Manere geam

#1
Hello! De curand am achizitionat un Matiz E Sunroof :D si am inceput ”schimbarile”.Astfel, ieri am intampinat o mica problema,dupa ce am schimbat fetele de usi cu unele din plastic tot de pe un Matiz,manerele de la geamuri nu mai intrau.Am scos buretele de sub fata de usa si am incercat again,dar tot nu am reusit.Fetele de usi din plastic au manere diferite?

Re: Manere geam

#2
Macaralele sunt diferite, cele pentru fete din plastic au tija pe care se monteaza manerul mai lunga. Ai doua optiuni:
-Inlocuiesti macaralele
-Modifici manerele, eu am prelungit partea care vine pe tija, "adaosul" l-am luat de la alt maner.

Re: Manere geam

#3
laurentiu scrie:
11 Iun 2017, 13:59
Macaralele sunt diferite, cele pentru fete din plastic au tija pe care se monteaza manerul mai lunga. Ai doua optiuni:
-Inlocuiesti macaralele
-Modifici manerele, eu am prelungit partea care vine pe tija, "adaosul" l-am luat de la alt maner.
Mersi mult!
Macaralele pe unde se schimba?Se poate ”deschide usa in doua” sau e ceva mai complicat si trebuie dusa la un service?

Re: Manere geam

#4
Nu e complicat , dai fata de usa jos (cea din plastic) si macaraua e prinsa in 6 suruburi, prima data trebuie sa desfaci suruburile ce prind geamul de macara. Ca sa nu te complici cheama un prieten sa tina geamul :) .
Prin interior se scoate...
Daca nu iti dai seama cum se demonteaza , ai pe forum manualul de service.

Re: Manere geam

#5
laurentiu scrie:
11 Iun 2017, 14:17
Nu e complicat , dai fata de usa jos (cea din plastic) si macaraua e prinsa in 6 suruburi, prima data trebuie sa desfaci suruburile ce prind geamul de macara. Ca sa nu te complici cheama un prieten sa tina geamul :) .
Prin interior se scoate...
Daca nu iti dai seama cum se demonteaza , ai pe forum manualul de service.
Super! mersii de indicatii :D Dupa ce o mai stilizez putin si rezolv ”problemuta” o sa postez si poze cu ea.

Re: Manere geam

#6
laurentiu scrie:
11 Iun 2017, 13:59
Macaralele sunt diferite, cele pentru fete din plastic au tija pe care se monteaza manerul mai lunga. Ai doua optiuni:
-Inlocuiesti macaralele
-Modifici manerele, eu am prelungit partea care vine pe tija, "adaosul" l-am luat de la alt maner.
Cu ce si cum ai "lipit" capatul?
Si crezi ca as putea gasi un maner de la alta masina cu tija mai lunga care sa se potriveasca?

Re: Manere geam

#7
Am folosit o bucata de teava de cupru cu diametrul de 18 mm (instatii termice) pe post de "manson" + poxipol si un mic surub. Prin metoda asta am adaptat si niste manere de Logan.
Legat de folosirea altor manere , acum cativa ani spunea cineva pe forum ca a folosit manere de la Dacie... dar nu stiu mai multe detalii.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

cron