Inmatriculare FARA PLATA TIMBRULUI(adica prin PARTAJ)

#1
Salut baieti am decis sa deschid un nou topic cu acest subiect si anume
INMATRICULAREA AUTO FARA PLATA TIMBRULUI DE MEDIU adica prin partaj


- cumperi masina impreuna cu sotia sa aveti cota 50% fiecare ,

-dupa care te duci la un notar si face-ti un partaj prin care tu sau sotia renunta la partea ei pentru o anume suma (pretul unui partaj difera de la notar la notar)
-dupa care te duci la primarie si scoti 2 certificate de neurmarire fiscala :unul pentru numele tau si unu pentru sotie in care sa apara ca aveti masina bagata la impozit si ca nici unu din voi nu are datorii (pretu certificatului e de 22 la urgenta de persoana, ti le da pe loc)
-copie dupa certificatu de casatorie
-contract de vanzare-cumparare (sau modalitatea cum ati dobandit masina) IN ORIGINAL
-fisa inmatriculare (taxa de inmatriculare la primarie ~60 ron)
-taxa pentru talon de 37 lei la cec
-asigurare noua pe numele noului proprietar COPIE
-cerere de inmatriculare
-talonul masinii IN ORIGINAL
-cartea de identitate a masinii IN ORIGINAL
-partajul IN ORIGINAL (aici poti sa-ti mai iei inca un exemplar in original de la notar ca sa fie al tau)
-certificat de autenticitate a masinii se face la RAR cu programare
-copie dupa buletin

si te prezinti la politie cu dosarul


Daca am uitat ceva si imi aduc aminte vin eu cu completare sau puteti completa si voi
eu am depus dosarul azi la politie astazi il verifica seful de la serviciul de inmatriculari
si maine dimineata ma duc sa vad rezultatul, am sa revin maine cu detalii.. SUCCES
http://www.marketglory.com/strategygame/robert201400

Re: Inmatriculare FARA PLATA TIMBRULUI(adica prin PARTAJ)

#5
dar nu este mai simplu sa o inmatriculezi cu timbru si dupa aceea sa recuperezi taxa??? sau exista varianta cum sunt eu in momentul de fata , lasi actele pe numele respectivei persoane, treci masina la fiscal pe numele tau, se face contract de vanzare - cumparare si o procura prin care sa reiasa faptul ca ai drepturi deplie ( de vanzare, de iesire din tara, etc. ) asupra masinii si s-a incheiat povestea

Re: Inmatriculare FARA PLATA TIMBRULUI(adica prin PARTAJ)

#6
B-33-ZLC scrie:dar nu este mai simplu sa o inmatriculezi cu timbru si dupa aceea sa recuperezi taxa??? sau exista varianta cum sunt eu in momentul de fata , lasi actele pe numele respectivei persoane, treci masina la fiscal pe numele tau, se face contract de vanzare - cumparare si o procura prin care sa reiasa faptul ca ai drepturi deplie ( de vanzare, de iesire din tara, etc. ) asupra masinii si s-a incheiat povestea
Se poate, numai sa fie de acord vanzatorul! Asa vreau sa fac eu cu maicamea ca sa nu mai platesc la asigurare mult!

Re: Inmatriculare FARA PLATA TIMBRULUI(adica prin PARTAJ)

#8
B-33-ZLC scrie:dar nu este mai simplu sa o inmatriculezi cu timbru si dupa aceea sa recuperezi taxa??? sau exista varianta cum sunt eu in momentul de fata , lasi actele pe numele respectivei persoane, treci masina la fiscal pe numele tau, se face contract de vanzare - cumparare si o procura prin care sa reiasa faptul ca ai drepturi deplie ( de vanzare, de iesire din tara, etc. ) asupra masinii si s-a incheiat povestea
Cat te costa procura si ce termen de valabilitate are?

Re: Inmatriculare FARA PLATA TIMBRULUI(adica prin PARTAJ)

#9
B-33-ZLC scrie:sau exista varianta cum sunt eu in momentul de fata , lasi actele pe numele respectivei persoane, treci masina la fiscal pe numele tau, se face contract de vanzare - cumparare si o procura prin care sa reiasa faptul ca ai drepturi deplie ( de vanzare, de iesire din tara, etc. ) asupra masinii si s-a incheiat povestea
Asta este valabil 30 de zile de la data PV de cumparare respectiv data in care este mentionat in cert. de inmatriculare „instrainat catre...“. Daca te prinde, o bulesti...
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: Inmatriculare FARA PLATA TIMBRULUI(adica prin PARTAJ)

#10
liviunp scrie:
B-33-ZLC scrie:sau exista varianta cum sunt eu in momentul de fata , lasi actele pe numele respectivei persoane, treci masina la fiscal pe numele tau, se face contract de vanzare - cumparare si o procura prin care sa reiasa faptul ca ai drepturi deplie ( de vanzare, de iesire din tara, etc. ) asupra masinii si s-a incheiat povestea
Asta este valabil 30 de zile de la data PV de cumparare respectiv data in care este mentionat in cert. de inmatriculare „instrainat catre...“. Daca te prinde, o bulesti...
O bulesti daca scrie 'instrainat catre...". Daca nu scri asta politia nu-ti face nimic ca nu este ilegal sa mergi cu o masina inscrisa pe alt nume, mai ales daca ai si o procura si un contract de comodat facut la notar! Problema e cum se rezolva cu asigurarea? Eu cand l-am cumparat pe NIC de la tipul acela, avea asigurare pe numele lui dar nu schimbase talonul, il lasase tot pe numele lui Nicolas!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron