Re: Polița RCA

#16
Asiguratorii accelereaza puternic la inceput de an si anunta scumpiri la polita auto obligatorie. Sustin ca au pierderi, iar noile norme ale Comisiei pentru Supravegherea Asigurarilor ii obliga sa creasca tarifele

Un lucru este cert: soferii vor plati si cu 30 la suta mai mult, pentru RCA.
Unele companii de asigurari sustin ca nu mai pot tine ritmul daunelor si trebuie sa mareasca tarifele.
"Dupa 6 ani de pierderi inregistrate in piata asigurarilor si tarifele vor fi influentate. Majorarile pot sa ajunga si la 30 la suta. Nu vor fi loviti cei care au avut un comportament bun in trafic", spune Catalin Chiriac, vicepresedintele companiei de asigurari Astra.
Asadar, sunt vizati in primul rand soferii din categoriile de risc mare.
Majorarea tarifelor se va calcula in functie de varsta, experienta, dar si domiciliul soferului. Astfel, cel mai afectat de o astfel de scumpire este soferul tanar de pana in 25 de ani, cu o experienta de condus de pana in cinci ani si domiciliul in Bucuresti.
Nici soferii tineri din alte orase mari cum ar fi Brasov, Cluj sau Constanta nu vor scapa mai ieftin. O alta companie anunta mariri de 20 - 30 la suta, pentru a veni in intampinarea noilor reglementari legislative, care cer ca tarifele RCA sa fie suficiente pentru acoperirea riscurilor asumate.
"Pentru anul 2013, o alta companie va practica o crestere generalizata a tarifelor RCA (cu aproximativ 20-30%), pentru a veni in intampinarea noilor reglementari legislative, care cer ca tarifele RCA sa fie suficiente pentru acoperirea tuturor riscurilor asumate", declara Mihnea Tobescu, Director General Euroins.
Autoritatea care reglementeaza piata sustine insa ca noile norme nu obliga firmele de asigurari sa majoreze tarifele, doar face ordine in metoda de calcul.
Daca cea mai ieftina polita pentru un sofer de 28 de ani, cu permis de 5 ani, a costat anul trecut 320 de lei pe 6 luni, in 2013 va fi cu 100 de lei mai scumpa. Mai mult, unele companii au inclus in clasa de risc mare si soferii cu experienta, care au copii trecuti de varsta majoratului. Asiguratorii sustin ca tinerii pot folosi masinile parintilor si pot provoca numeroase accidente.
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: Discutii pe marginea poliței RCA

#21
Azi mi-am facut asigurare pe 6 luni. Am dat 201 lei la City Insurance (sunt ok din cate am citit despre ei pe net de la cei care si-au faut la ei). Cum am ajuns la suma aceasta avand 26 de ani? Simplu. Unele firme accepta ca in asigurare sa pui in rubrica de la utilizator pe altcineva si se va face pe acea persoana asigurarea :D si poti circula fara nicio problema tu si persoana care e trecuta la utilizator. In cazul asta eu am trecut-o pe mama. Altfel dadeam 480 de lei.

Re: Discutii pe marginea poliței RCA

#23
Am spus in paginile anterioare: persoanele pana in 30 de ani intra intr-o categorie cu risc crescut de accidente, iar pentru ei se scot anumite reduceri (si cica BM-ul e singurul care mai functioneaza dintre reduceri - imi vine greu a crede ca BM-ul ala functioneaza, ca eu n-am vazut niciodata asigurare mai ieftina de la polita 1 la polita 2).
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Discutii pe marginea poliței RCA

#27
Atentionare: la o verificare a RCA-ului ce ar trebui sa il fac, teoretic, in februarie, am descoperit ca asigurarile s-au scumpit iarasi cu aproximativ 40% la o societate care se respecta (si cu 25% la una precum Carpatica)

Astfel, pentru masina mea, m-am trezit ca cea mai ieftina polita de asigurare pentru mine a trecut de la 300 ron la 394 ron, pe 6 luni, la Carpatica. Mentionez ca nu am avut incidente din februarie pana acum, si totusi, polita a crescut din nou.

Omniasig cere 480 ron, Asirom cere 550 ron, City Insurance cere 525 ron. Toate acestea pe 6 luni.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Discutii pe marginea poliței RCA

#28
Mustang scrie:Atentionare: la o verificare a RCA-ului ce ar trebui sa il fac, teoretic, in februarie, am descoperit ca asigurarile s-au scumpit iarasi cu aproximativ 40% la o societate care se respecta (si cu 25% la una precum Carpatica)

Astfel, pentru masina mea, m-am trezit ca cea mai ieftina polita de asigurare pentru mine a trecut de la 300 ron la 394 ron, pe 6 luni, la Carpatica. Mentionez ca nu am avut incidente din februarie pana acum, si totusi, polita a crescut din nou.

Omniasig cere 480 ron, Asirom cere 550 ron, City Insurance cere 525 ron. Toate acestea pe 6 luni.
Este cumva inscrisa pe firma sau este trecuta autoutilitara in carte?
eu in vara am dat 400 ron pe asigurare,dar masina este si pe firma si autoutilitara! :D
daca este asa,inseamna ca o sa dau vre o 500 ron,luna viitoare cand trebuie sa o reinoiesc?!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

cron