Anulare catalizator.

#1
Salut,

La ultima vizita la mecanic, am urcat masina pe rampa si mi-a spus ca am catalizatorul spart. Ce-i drept, am dat de cam doua ori cu "burta" de pamant.

Am auzit ca se poate anula catalizatorul si ca o data ce fac asta o sa am cativa cai in plus, insa si consumul va creste cu 1-1,5%.

Ceva pareri despre treaba asta?

Daca merita, imi poate explica cineva procesul?

Multumesc,
Robert

Re: Anulare catalizator.

#4
Ca idee... uite aici un post de pe forumul vechi:
Referitor la operatiunea facuta e destul de simplu.
Dupa cum arata si schema prezentata mai sus am avut nevoie de un condensator (la mine in montaj condensatorul e de 220 uF)
si o rezistenta (la mine rezistenta este de 0,7m ohmi).
Sonda lambda de la catalizator pentru modelul euro 3 are 4 fire (2 albe care sunt alimentarea si au 12 v si un fir gri si unul
negru). Eu am cuplat plusul condensatorului la firul gri, iar firul negru al sondei l-am intrerupt si am intercalat rezistenta
si minusul condensatorului.
Circuitul oscilant astfel creat ar trebui sa genereze semnalul pe care sonda il trimite in mod normal daca functioneaza corect.
Acum cand motorul este rece, imi apare si mie condens la evacuare, semn ca amestecul e ok.
Am facut urmatorul test: de la aprinderea becului de rezerva benzina am mers 50 km in oras.
Am alimentat 12 litri fix si am dat kilometrajul zilnic la zero.
Am parcurs cu aceasta benzina 180 km in oras, in regim de livrari, cu multe stopuri si trasee scurte.
Accelerari blande si progresive, viteza cat de cat constanta intre 50 si 70 km/h, frana de motor folosita intens.
Deci consumul este in jur de 6,6%.
Fata de 8, 8,5% zic eu ca e o mare diferenta.
"Anulare sonda lambda: http://forum.Matiz-Club.ro/viewtopic.php?f=7&t=486
Mesaj de maseluta » 05 Sep 2012, 11:53
"
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Anulare catalizator.

#9
Am inteles din prima. Si da, am stiut si de schimbatul url-ului, dar se poate spune atunci, "de pe link-ul vechi" !!! :D
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron