Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

SGB

#1
Matiz E / AC din 2004

Modificari aduse pana acum:
- inlocuire modul delco
- geamuri electrice fata
- suportul si ceasurile suplimentare (turometru si voltmetru LAMPA cu 7 culori)
- montare bec pentru iluminare portbagaj
- deschidere portbagaj din telecomanda
- tips evacuare
- vopsire etrieri si tamburi in culoarea rosie (a fost de test, au ramas de atunci, dar vor primi culoare noua - nu rosu - la primavara)
- buzzer avertizare faruri aprinse
- temporizator stergatoare
- amortizoare Tico pe fata
- distantiere de 2.5 cm / roata la rotile din spate
- faruri de tip "joey mode" (cu oglinda moarta vopsita in negru)
- bara custom fata (nu este montata inca, astept primavara)

Cateva fotografii:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: SGB

#2
o mica intrebare de unde pot sa achizitionez si eu trurometru ? suplimentar

Re: SGB

#6
Poti sa detaliezi putin, modul in care ai adaugat distantierele pentru rotile din spate? vad ca vin foarte frumos la linie si ma intereseaza modul de lucru si cam cat costa investitia. Mersi.

Re: SGB

#7
Scuza-ma de intarziere...
Distantierele sunt facute din 2 butuci care au ajuns pe la strung. S-au taiat astfel incat sa aibe o grosime de 2,5 cm bucata. In locul prezoanelor se vor pune prezoanele si piulitele de Nubira (sunt mai lungi prezoanele), pentru ca altfel nu iti va mai prinde bine piulita originala de Matiz si nu poti risca sa iti zboare roata in mers.
Nu as putea sa iti spun cat costa. Strungarul care m-a rezolvat pe mine, m-a rezolvat pentru ca a avut o datorie si asa m-am gandit ca e mai ok sa mi-o returneze.

Te anunt insa ca, daca vei face modificarea asta, iti trebuie neaparat o janta cu 5J minim. Arata mult mai bine cu janta mai lata.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: SGB

#8
Mersi pentru raspuns. Nu e graba. Jante sunt in plan pentru urmatoarea luna .. sau chiar 2 luni. Astept sa vina primavara pentru a schimba anvelopele cu cele de vara. Atunci vreau sa fac si modificarea.

Re: SGB

#9
Scuze,daca continui discutia si sunt offtopic.
Ai distantiere de 2,5 cm si ai schimbat prezonul de matiz cu cel de nubira? e aprox cu 2,5 mai lung decat cel de matiz? Si e la fel prezon-piulita?Stii cumva daca piulita este la fel cu cea de matiz? (intreb asta pentru ca am de gand sa imi cumpar piulite pt jantele de aluminiu,iar dupa,peste ceva timp vreau sa pun distantiere pe spate de 2,5 cm,trebuie sa schimb prezonul,si vreau sa stiu daca pun de nubira pot folosii in continuare piulita de matiz pentru janta de aluminiu) sper ca m-ai inteles, mersi anticipat!

Re: SGB

#10
Da, am schimbat prezoanele de Matiz cu cele de Nubira. Nu stiu sa iti spun exact cu cat e mai lung prezonul de Nubira fata de cel de Matiz, dar iti spun ca sigur trebuiesc piulitele de la Nubira. Cele de Matiz sunt de 17, iar cele de Nubira sunt de 19. Implicit va trebui sa ai la tine o coarba in cruce la care sa ai marimile de 17 si de 19.

Ca o concluzie: daca vrei sa pui distantiere, trebuiesc schimbate prezoanele cu unele mai lungi si putin mai solide, pentru ca schimba oarecum fortele pe prezoanele din spate. Daca "mai solid" implica un prezon mai gros, atunci ar trebui sa te gandesti serios daca merita sa pui distantierele sau nu.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: SGB

#15
Daca iti iese tranzactia vreau eu farurile actuale ale SGB-ului...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

cron