Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

Re: B 113 LLk

#16
O sa mai dau o mana de polish la faruri , o simpla intrebare , stie cineva cum pot schimba ledurile de la climatizare , adica nu vad cum pot avea acces la ea fara sa dau bordul jos .
My MaTiz is FanTasTic!!!

Re: B 113 LLk

#17
pirvangabriel scrie:O sa mai dau o mana de polish la faruri , o simpla intrebare , stie cineva cum pot schimba ledurile de la climatizare , adica nu vad cum pot avea acces la ea fara sa dau bordul jos .

Nu dai bordul jos....doar consola.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: B 113 LLk

#19
Mai ai un șurub pe fundul locașului de sub radio, după care tragi de consolă, mai se ține doar în cleme. Să nu bagi șurubelnița sau altceva între ea și bord pt. că rămân urme.

Re: B 113 LLk

#21
Alea sunt. După ce-l scoți, să nu-l depărtezi prea mult, mai ai mufele de la butoanele de avarie, ceața și ledul de securitate. Au niște cleme pe care să apeși ca să iasă.

Re: B 113 LLk

#23
Te poate ajuta Tudor cu sfaturi. Oricum, nu se da doar vopseaua peste, se mai da cu ceva ca sa faca aderenta, eventual cu vreo 2 tipuri de smirghel de granulatie foarte mica. De abia dupa aia se vopseste, eventual, cu o vopsea mai de calitate. Ar fi bine daca ai ceva prieteni pe la un service auto.... ar iesi mult mai bine.
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: B 113 LLk

#24
Smirghel de apa, granulatie 2000, degresat, plastofix(primer de plastic), fara a se usca primerul aplici vopseaua dorita.

Alegi un loc de lucru fara vant si praf...

Vopseaua o dai in 2 serii cu pauza de 15" intre... jeturi incrucisate (daca o dai tu la spray), dist. 20-25 cm.

De montat dupa cca. 4-5 ore (asta daca nu vrei amprentele tale pe suprafata vopselei.... :lol: )

This is all...
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: B 113 LLk

#25
Am reusit sa demontez , am dat cu smirghier 2000 , acum ma voi duce sa cumpar ce mai este nevoie si voi revenii cu poze ! :D , imi poate spune si mi-e un coleg cum pot demonda kilometrajul , adica este prins in 4 suruburi dar cum mai exact dau jos cablu de la kilometraj , pe unde mai precis ? Multumesc
My MaTiz is FanTasTic!!!

Re: B 113 LLk

#26
Am reusit:d!
@Tudor
Am si eu o problema , masina nu prea trage, eu merg cu ea putin mai sub-turata , sa fie asta cauza ? Atunci cand calc ambriajul se aude un "frecat" sa fie asta cauza ? Multumesc !
My MaTiz is FanTasTic!!!
Fişiere ataşate
20150616_190509.jpg

Re: B 113 LLk

#28
Sa mai adaug si eu 2 poze cu masinuta !
Recent i-am schimbat cureaua alternator , urmeaza sa ma vad cu Tudor sa curatam injectoarele si tacheti ! In rest toate bune !!!
My MaTiz is FanTasTic!!!
Fişiere ataşate
20150919_223340.jpg
O poza de acum 1-2 luni
20160103_181930.jpg
Asa de sezon!

Re: B 113 LLk

#29
Salut , o parere personala , nu-mi plac becurile din faruri , alb/albastrul acela e foarte deranjant pentru participantii in trafic
Cand viata imi da lamai, iau o apa plata
Fac o limonada, beau o ciocolata calda . . .

Re: B 113 LLk

#30
Nu am mai scris de ceva vreme , matizul de cateva lunibeste tras pe dreapta , mai precis a picat pompa apa , pedalier , ambreiaj . Pompa de apa si distributia sa schimbat , ambreiajul il am acasa mai este nevoie de timp sa pot ajunge la service iar pedalierul urmeaza sa il primesc prin curier . Matizul a mai primit senzori de parcare inutil dar fiind cadou au fost bine veniti .O zi buna
My MaTiz is FanTasTic!!!
Fişiere ataşate
20160926_133440.jpg
Disc + rulment

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

cron