Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#1
Salutari tuturor , Bogdan este numele meu ma intereseaza si pe mine sa imi cumpar un matiz dar am auzit foarte multe de genul ca intra greu in viteza a doua , ca toate au km da-ti innapoi , ca ii pica foarte repede abreajul si distributia , ca rugineste foarte repede tabla pe la aripi si pe la praguri !
Astept sfaturile si parerile voastre , dece mi-as cumpara un matiz sau dece nu mi-as cumpara un matiz !
Prefa-te slab ... Apoi distrugei! :twisted:

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#2
Salut Bogdan ,

Acu' depinde ce cerinte ai de la un motor aspirant cu o cilindree de doar 796(cam subdimensionat motorasu' pentru caroseria de care trage)... cat despre partea cu rugina, cam adevarat. Cu intratu' in viteze mai greu(tr.II = fals)...aici intervin alti factori: stil condus, cine a mai condus.o dar mai ales cum a conduso.o(trebuie tinut cont sa nu o iei cu timoneria praf).
Intretinere si piese. : Depinde unde faci reviziile, preturile variaza, poti gasi : scump si prost, ieftin si prost...mai rar ieftin si bun(cauti si tu...). Per ansamblu este o masina careia iti poti permite sa.i cumperi piese noi.

Eu am matiz (2001 fab.) de 9 ani. Un E2 de 51 cp(3 ponei in plus fata de E3 :lol: ). Consum(cel putin al meu) 7% oras si 4.5% afara.
Pentru oras si parcarile din Buc se comporta ok. Daca faci pasul catre aceasta marca ia pe cineva cu tine care cunoaste particularitatile acestei marci.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#3
Am inteles in mare parte , ideea e ca eu daca imi voi lua un matiz nu o sa il iau pentru mersul zilnic pentru ca am masina , vreau sa il cumpar sa il fac piesa , o vopsea noua , poate niste suspensi sport , am observat pe la unii niste ceasuri suplimentare pe staplu' din stanga , niste jenti in spite ,desigur toate in timp !
Ar fi o idee buna sa achizitionez unul cu gpl ?
Prefa-te slab ... Apoi distrugei! :twisted:

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#4
clio scrie:Am inteles in mare parte , ideea e ca eu daca imi voi lua un matiz nu o sa il iau pentru mersul zilnic pentru ca am masina , vreau sa il cumpar sa il fac piesa , o vopsea noua , poate niste suspensi sport , am observat pe la unii niste ceasuri suplimentare pe staplu' din stanga , niste jenti in spite ,desigur toate in timp !
Ar fi o idee buna sa achizitionez unul cu gpl ?
Aici parerile sunt impartite...unii ar spune ca DA altii ar spune NU... eu fac parte din categoria .."NU" (doar daca are instalatie de fabrica ar merita). Altfel, cam "ce iei pe mere dai pe pere" . Gandeste-te, gazul este combustibil uscat si cu asta am spus tot...cred :)
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#5
tudor777tudor scrie:
clio scrie:Am inteles in mare parte , ideea e ca eu daca imi voi lua un matiz nu o sa il iau pentru mersul zilnic pentru ca am masina , vreau sa il cumpar sa il fac piesa , o vopsea noua , poate niste suspensi sport , am observat pe la unii niste ceasuri suplimentare pe staplu' din stanga , niste jenti in spite ,desigur toate in timp !
Ar fi o idee buna sa achizitionez unul cu gpl ?
Aici parerile sunt impartite...unii ar spune ca DA altii ar spune NU... eu fac parte din categoria .."NU" (doar daca are instalatie de fabrica ar merita)
Am inteles , tu cam ce probleme ai intalnit in tot acest timp de cand ai matiz ca spuneai ca il ai de 9 ani !
Prefa-te slab ... Apoi distrugei! :twisted:

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#6
clio scrie:
tudor777tudor scrie:
clio scrie:Am inteles in mare parte , ideea e ca eu daca imi voi lua un matiz nu o sa il iau pentru mersul zilnic pentru ca am masina , vreau sa il cumpar sa il fac piesa , o vopsea noua , poate niste suspensi sport , am observat pe la unii niste ceasuri suplimentare pe staplu' din stanga , niste jenti in spite ,desigur toate in timp !
Ar fi o idee buna sa achizitionez unul cu gpl ?
Aici parerile sunt impartite...unii ar spune ca DA altii ar spune NU... eu fac parte din categoria .."NU" (doar daca are instalatie de fabrica ar merita)
Am inteles , tu cam ce probleme ai intalnit in tot acest timp de cand ai matiz ca spuneai ca il ai de 9 ani !
De cand repar matizuri, mai bine spus... :lol: Ohooo...
La E3 cu GPL(exemplu') = sonde oxigen deteriorate in urma cresterii temp. in galeria de evacuare, amestec dereglat pe benzina in urma alternarii gaz/benzina, culbutori dereglati(tot temp. bat.o vina :D ), segmentii "arsi" mai devreme de cat este prevazut pe benzina, diversi senzori,etc...

La E2 cu mult mai putine = gen: delco(senzor optic mai exact), bobina inductie, capac delco.....foarte rare problemele.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#7
tudor777tudor scrie:
clio scrie:
tudor777tudor scrie:
clio scrie:Am inteles in mare parte , ideea e ca eu daca imi voi lua un matiz nu o sa il iau pentru mersul zilnic pentru ca am masina , vreau sa il cumpar sa il fac piesa , o vopsea noua , poate niste suspensi sport , am observat pe la unii niste ceasuri suplimentare pe staplu' din stanga , niste jenti in spite ,desigur toate in timp !
Ar fi o idee buna sa achizitionez unul cu gpl ?
Aici parerile sunt impartite...unii ar spune ca DA altii ar spune NU... eu fac parte din categoria .."NU" (doar daca are instalatie de fabrica ar merita)
Am inteles , tu cam ce probleme ai intalnit in tot acest timp de cand ai matiz ca spuneai ca il ai de 9 ani !
De cand repar matizuri, mai bine spus... :lol: Ohooo...
La E3 cu GPL(exemplu') = sonde oxigen deteriorate in urma cresterii temp. in galeria de evacuare, amestec dereglat pe benzina in urma alternarii gaz/benzina, culbutori dereglati(tot temp. bat.o vina :D ), segmentii "arsi" mai devreme de cat este prevazut pe benzina, diversi senzori,etc...

La E2 cu mult mai putine = gen: delco(senzor optic mai exact), bobina inductie, capac delco.....foarte rare problemele.
Am inteles , floare la ureche .
Cu consumabilele cum se procedeaza cam la cat timp e corecta schimbarea placutele , filtrele , curelele ori intinzatoarele !?
Am vazut in poze ca unele matiz-uri au volan in 4 spite altele in 2 spite e diferenta intre modele ?
Prefa-te slab ... Apoi distrugei! :twisted:

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#9
Salut!

Uite aici un raspuns care sper sa te lamureasca daca sa achizitionezi sau nu masinuta: al meu este din 2004 , E2, fara inbunatatiri , l-am luat la 27000 km. Am mers si pe munte acolo unde Nissan a clacat, pacat ca acum 10 ani nu aveam telefon performant sa fac niste poze.

Ca si piese si reparatii bate tot ce se poate, raportul pret calitate este peste ceea ce ai crede ca te satisface. Mai mult, eu il folosesc zi de zi si iti pot spune ca nu m-a lasat niciodata. Ultima data cind nu a mai facut fata a fost acum o saptamina cind, dupa 5 ani cred, bateria a murit si a trebuit sa cumpar alta.

Una peste alta ca sa conluzionez: "cea mai buna masina pentru tine este cea pe care ti-o poti permite" ...si aici trebuie sa ai in vedere si mentenanta viitoare.
Respect!...pentru ca imi pasa.

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#10
Din pacate tabla este jalnica la Matizuri, deci asta e calcaiul lui Ahile. Daca pentru celelalte belele gasesti solutie, pentru tabla nu. Probleme asemanatoare doar la Dacia Supernova am mai vazut. Daca ai posibilitatea sa iei unul din afara (Germania, Italia etc), eu de acolo as lua. Este o diferenta foarte mare intre tabla pusa pe ale noastre si cea pusa pe masinile facute in Corea.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#14
laurentiu scrie:Pe la inceputul acestui topic spuneai ca vrei sa-ti cumperi Matiz ca sa-l faci "piesa". Trebuie sa iei in considerare ca , pe partea de piese aftermarket Matizul sta prost. Personal, eu mi-as cumpara Matiz 2 , din cauza interiorului mai deosebit. Sunt cateva de vanzare pe Olx.
matiz 2 adica ala cu farurile alea ciudate si stopurile ciudate ?
Prefa-te slab ... Apoi distrugei! :twisted:

Re: Sa imi cumpar matiz , da sau nu ?

#15
Adica asta...
Personal nu vad nimic ciudat in el, ci un face lift la actualul Matiz, pe care il cunoastem noi.
daewoo-matiz-2.jpg
foto-daewoo-matiz_02.jpg
clio scrie:Nu stiu ce sa aleg pana la urma matiz sau spark !?
Voi ce spuneti ?
Le-am condus pe amandoua... nu imi place de nicio culoare interiorul Sparkului.
Daca te intereseaza Sparkul M200-250, piesele sunt oarecum similare cu Daewoo Matiz.
Adica Spark M200 - cel din poza de jos.
images_chevrolet_spark_2005_1.jpg
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron