Scaune sport Astra F pe Matiz - Need help!

#1
Salut inginerilor! :D
Am 2xbuc scaune de Opel Astra GSI cu suport lateral, rabatare (de pe hatcback) si reglaj pe inaltime la sofer. Eu am luat dimensiunile sinelor, dar inca nu le-am bagat in masina sa vad daca au loc, teoretic trebuie sa incapa, am mai avut unele de Honda si erau cam la fel de mari.

Whatsoever, am nevoie de idei in ceea ce priveste prinderea scaunelor de Opel pe podeaua de Matiz. Mai jos aveti toate dimensiunile.
Mentionez ca n-am intentia sa iau nicio piesa de pe scaunele vechi, alea vor ramane neatinse.


Imagine
Reconditionare faruri matuite, zgariate si aplicare de folii
Imagine

Re: Scaune sport Astra F pe Matiz - Need help!

#2
Ar trebui taiate vechile prinderi ale scaunelor, si sudate noi prinderi .Nu sunt mare cunoscator ,dar materialul din care sunt facute sinele s-ar putea sa fie prea subtire pentru a putea fi sudat. Sau ai putea confectiona un fel de adaptor dintr-un material mai rezistent,care sa nu trebuiasca sudat pe sine(cum sunt cele pentru scaunele aftermarket). Sper ca ti-am fost de ajutor.

Re: Scaune sport Astra F pe Matiz - Need help!

#6
Nu, pentru ca chiar si mai jos, tot urate sunt si tot nu ai suport lateral in ele, mi se par extrem de incomode si am dureri de spate dupa orice drum un pic mai lung. Cele de Prelude au fost super, dar erau prea joase pentru cineva mai mic de statura, eu avand 1.90 nu prea ma deranjeaza. Iar astea de Astra au reglaj pe inaltime, de asta ma incanta. :)

Si mai e o chestie. Cu timpul am invatat ca e mult mai bine daca nu stric niciun reper original al masinii si orice modificare o fac reversibila, de aceea nu modific scaunele stock si va sfatuiesc si pe voi sa faceti asa, aveti multe avantaje! :D
Reconditionare faruri matuite, zgariate si aplicare de folii
Imagine

Re: Scaune sport Astra F pe Matiz - Need help!

#9
Eu cred ca o sa cedeze... nu poti compara o structura de otel sudata, care are niste forme, care adera pe o suprafata mai mare, cu un surub si un profil L, care nu se stie cum il vei monta... nici nu ai idee ce forte se exercita la un impact frontal... corpul tau cantareste ~4-5-6 tone in momentele alea... crezi ca improvizatia ta, va fi capabila sa reziste la forte rapide de 5-6 tone?...
Trebuie sa punem intotdeauna Raul inainte....

Dar acum totusi, sa privim putin si binele... nu stiu exact cum e prinsa centura, e prinsa de structura scaunului? sau e prinsa de sasiul masinii?... daca e prinsa de sasiu, poti incerca si improvizatia ta, dar eu zic sa o faci mai strong... nu cu un profil L de otel...ia o bara dreptunghiulara si sudeaz-o in locul gaurii vechi, o sudezi pe lungimea sinei, si asa, poti sa dai gauri in ea, cate vrei, dai gauri pentru toate tipurile de sine, vrei scaunele vechi, dai o gaura pt ele, scaune noi, la fel... (adica cum ai tu acum spatiul pentru prindere in dreapta spate ale scaunului, sudezi o bara perpendiculara pe suporturile din fata, si dai gauri multe in el, astfel incat sa poti pune sine cu prinderi multiple...

Eu la portbagaj am vrut sa imi fac polita de pal gros pentru boxe, dar cand m-am gandit putin mai bine, am zis ca la un impact din spate, acel pal poate deveni ghilotina pentru pasagerii din spate... si am lasat polita originala, care in timp de la greutatea boxelor, s-a inmuiat, si scartaie ca dracii, acum ma gandesc sa fac tot ceva din lemn, dar, din 2 bucati de parchet, dublu click, si lipite cu moment, ca la impact din spate, sa se poata desprinda...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori