Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#16
:mrgreen: danke

la partea cu schimbatul vitezelor ma descurc binisor :)


Intrebarea era daca mersul cu motorul subturat (40km/h intr-a patra e cam subturat zic eu) creste consumul mai tare decat daca ai merge cu 50km/h in treapta a-3a. Ca vad ca multe convingeri populare sunt de genul: cu cat o turezi mai tare cu atat consuma mai mult iar mersul subturat, desi iti rupe motorul, (?!) te ajuta la scaderea consumului.

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#17
timmy scrie::mrgreen: danke

la partea cu schimbatul vitezelor ma descurc binisor :)


Intrebarea era daca mersul cu motorul subturat (40km/h intr-a patra e cam subturat zic eu) creste consumul mai tare decat daca ai merge cu 50km/h in treapta a-3a. Ca vad ca multe convingeri populare sunt de genul: cu cat o turezi mai tare cu atat consuma mai mult iar mersul subturat, desi iti rupe motorul, (?!) te ajuta la scaderea consumului.
Nu neaparat. Eu cred ca motorul de Matiz este facut sa fie mai turat din moment ce este unul mic. Asa ca nu ai ce sa ii faci. Daca vrei sa mergi, cu un numar mic de ture, atunci in treapta 5 ai 70-80 km/h. Acum depinde de tine. Din.cate am inteles este recomandat sa fie putin mai turat pentru o mai buna functionare.

Bafta.

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#18
La orice motor consumul se face la ora de functionare in functie de turatia la care e fortat sa mearga.
Deci una e sa mergi 100 km cu a II-a si alta e sa mergi 100 Km cu a V-a , mers constant la 2500 rot/min. sa zicem.
Cred ca la 100 km in Bucuresti pe timp de iarna , cu tot cu cauciucuri de sezon , Matizul meu poate consuma ca un ''om mare'' , putin peste 10 litrii.Cel putin al meu!Si nu am delcou , capac de delcou , probleme cu bujiile , fisele si altele ...
Vara extraurban consumul poate scade si sub 5l la 100 km daca nu treci mult peste 100 km/ora mers constant.
Dacat putin si bun,mai bine mult si bun!

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#19
În legătură cu influența schimbării vitezelor asupra consumului:

Eu am făcut un test când am cumpărat mașina și nu știam cum să merg. Citisem sfaturi pe forumuri despre faptul că matizul turat consumă mai puțin decât cel subturat și-am hotărât să încerc.

Pe primii 4000km pe care i-am făcut cu mașina, am avut o medie de 6,5l/100km. Acești km au fost făcuți pe traseul meu obișnuit, respectiv acasă-servici-cumpărături-prietenă, 2-3 drumuri de Pitești pe lună și un drum de București (aeroport). Mergeam subturat, schimbam I->II la 10km/h, II->III la 20km/h, III->IV la 40km/h și IV->V la 60km/h.

Apoi am aflat de mersul turat și-am testat. La început mi se părea că stresez motorul, parcă se chinuia după zgomot, dar apoi m-am obișnuit. Pe următorii 4000km am avut o medie de 4,9l/100km. Traseul a fost identic cu testul anterior, cu foarte puține diferențe nesemnificative, și de asemenea am avut și-un drum de București. Pe această perioadă am mers mai turat, schimbam I->II la 20km/h, II->III la 40km/h, III->IV la 60km/h și IV->V la 90km/h.

De atunci au trecut 2 ani și mi-am dezvoltat propriul stil, nu mai merg ca la carte iar consumul s-a stabilizat undeva la 5,8l/100km.

Am postat ca să împărtășesc experiența mea vis-a-vis de scăderea consumului la schimbarea vitezelor în mers turat, nu ca să mă laud cu consumul. Nu luați cifrele drept referință, pentru că voi vorbiți de orașe aglomerate iar eu vorbesc de orașul meu care are 6km cap-coadă și nu-i de loc aglomerat. Bineînțeles, la orice drum de București îmi consumă mult mai mult. De exemplu, ultimul drum pe care l-am făcut acum o lună la București, mi-a consumat o medie de 8l/100km, drumul incluzând autostrada cu 120-130 km/h și traversarea bucureștiului până la Ikea și înapoi.
DRS 2 IMPRESS

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#20
Multumesc Kin, un exemplu de acest gen cautam.

Am incercat o saptamana sa merg mai turat (I->II la 20km/h, II->III la 40km/h, III->IV la 60km/h) dar vad ca la consum nu se observa diferenta.. si s-a mai si incalzit afara. Pacat ca nu ma pot baza asa tare pe indicatorul de benzina (care, daca il urmaresti, pana la jumatate zici ca poti merge si 800km dar dupa ce trece de jumatate, ajunge la sfert in urmatoarele 20 de minute de mers).

Posibil sa fie totusi o problema la mine.

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#21
Sincer, și mie tot așa mi se pare. Poate nu chiar așa de grav, dar cu siguranță îmi lasă impresia că atunci când fac plinul, cu prima jumătate merg mult și bine, iar cu a doua merg mai puțin. Dar cred că așa e la toate Matizurile, cel puțin tu ești al treilea pe care-l aud cu impresia asta. Că e psihologic, sau că e inexact indicatorul (sau sonda), nu știu. :mrgreen:

Oricum, dacă vrei, testează când faci un plin. Bagi până la primul click al pompei, mergi 100km în regimul corect (ultimii 3-4 pe aproape de benzinărie), și apoi bagi iar până la primul click și vezi cât ai consumat.

Dar varianta cea mai concludentă este cu siguranță cea pe care-am practicat-o eu. Când bag benzină pun bonul în parasolar, și din 4.000 în 4.000 km (asta s-a întâmplat să fie cifra, +/-) fac calculul (câți km, câți litri, rezultă consumul).

Succes!
DRS 2 IMPRESS

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#23
in oras 8.5 - 9 (livram pizza - consum facut pe o luna avand in vedere 120 km facuti pe zi)
1600 km facuti afara - a diferit in functie de viteza

aproape 5 la 90 km/h
apoape 5.5-6 la 115 km/h
si cam 6-6.5 la 130 km/h

astea sunt consumurile pe care le-am inregistrat eu cu al meu.

eu cred ca sunt consumurile normale avand motorul de 800 si caroseria de 800 i ceva

Cine viseaza la consum mici cu matizul ... sa viseze in continuare :)

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#24
Sunt multe impedimente care afecteaza consumul,stilul de condus,temperatura,uzura motorului,combustibilul,orasul,talpa daca are toc sau nu,starea anumitor piese(gen EGR,fise,declcou).
Iar in Buc,nu ii poti face unei masini consumul,fie ea Matiz,Corsa,Fiesta,etc. Ganditi-va,ca sunte-ti in coloana la semafor si pana sa treci de semafor faci 3-4 plecari de pe loc schimbi a-1-a si dupa a-2-a si in 4m ai oprit ,eee la faza asta urci in 1800-2000 ture si opresti. Dar daca o faci de 3-4 ori la 4-5 semafoare,la capacitatea acestui motor vrei consum de 5 in oras? Si extraurban te chinui sa ai unul de 5l/100km.
Vrea cineva consum mic,sa isi ia motorina si dupa ceva vreme va plange dupa injectoare,din cauza motorinei
Trece-ti pe gaz
Eu inainte de a-mi vinde Matizul dupa care plang acum. Mi-am luat o Corsa 1.2 ,ce am zis, nu imi iau 1.0 ca va consuma mult,si nici mai mare motorul ca si ala va consuma mult. Privind din afara am vazut pe forumuri consumuri rezonabile. Eeee uite ca iarna imi ia un 10 iar vara 8-9 asta in oras,ca afara ies doar 1-2 pe an cu ea,iar atunci 6,5 cu o medie de viteza 120-150-185 km/h,viteza constanta fiind de 135km/h.
Ce nu asi da acum sa imi mai consume matizul 10l,dar nu il mai am :(
Ca sa moara Fetili........

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#25
In weekend am facut un drum de Cluj Napoca. La plecare am mers decent si am scos un consum de 5.79 l%. La intoarcere m-am tinut dupa un megane cu statie si am scos 6.32 l%. In ambele cazuri aerul conditionat a mers tot drumul! Ca traseu Bucuresti-Ploiesti-DN1-Brasov-Sighisoara-Targu Mures-Turda-A3-Cluj Napoca si la intoarcere la fel.
アジアのモーター

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#27
Mustang scrie:Iar o sa incepem polemicile cu consumurile... :)

Consumul unui Matiz variaza intre 7.5 si 10 in oras - depinde foarte mult si orasul. Iarna mananca mai mult, vara mai putin - asta e deja evident. :)

Un Matiz euro 2 are un consum de Bucuresti de 8-9. Si asta in conditiile in care tachetii sunt reglati ok, filtrul de aer nu este imbacsit, fisele nu au funingina, capacul de delco nu are mazga sau nu face condens, iar avansul este reglat corespunzator.
Daca imi permiti o completare, consumul poate fi influentat in mare parte si de stilul de condus al fiecaruia.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#28
mah baieti,tizu meu nu consuma nici exagerat,nici ridicol de putin,de curand am facut undeva la 230 km in afara cu 50 de lei,pe GPL,90-100 la ora,eu sunt mai mult decat multumit de consum.Ce e adevarat ca consuma mult in oras.mie 11-13 pe gpl in craiova dar si cu demaraje de ii las pe toti in urma:D.Per total sunt multumit.Un sfat:PUNETI L PE GPL,SE MERITA TOTAL!
Obsesia pentru carbon

Re: Cam cat e normal sa consume in oras?

#29
Laur, nu vorbim de GPL. Vorbim de benzina.

Si da, depinde mult de stilul de condus. Acum cateva zile am facut o mica iesire din Bucuresti cu treaba, si am scos un consum de 5.3 la mers linistit, 100 km/h, iar apoi cand am intrat pe autostrada, consumul a urmat spre 7-8 cand am dat talpa si am mers cu 130-135 km/h.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron