Re: Forum Matiz-Club.ro

#122
Mustang, WTA-ul nu indica nimic, iar GTop spune acelasi lucru - contul este inca neactivat. Probabil isi revin azi, fiind dupa weekend.

Re: Forum Matiz-Club.ro

#124
Mustang scrie:Extras din WTA:

"Site-ul va apare in clasament dupa 1-3 zile lucratoare de la instalarea corecta a codului."
Ciudat. In cazul internetului si al siteurilor, in general, zile lucratoare se pot considera si cele in weekend. Chiar sunt sunt curios sa vad statisticile. Sar'na pentru raspuns.

Re: Forum Matiz-Club.ro

#125
Am două mici păreri, propuneri, în legătură cu rankurile dacă nu te deranjează.

La cei cu cele mai multe posturi ar trebui să scrie Bronze, Silver și Gold Member, fără MatizClub înainte. MatizClub e subînțeles deja și lungește prea mult titlul.

Iar a doua propunere, rankurile ar trebui mai depărtate între ele ca număr de posturi. În mod normal un user ar trebui să ajungă la rankul maxim în minim un an. Cu siguranță pe un forum auto suntem în mare majoritate șoferi deci majori deci oameni serioși care nu aleargă după posturi pentru a face un rank, dar totuși e o unealtă bună în managementul traficului online. De aceea trebuie întins pe o perioadă mai lungă.

Eu administrez un forum care-a depășit 11.000 de membri din care cam 1500 activi, iar media de posturi (per total) e undeva la 150 pe zi. Deci, am pus rankurile la 0, 100, 300, 500, 1000, 1500, 2000. Trebuie să te gândești cam cât crezi că o să evolueze forumul într-un an, ca să te gândești cam câte posturi vor avea maxim unii useri în acel an, și apoi să încerci să împarți rankurile de așa natură încât gold-ul (dacă el e cel mai sus) să se atingă în acel an.

Uite de exemplu, dacă nu se supără colegul Trak-X, poți să calculezi ca exemplu pe el, fiind cel mai activ membru din statistică. 379 posturi în 5 luni înseamnă 909 posturi într-un an dacă forumul evoluează liniar. Deci, dacă ai vrea să ajungă la rankul maxim într-un an și ai 8 rankuri ar trebui să fie ceva de genul 25, 50, 100, 200, 300, 500, 700, 900 (sau 1000).

Părerea mea! :D
DRS 2 IMPRESS

Re: Forum Matiz-Club.ro

#126
Foarte bine spus Kin.

Si eu ma intrebam cum se calculeaza. Din cate am vazut, cred ca rank-ul pe care il am acum l-am dobandit la 300 de posturi. Poate la Mustang nu se vede din cauza rank-ului de Administrator. Chiar asteptam sa vad cand apare un user cu un numar de posturi mai mare de 300 pentru a vedea ce rank are.

Ma gandesc la faptul ca, Bronze este undeva intre 300-500 si mai sus treci la Silver si apoi Gold.

Re: Forum Matiz-Club.ro

#128
Trak-X scrie:Ciudat. In cazul internetului si al siteurilor, in general, zile lucratoare se pot considera si cele in weekend. Chiar sunt sunt curios sa vad statisticile. Sar'na pentru raspuns.
Nu e o regula. Serviciul WTA este unul free, din acest motiv nu pot avea pretentia ca site-ul sa fie aprobat mai rapid de 3 zile. De altfel, l-am inregistrat sambata la o ora absurda (17-18) in data de sambata, cand nimeni nu s-ar interesa de "job" intr-o zi complet libera. :)
Daca maine nu va incepe sa miste, voi trimite un mail pentru informatii.

GTOP a aprobat site-ul astazi, in urma cu cateva minute.
Kin scrie:Am două mici păreri, propuneri, în legătură cu rankurile dacă nu te deranjează.

La cei cu cele mai multe posturi ar trebui să scrie Bronze, Silver și Gold Member, fără MatizClub înainte. MatizClub e subînțeles deja și lungește prea mult titlul.

Iar a doua propunere, rankurile ar trebui mai depărtate între ele ca număr de posturi. În mod normal un user ar trebui să ajungă la rankul maxim în minim un an. Cu siguranță pe un forum auto suntem în mare majoritate șoferi deci majori deci oameni serioși care nu aleargă după posturi pentru a face un rank, dar totuși e o unealtă bună în managementul traficului online. De aceea trebuie întins pe o perioadă mai lungă.

Eu administrez un forum care-a depășit 11.000 de membri din care cam 1500 activi, iar media de posturi (per total) e undeva la 150 pe zi. Deci, am pus rankurile la 0, 100, 300, 500, 1000, 1500, 2000. Trebuie să te gândești cam cât crezi că o să evolueze forumul într-un an, ca să te gândești cam câte posturi vor avea maxim unii useri în acel an, și apoi să încerci să împarți rankurile de așa natură încât gold-ul (dacă el e cel mai sus) să se atingă în acel an.

Uite de exemplu, dacă nu se supără colegul Trak-X, poți să calculezi ca exemplu pe el, fiind cel mai activ membru din statistică. 379 posturi în 5 luni înseamnă 909 posturi într-un an dacă forumul evoluează liniar. Deci, dacă ai vrea să ajungă la rankul maxim într-un an și ai 8 rankuri ar trebui să fie ceva de genul 25, 50, 100, 200, 300, 500, 700, 900 (sau 1000).

Părerea mea! :D
Am sters MatizClub din fata rangurilor mari.

Eu am facut rangurile in felul urmator:
N - 0 posturi
1st gear - 1 - 24 posturi
2nd gear - 25 - 49 posturi
3rd gear - 50 - 89 posturi
4th gear - 90 - 129 posturi
5th gear - 130 - 299 posturi
Bronze member - 300 - 499 posturi
Silver member - 500 - 999 posturi
Gold member - 1000+ posturi.

Ideea cu rangurile le-am pastrat oarecum in ideea unui Matiz clasic impins la viteza extrema / treapta:
N - treapta de viteza (0 posturi)
1st gear - prima treapta de viteza (v max= 25 km/h)
2nd gear - a doua treapta de viteza (v max = 50 km/h)
3rd gear - a treia treapta de viteza (v max = 90 km/h)
4th gear - a patra treapta de viteza (v max = 120 km/h)
5th gear - a cincea treapta de viteza (v max => 150 km/h)

Deci, dupa cum se poate vedea, Gold-ul apare abia la 1000 de posturi. Lucru ce va fi atins destul de tarziu.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Forum Matiz-Club.ro

#132
Un mic update referitor la sticker...
Sticker-ul gasit de Mustang si curatat de watermark-uri nu poate fi folosit :(
O sa incerce un grafician sa il redeseneze astfel incat totul sa fie ok...
O sa va tin la curent cu evolutia si poate pana sambata o sa avem si stiker-ul de proba :)
Nu accelera mai mult decat ingerul tau poate zbura...

Re: Forum Matiz-Club.ro

#133
Știți că sunt niște forumuri străine cu graficieni foarte experimentați care pentru câțiva dolari fac sigle de mori. În plus, ai și de unde alege, pentru că e sub formă de licitație, deschizi un topic, dai date despre ce vrei (formă, culori, etc), și apoi topicul se umple de variante cu watermark de la useri. Tu alegi ce-ți place, virezi cei câțiva dolari (paypal de obicei) și primești poza bineînțeles vectorizată și fără watermark-uri. O siglă frumoasă și colorată pentru un site e vreo 15-20$. Ori, un sticker care probabil e monocolor, cred că se situează la 5-10$.

Ar fi o idee să încercăm ceva de genul ăsta, postăm cereri pe vreo 2-3 astfel de forumuri, centralizăm totul într-un topic aici pe MatizClub, și userii aleg designul care le place cel mai mult.
DRS 2 IMPRESS

Re: Forum Matiz-Club.ro

#134
Pai acum depinde ce se doreste... Ultima oara ramasese ca nu schimbam forma sticker-ului ci doar scrisul Matiz-Club.ro
Nu accelera mai mult decat ingerul tau poate zbura...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori

cron