeze ceilalti utilizatori.

Oricum, observ cu stupoare ca Matiz-Club.ro a ajuns in general un forum de vanzari intrucat sunt mai multe mesaje scrise in sectiunile bazarului decat pe forum.
Pentru a fi evitata chestia asta,ca forumul sa ajunga bazar,n ar fi trebuit sa fie creata sectiunea aia!
Regulamentul l am citit inca de cand m am inregistrat pe acest forum!
Care ceilalti utilizatori,ca au fost doar doi,din zecile care suntem pe aici (am zis zecile,stiind ca suntem sute de inregistrati,dar doar cativa zeci mai suntem activi cat de cat pe aici)

Re: Sugestii forum

#15
Sectiunea bazar a fost facuta pentru ca avem membri care dezmembreaza Matizuri si ceilalti poate sunt interesati de a lua ceva ce nu mai e ok la masina lor. Ca, intre timp, forumul a devenit bazar, e partea a doua. Chiar daca nu ar fi existat sectiunea bazar, s-ar fi scris in alte parti aceleasi mesaje, in Cafenea, etc. Asa ca efectul era acelasi.

Ok, pune la loc anuntul de vanzare, daca e musai.
O sa fac o smecherie la forum astfel ca, in maxim 15 zile, daca nu se scrie ceva pe topicul personal de bazar, sa se stearga automat topicul respectiv.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron