Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

Re: 300ANC 36 Bubuzuza albastra

#16
Am gasit unul dragut de Opel Corsa C,Opel Meriva dragut nu stiu daca se potriveste,este de 400 mm.

Intreb pentru ca nu am motorasul de stergator de Matiz inca si as putea sa cumpar altceva si apoi adaptez prinderile,motorasul si mecanismul par ca merg toate marcile pot fi daptate la prindere in caroserie nu imi fac grija..La prinderea de brat nu stiu daca se potrivesc.
Daca a mai facut cineva adaptarea a imi spuna.
Fişiere ataşate
stergator corsa .jpg

Re: 300ANC 36 Bubuzuza albastra

#17
Am reconditionat farurile pentru ca erau matuite,dupa cum se vede in prima poza u far polisat si unul nu. :)
Urmeaza sa montez motoras stergator spate si eventual bratul nou,am gasit unul mai dragut proximativ ca in poza ;daca nu cade bine il pun pe cel vechi.

Urmeaza sa schimb placutelele nu stiu cat de compatibil este Dot 3 cu Dot 4 ,pe vas scrie Dot 3 mai am un rest de 500 gr de Dot 4 i-as face o aerisire,nu prea imi place cum franeaza,nu a fost schimbat de cel putin 4-5 ani.
Nu a fost splalata de cel de 2 ani o sa incerc sa o aduc pe linia de plutire.
Fişiere ataşate
Matiz polisat 1.JPG
Matiz Polisat 2.JPG

Re: 300ANC 36 Bubuzuza albastra

#20
Jumatate il sterge este cu mult peste stopuri,nu marimea ese problema,sunt pe piata alte brate mai faine tot dimensiunea asta char mai mici.
Daca o sa observi majoritatea masinilor din claa asta actual au stergator mic,cu diferenta ca fie motorul stegatorului este amplasat mai sus,si asezarea lui off este de obicei culcat pe dreapta,exista si pe stanga la Yaris un brat in forma de L.

Ca sa iasa ok la Matiz trebuie un brat gen Yaris dar indreptat spre dreapta,acesta care l-am montat este drept,deci trebuie modificata pozitia motorasului adica prinderile lui in hayon sa poata sta mai sprea dreapta, sau un brat in forma de L pe dreapta.
Am si bratul original de Matiz dar nu cred ca o sa il mai montez imi pare prea mare.

Re: 300ANC 36 Bubuzuza albastra

#21
O repiza foto cu buburuza,am cam terminat treaba pe ea mai ramanand:
-un reglaj la distributie cu ajutorul lui Tudor sper sa o scot la capat :D
-apoi sa curat injectoarele si rampa parca s-a discutat pe forum ceva legat de asta

Printre multele lucruri care nu mi le explic pe masina asta nu inteleg de ce pe langa busonul de alimentare carburant o mazga neagra ca zgura :roll:
Fişiere ataşate
IMG_6208.JPG
IMG_6193.JPG
IMG_6206.JPG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori