Suspensie sport

#1
Salut, am de gand ca luna viitoare sa-mi achizitionez un kit de suspensie reglabila sport pentru buburuza, pe net nu am gasit decat arcuri avetii idee unde pot gasii kit complet de suspensie? sau se potrivesc de la alta masina? eu unul nu am gasit ma gandeam la ta tehnic dar la ei pe site nu am gasit de matiz

Re: Suspensie sport

#4
Dropul e dat de arcuri.
Amortizorul doar intareste sau lasa suspensia elastica.
Cu amortizorul pe ulei - stock - masina va avea drop dar va fi mai elastica (riscand ca la anumite denivelari, daca amortizoarele sunt curse) sa dai cu burta de pamant. Iar primul impact resimtit nu va fi neaparat scutul (care e o gluma la Matiz), ci cutia de viteze va fi impactata.

Sfatul meu, personal, din experienta proprie este sa iei arcurile sport + amortizoare pe gaz, deoarece masina este intarita tocmai de amortizoare.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Suspensie sport

#5
Te poti astepta la un drop de aproximativ 4 cm cu arcuri sport , ceea ce e ok .
Pentru suspensie reglabila ai 2 variante ,suspensia pentru Alto prima generatia ( cea care a devenit mai tarziu Tico ) care e "bolt on" ( peste 1000 de euro ) sau varianta din poza in care s-au folosit amortizoare de Corsa B pe fata , dar necesista modificari deoarece prinderea amortizorului pe portfuzeta e mai ingusta (4 mm parca) si distanta dintre gauri difera.
Recomand varianta lui Mustang , e combinatia ideala pentru o masina daily .
P.S. Poza e luata de pe pagina: https://www.facebook.com/brspl/ (cam ce poate iesi dintr-un Tico :) )
Fişiere ataşate
17265060_1275113732568142_4969700272164753852_n.jpg

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron