Anvelope

#1
Sper să fi postat unde trebuie...

Poate se găsește cineva care să explice cum trebuiesc montate anvelopele pe jante. Orientare, sens, data fabricației, etc. Cred că sunt foarte mulți care nu știu asemenea amănunte sau nu le dă importanță.
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Anvelope

#2
Salut,

De regula, marea majoritate a anvelopelor au marcat pe flanc cuvantul "Outside". In acest caz anvelopa trebuie montata pe janta cu cuvantul outside catre in afara masinii. Pe masinile cu anstfel de anvelope rotile pot fi schimbate pe masina asa cum doreste fiecare (spre exemplu pot lua roata stanga fata si sa o pun pe dreapta fata fara probleme)

Mai exista anvelope care trebuiesc montate cu un anumit sens, au marcat pe flancul ei (pe lateral) cuvantul "Rotation" si o sageata care indica sensul de rotatie al rotii. De asemenea acestea sunt insotite de cuvantul "Outside" pentru a stii cum trebuie montata relativ la janta. Merita notat ca masinile cu astfel de anvelope nu vor putea face schimb de roti stanga-dreapta intrucat sensul de rotatie se va schimba.

DOT este codat in sub forma de patru cifre de tipul SSAA, unde SS este saptamana de fabricatie (01...52), iar AA este anul de fabricatie (13 pt 2013 spre exp).

O chestie importanta este si viteza si greutatea pt care sunt garantate cauciucurile, gasiti in cartea masinii indicele de viteza (ex: H,T,V,W etc) si greutate (ex: 90,91 etc) pe care sa il indeplineasca anvelopa. Daca sunt bulangii cei de la ITP/RAR se pot lua si de chestia asta, desi eu nu cunosc personal cazuri.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator