Re: Lumini suplimentare stopuri

#17
Cei care faceti modificarea asta ar trebuii sa va ganditi de doua ori inainte! Poate unii nu stiti dar pentru asa ceva iti pierzi certificatul de inamtriculare iar in caz de accident daca va loveste unu in spate puteti fi trasi la raspundere! ;) Bafta!
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Lumini suplimentare stopuri

#18
robert scrie:Cei care faceti modificarea asta ar trebuii sa va ganditi de doua ori inainte! Poate unii nu stiti dar pentru asa ceva iti pierzi certificatul de inamtriculare iar in caz de accident daca va loveste unu in spate puteti fi trasi la raspundere! ;) Bafta!

sunt deacord, pentru asta vreau sa fac un buton de la care sa le dezactivez
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Lumini suplimentare stopuri

#20
alin scrie:pt ce sa fiu tras la raspundere ? eu nu am bec suplimentar asa este stopul :D
Din punct de vedere legislativ si obiectiv:
- Aceasta modificare a stopurilor se poate incadra, conform legislatiei in vigoare, la modifirea sistemului de iluminat al autoturismului si se poate sanctiona cu retinerea certificatului de inmatriculare.
- Conform aceleiasi legislatii in vigoare: si xenoanele in faruri si in proiectoare, si innegrirea oglinzilor moarte pot duce la suspendarea talonului.
- Nu mergeti pe premisa ca asa "l-ati luat"... obligatia voastra ca soferi este sa omologati modificarile aduse masinii, daca ati achizitionat-o cu modificari. Deci chestia asta pica din start.

Din punct de vedere al unui om sanatos la cap, deci subiectiv:
- Aceasta modificare poate fi benefica deoarece sporeste vizibilitatea autoturismului de la o distanta mai mare (facand stopul mai lung) si ar fi utila daca si numai daca iluminarea sticla oglindei de pisica este de tip pozitie, nu de tip pozitie/frana. Pentru a ma face explicit: iluminarea la calcarea franei sa ramana aceeasi (pe "oglinda" originala), iar iluminarea suplimentara a stopului (in ochiul de pisica) sa fie doar pe pozitie, nu si frana, pentru a nu orbi ceilalti participanti din trafic in oras. Din punctul meu de vedere aceasta modificare (in aceste conditii) ar trebui agreata de RAR. De altfel, comportamenul acestui stop, in conditiile mai sus precizate este exact acelasi cu iluminarea lampii spate a autoturismului de aceeasi origine: Daewoo Cielo.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Lumini suplimentare stopuri

#21
Mustang scrie:
alin scrie:pt ce sa fiu tras la raspundere ? eu nu am bec suplimentar asa este stopul :D
Din punct de vedere legislativ si obiectiv:
- Aceasta modificare a stopurilor se poate incadra, conform legislatiei in vigoare, la modifirea sistemului de iluminat al autoturismului si se poate sanctiona cu retinerea certificatului de inmatriculare.
- Conform aceleiasi legislatii in vigoare: si xenoanele in faruri si in proiectoare, si innegrirea oglinzilor moarte pot duce la suspendarea talonului.
- Nu mergeti pe premisa ca asa "l-ati luat"... obligatia voastra ca soferi este sa omologati modificarile aduse masinii, daca ati achizitionat-o cu modificari. Deci chestia asta pica din start.

Din punct de vedere al unui om sanatos la cap, deci subiectiv:
- Aceasta modificare poate fi benefica deoarece sporeste vizibilitatea autoturismului de la o distanta mai mare (facand stopul mai lung) si ar fi utila daca si numai daca iluminarea sticla oglindei de pisica este de tip pozitie, nu de tip pozitie/frana. Pentru a ma face explicit: iluminarea la calcarea franei sa ramana aceeasi (pe "oglinda" originala), iar iluminarea suplimentara a stopului (in ochiul de pisica) sa fie doar pe pozitie, nu si frana, pentru a nu orbi ceilalti participanti din trafic in oras. Din punctul meu de vedere aceasta modificare (in aceste conditii) ar trebui agreata de RAR. De altfel, comportamenul acestui stop, in conditiile mai sus precizate este exact acelasi cu iluminarea lampii spate a autoturismului de aceeasi origine: Daewoo Cielo.
Bine spus.......dar din experienta celor ce au facut modificarea......au trecut de rar sau de inspectia tehnica periodica ? legislatia nu e flexibila si amenzile sunt usturatoare......

Re: Lumini suplimentare stopuri

#23
parerile sunt impartite.eu sunt de parere ca si pe frana becul suplimentar e folositor.este adevarat ca lumineaza cam tare,dar in cazul meu lumina este diminuata de negrul de pe stopuri.cat despre itp se stie cat de permisive sunt regulile interne.eu am trecut itp-up cu modificarile de becuri si spray-ul negru de pe stopuri,lucasuri,semnale.acum ramane de vazut cum ma descurc in trafic.chestie de noroc. :!:
sa fie in bafta ta prietenas.

Re: Lumini suplimentare stopuri

#24
Am reusit si eu azi sa fac cel de-al doilea stop de pozitie. Am luat 2 socluri de becuri de pozitie de dacie pentru ca mi sau parut mai bune si 4 fire cu papuci la un capat sa nu fac prea multe improvizatii. Becurile au ramas tot cele de pozitie,nu am vrut sa pun altele mai puternice sa nu-i deranjeze pe cei care vor merge in spatele meu . Am facut si cateva poze cu spatele triplei pentru cei interesati si o sa revin si cu pozele triplei cand se va mai insera putin :D .



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 06 Mar 2012, 19:23 de către ionut valentin, modificat 1 dată în total.
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Lumini suplimentare stopuri

#25
ionut valentin scrie:Am reusit si eu azi sa fac cel de-al doilea stop de pozitie. Am luat 2 socluri de becuri de pozitie de dacie pentru ca mi sau parut mai bune si 4 fire cu papuci la un capat sa nu fac prea multe improvizatii. Becurile au ramas tot cele de pozitie,nu am vrut sa pun altele mai puternice sa nu-i deranjeze pe cei care vor merge in spatele meu . Am facut si cateva poze cu spatele triplei pentru cei interesati si o sa revin si cu pozele triplei cand se va mai insera putin :D .



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Multzam mult. Cum da caldura voi incepe modificarile. :mrgreen:

Re: Lumini suplimentare stopuri

#26
Are cineva idee cum se albeste partea de la sticla stopului nde lumineaza becul de ceata ? Am o idee , sa fac si pe stopul stang lumina alba pentru mers cu spatele ca cel din dreapta , si in locul in care unii din voi ati montat pozitia suplimentara sa pun becuri P21 pentru ceata ........ nu stiu cum se va vedea , dar parerea mea e ca s-ar vedea bine ......deci , vreo idee cum sa albesc acea parte de sticla ? Sau poate exista deja stopuri cu acea parte alba ca si cel din dreapta , dar unde se gasesc stie cineva ?
Multumiri

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori