Incinta pentru boxe 17cm sub scaunele din fata.

#1
Tocmai am terminat de instalat cele doua incinte de lemn (OSB si scandura) facute de mine, cu difuzoare de 17cm.
Le-am fabricat special pentru a incapea sub scaunele din fata.
Incinta are marimea de 11,1 cm inaltime, 35cm latime si 25 lungime si incape la fix in Chevy Spark/Matizul meu.
Le-am facut din OSB (fata/spate) si scanduri (laturi), lipite cu aracet, fixat cu surburi plus am dat cu silicon la colturi si imbinari si le-am vopsit in negru cu un spray de 200ml, cumparat cu 14ron, de la Dedeman. Am dat pe fiecare incinta doua straturi, si mi-a ajuns la fix.
Sincer suna excelent, mult mai bine ca in usa(am gaurit un panel, dar nu mi-a placut, ai atucni m-am decis pentru varianta boxe sub scaune) recomand fiecaruia. Pe peretii interiori a incintei am pus cu izolatie Isover (am incercat mai intai fara, dar pierde din bas, si are acel sunet de cutie goala, fara vlaga), plus i-am pus tub pvc de 40mm, cu o lungime de 20cm, deci totul facut ca la carte.
Firele le-am tras de la bord, pe langa prag, deci nimic deosebit.
Atentie la polaritate, atlfel membrana se misca in sens invers care in timp distruge boxele!
Costuri? Cele mai multe "ingrediente" le-am avut acasa,dar ar fi cam urmatoarele:
Snadura si OSB 4ron (am dat o bere la un atelier pentru niste resturi), aracet si/sau silicon universal alb 12 ron, suruburi de dif. marimi max 5ron, vopsea cu timp de uscare rapida 14ron (Dupli-Color Lack Spray), cablu pentru boxe 4ron (Dedeman), stecher cablu 2x2ron, si boxele auto PIONEER TS-G1722I, 2 cai, 17 cm, 240W (putere nominala 40W), negru la pretul de 120ron de la Altex.
In rest ce sa zic.. sunt fericit, suna super bine, parca mi-a pierit si cheful sa-mi pun si subwoofer. ;)
Ce urmeaza? Sa-mi pun un subwoofer in in porbagaj, incinta va fi facuta din fibra de sticla exact in locasul liber si nefolosit de dupa farul dreapta. Idee furata de pe YT: https://www.youtube.com/watch?v=xulDFGYpg0o :D
Va fi un subwoofer decent, nu prea mare, dar activ (cu amplificator incorporat). L-am gasit la un pret foarte bun de ebay.at :D

Re: Incinta pentru boxe 17cm sub scaunele din fata.

#2
Asa cum am promis in ianuarie, revin cu un subwoofer in porbagaj, cu incinta din fibra de sticla exact in locasul liber si nefolosit de dupa farul dreapta.
Intre lemn si fibra de sticla am pus silicon inchizand astfel ermetic incinta.
Urmeaza s-o capitonez, insa dureaza ca nu prea gases materialul textil corespunzator. Astept ideile voastre.

Vezi foto pt detalii. As fi adaugat mai multe, dar nu ma lasa sa adaug mai mult de 5 poze.
Fişiere ataşate
P1010008.JPG
P1010007.JPG
P1010006.JPG
P1010004.JPG
P1010003.JPG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori