Problema inchidere centralizta

#1
De cand cu gerurile astea ma enerveaza la culme inchiderea centralizata. Cand o deschid din telecomanda ABIA de se mai deschide o usa. Restul raman blochate. Alarma se dezactiveaza,dar usile ma omoara. Mai inghiata si butucul,macar de as deschide-o din cheie. Atat pe partea soferului cat si pe cea a pasagerului.
Voi patiti la fel? Si nu ma refer la cei care isi tin brabrauzele in garaj. A mea sta libera profesionista in parcarea din fata blocului.
Dati-mi o idee,ceva..
Butucurile de la usi de deszghet cu spray,dar cum sa rezolv cu inchiderea centralizata?
Multumesc anticipat!
Si ca sa nu mai deschid un nou topic,aceste becuri se potrivesc la matiz,le-a incercat careva? Au intradevar o tenta de alb asa cum scrie pe ele?
Multumesc.
B 31 PHG
Fişiere ataşate
IMG_20141229_124444.jpg

Re: Problema inchidere centralizta

#4
Cred ca scapi cu un reglaj: Actuatorul se leaga la sistemul de inchidere original printr-o tija si o "chestie"(piesa incercuita din imagine), si probabil una din tije a alunecat si acum usa nu se mai deblocheaza. Nu sunt expert , dar eu am cumparat 4 actuatoare noi(aveam aceeasi problema ca si tine) si cand am vrut sa le inlocuiesc am observat ca cele vechi erau bune.Pana la urma le-am schimbat, si m-am ales cu 4 actuatoare vechi, pe care le-am donat/folosit :lol:
Daca totusi observi ca nu mai au "forta" , un actuator costa cam 10 lei.
Fişiere ataşate
193501038.motoras-actuator-inchidere-centralizata-use-cu-2-5-fire-calitate-superioara.jpg

Re: Problema inchidere centralizta

#7
Si ca sa iti raspund si la intrebarea cu becurile, bat mai spre alb, dar sunt chioare rau, eu il tin de rezerva acum :) . Cumpara Philips H4+60% si vei vedea diferenta. Sunt 40-50 lei perechea in Carrefour, dar poate gasesti si mai ieftin.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Problema inchidere centralizta

#9
Și eu am aceasta problema . Problema apare mai ales dacă închiderea centralizata e aftermarket(Cum e a mea).
La mine doar usa mea ,de la șofer face figuri ,și doar la deschidere,la închidere merge mereu.Celelalte 3 uși merg cum trebuie.
Îmi împinge "ciocul",dar nu are putere sa îl ridice de tot .

Re: Problema inchidere centralizta

#10
Si a mea tot aftermarket este. Acum ca sa mai incalzit afara imi ridica toate "ciocurile" asa cum zice myhnea. Deci actuatorul este bun. Cred ca am sa ii bag eu o vaselina mai buna cu o temperatura la inghet mai mare sa scap si de aceasta problema. Multumesc tuturor pentru pentru pareri.
B 31 PHG

Re: Problema inchidere centralizta

#11
Salut ! Pentru myhnea_alex2000 , regleaza cursa tijei la actuator .
Am mai scris , vaselina se intareste la frig . Si la mine a facut figuri odata la gerurile care au fost , la actuatoare china ce sa cer ? Actuatoarele la usile din fata stau in pozitie verticala iar cele de la usile din spate si haion sunt in pozitie orizontala . Posibil la cele de la usile din fata sa curga vaselina ( cand este cald ) in partea de jos unde este motorasul electric iar dimineata pe ger intepeneste . Mai folosim si cheia .

Re: Problema inchidere centralizta

#12
Ungeti actuatoarele cu ulei siliconic la spray. Nu vor mai face probleme. Vaselina se intareste la ger.
Referitor la butucii yalelor, de ce nu ungeti cu antigel? Cu o seringa introduceti in interior... Eu asa fac de multi ani.N-au inghetat nici la -25 de grade. Chederele, la fel,unse cu siliconul ala de consistenta mierii, dar cred ca merge si cu antigel. La Matiz, e un pic mai complicat cu chederele exterioare, dar daca sunt in permanenta uscate, nu ar trebui sa fie probleme. Dupa ce spalati masina, stergeti-le bine cu o carpa uscata. Mai ramane doar umezeala din interior, dar se poate rezolva cu un ciorap umplut cu SILICAT, granulele acelea folosite la litiera pisicii.
Solutii ieftine si simple. Uitati de spreyurile pentru yale, care sunt scumpe si mici .
Iarta, dar nu uita!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 1 vizitator