Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

Re: Turbo Matiz

#47
Masina e din nou completa si s-au facut primele teste de functionare la 0.5 bar pe injectoarele de 250 cc. Cele si mai mari (346 cc) sunt momentan ca backup in caz ca astea nu vor fi suficiente. Totul e ok, fara probleme de alimentare sau injectie, asadar ii dam inainte cu setarea. Valoarea de boost maxima nu va fi data din burta, ci in functie de cum se comporta masina (cat tine ambreiajul, cum curge benzina etc). Am discutii in detaliu cu oamenii si totul decurge 'pas cu pas', pe sistemul Iohannis.

Mai am si ceva surprize de dezvaluit, dar prefer sa le spun o data ce softul e finalizat.

Re: Turbo Matiz

#52
Nu mai puteam sa editez, asa ca scriu alt mesaj.

Din ce am inteles pe dyno sarcina a fost setata mai mica decat ce vede pe strada, asadar cele doua curbe sunt decalate spre dreapta pe grafic.

Re: Turbo Matiz

#53
Am adus zburatorul acasa. Pe roti. 825 km. Distractie mare, drumuri de rahat, am zis ca rup masina in cateva ocazii.

De tras trage, hmm, interesant ca sa zic asa :D , desi tot drumul nu am depasit 5500 rpm si cred un 0.8 bar maxim.

Cat despre features, sunt de toate:

- modulare boost in functie de % TPS si sarcina (exemplu, nu intra in full boost decat daca ajungi la WOT)
- check engine functioneaza drept shift light
- boost controller electronic
- senzor MAP capabil
- ralanti in loop la IAT-uri mari pt a ajuta cu racirea
- un micut display lcd de monitorizare parametri motor (lambda, tps, iat, corectie lambda etc)
- la capitolul ozn ar fi switch-uri de tip analog pt antilag si launch control precum si reglaj manual al clapetei ce se foloseste tot pentru antilag
- semnal turometru direct de pe ECU (are ceva erori sus in ture dar aici e de vina ceasul in sine, erorile existau si inainte)

Aditional:
- toata setarea s-a facut pe injectoarele de 250 cc (desi calculul teoretic spune ca nu ar fi fost suficient)

In cadrul montajului s-a dat cu delete la:
- ECU stock
- ECU piggyback
- EGR
- AFR AEM
- canistra carbon
- valva PCV

2 filmulete scurte aici, vor urma si altele cu siguranta, neaparat pt anti lag

https://www.youtube.com/watch?v=VjNSRGL-BPE
https://www.youtube.com/watch?v=Ynu22m5AX2A

Re: Turbo Matiz

#56
Nici una dintre ele fara celelalte doua.

Facusem intai evacuarea: catback pe 45 mm - s-a simtit fix nimic
Apoi facusem admisia: nu doar filtrul singur, ci si eliminare rezonator + traseu mai permisiv prefiltru (eu gasisem un burlan de 60mm ce venea de jos din bara pana in cutia filtrului). - s-a simtit fix zgomot
Apoi am facut un chiptuning cu benzina de 100 - in sfarsit a inviat masina. Timp aproximativ 0-100 scazut cu vreo 3 secunde fata de fabrica, asta o pune pe la vreo 60 cai estimativ.

Pt amatori am pe acasa din categoria piese ramase (pe langa multe altele): ECU stock de euro 4 "chiptunat" deja, filtru K&N pt carcasa originala si o bucata de evacuare ce contine catalizatorul, sonda lambda de dupa el si intermediala borla, puse pe teava de 45 :lol:
A, + galerie evacuare ce include precatalizator si cred si scutul termic si prima sonda lambda, daca le caut suficient :lol:

Re: Turbo Matiz

#59
Nu ma supar, o sa fac asta probabil in weekend sa ma gandesc ce si cum, sa pun toate piesele cap la cap ca am strans un depozit, faci juma de matiz din ce am scos de pe masina :)

Re: Turbo Matiz

#60
In speranta ca nu se strica nimic la masina nici inainte, nici pe drum, nici in timpul evenimentului si nici la intors, pe 1-2 aprilie voi fi prezent cu tigaia la Drag Racing la Campia Turzii.

Asta ca sa raspund request-ului colegului Mustang ce mi l-a adresat la intalnire, anume sa anunt chestia asta pe forum :)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

cron