Intrebari RAR si Inmatriculare

#1
Salut!De curand sunt posesorul unui matiz !
Mi-am achizitionat un matiz de la o frima!
Mi-am facut itp-ul , apoi m-am programat la rar , dar nustiu mai exact ce trebuie sa fac , ma pot duce la rar cu ea? ii pot face asigurare pe seria de la sasiu?Avand in vedere ca eu vreau sa ii schimb numerele !
Mai exact sunt curios care sunt pasii de urmat dupa ce mi-am facut itp-ul !Multumesc!O zi buna
My MaTiz is FanTasTic!!!

Re: Intrebari RAR si Inmatriculare

#2
Salut. Iti iei actele la tine si te duci la programare.
Dupa ce ai facut identificarea la RAR, te duci la circa financiara de unde apartii si o iei in primire la impozit si tot atunci mergi si la un Xerox si faci fisa de inmatriculare. Cu fisa asta trebuie sa mergi al firma are ti-a vandut masina sa iti puna stampila pe fisa sau semnatura lui.
La CEC si POSTA se platesc taxele de inmatriculare si de talon. Cam 85 de lei.
Dupa care cauti in brooker de asigurari si iti faci asigurare - vezi ca o sa fie putin cam mare din cauza ca nu se ia in considerare daca tu ai avut sau nu accidente inainte - se ia bonus malus pentru masina noua. Minim 6 luni, asa se cere. Dupa aia, cu numere vechi si hartiile pe care le ai te duci la politie in Pipera daca esti din Bucuresti si iti inmatriculezi masina. Dureaza cateva ore la politie sa iti iei numere noi.

Uitate aici si vezi ca in mare e cam la fel .. mai putin ca eu nu am fost la identificare pentru ca era deja a mea.

viewtopic.php?f=14&t=221#p3015

Re: Intrebari RAR si Inmatriculare

#8
Toate actele le-am in regula, pregatite pentru RAR ... Din pacate astazi am aflat ca are o mica problema! Roata Dreapta/Fata , este putin infranata , iar dupa cca 20 de km miroase a incins si trage usor dreapta!Pareri?Placutele nu sunt schimbate poate fi asta una din probleme?Cineva mi-a spus ca poate fi de la pistonas-ul de la etrier!
My MaTiz is FanTasTic!!!

Re: Intrebari RAR si Inmatriculare

#11
salutare! va prezint si eu o situatie : am cumparat un matiz in vara trecuta pe care nu l-am mai trecut pe numele meu,am mers asa cu el,si nici cel care il avuse inaintea mea nu il trecuse pe numele lui ,iar acum intrebarea mea e: o sa il pot trece pe numele meu fara semnatura proprietarului (cel care este in certificat) ? ca eu sunt din constanta si respectivu este din brasov..multumesc!

Re: Intrebari RAR si Inmatriculare

#12
Daca ai fiscalul de la proprietarul din talon nu vad de ce nu ai putea sa il treci pe numele tau.
Inainte sa ajungi la politie ar trebui sa scrii pe spatele talonului acolo unde scrie "instrainat catre" numele tau si sa faci o semnatura diferita de a ta.
Daca vreun alt coleg stie ceva poate veni cu completari :)
Nu accelera mai mult decat ingerul tau poate zbura...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator