Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#2
da o cautare buzzer 12V. Se monteaza relativ simplu, plusul il iei din cutia de sigurante de pe siguranta de pozitie, iar minusul de pe intrerupatorul de usa de pe stalpul stanga usa fata. La intrerupatorul ala va trebui sa scoti papucul care aprinde plafoniera pentru ca vei avea parte de niste reactii ciudate. Plusul se mai poate lua de la orice bec se aprinde pe bord cand pui pozitia.

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#3
deci ai de ales intre a conecta buzzerul la pozitii sau faza scurta.de preferat ar fi sa il legi la siguranta pentru faza scurta .eu mi-am pus bec martor pentru pozitii aprinse (cel care indica in mod normal ca ai proiectoarele aprinse).asa ca vad in bord daca am uitat pozitiile aprinse. plusul il iei din cutia de sigurante din compartimentul motor iar minusul eu l-am luat de pe stalpul de la sofer ,din firele care alimenteaza plafoniera.functioneaza foarte bine si mi-a luat 15 minute sa fac toata ingineria. acum depinde si ce buzzer vrei sa-ti pui. exista mai multe modele,unele pot chiar sa-ti bazaie in urechi daca nu ti-ai cuplat centura de siguranta,etc.
sa fie in bafta ta prietenas.

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#4
Multumesc pentru raspunsuri :)

Nu vreau cine stie ce filozofie. Vreau doar ceva care sa bazaie in cazul in care ies ziua din masina si am uitat faza scurta aprinsa. Ar fi ok daca m-ar putea avertiza acelasi buzzer si pt pozitii aprinse dar daca nu se poate probabil voi folosi iun led rosu :P ar fi ok daca ar mai si clipi pt a atrage atentia.

Ok, acum stiu ca suna stupid dar habar nu am ce anume se poate demonta la stalpul stanga fata pentru a da de contacte :) dar poate ma lamuresc maine.

Cam cat costa un buzzer din asta si de ce mai am nevoie pe langa el (in afara de 2 fire) ?

Se gasesc la piese auto ? si daca da, exista vreo plaja de preturi pentru ceva de calitate ?

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#5
pe stalpul din fata pe partea soferului exista ornamentul de plastic care iese prin tragere.il dai jos si acolo vei gasi doua fire(potrocaliu si alb /sau maro nu mai retin exact.trebuie sa vezi care din ele este minusul plafonierei.iti mai trebuie un fir de vreo 50 cm pe care il treci din compartimentul motor in interiorul masinii.cum am spus eu am dat pe un buzzer foarte simplu cu doua fire de la un magazin de piese electice si electronice 4 ron. [img=http://img607.imageshack.us/img607/1474/85726141.th.jpg]
[img=http://img534.imageshack.us/img534/6418/94485115.th.jpg]
sa fie in bafta ta prietenas.

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#7
Dannyboy scrie:da o cautare buzzer 12V. Se monteaza relativ simplu, plusul il iei din cutia de sigurante de pe siguranta de pozitie, iar minusul de pe intrerupatorul de usa de pe stalpul stanga usa fata. La intrerupatorul ala va trebui sa scoti papucul care aprinde plafoniera pentru ca vei avea parte de niste reactii ciudate. Plusul se mai poate lua de la orice bec se aprinde pe bord cand pui pozitia.

Frate, stiu ca-i o chestie banala, dar chiar nu stiu. Explica-mi si mie cum adica iei plus din cutia de sigurante? Eu am ciupit mereu firele, asa ca poate de acum incolo o sa lucrez si eu mai curat, daca invat ceva nou. :)

maseluta scrie:pe stalpul din fata pe partea soferului exista ornamentul de plastic care iese prin tragere.il dai jos si acolo vei gasi doua fire(potrocaliu si alb /sau maro nu mai retin exact.trebuie sa vezi care din ele este minusul plafonierei.iti mai trebuie un fir de vreo 50 cm pe care il treci din compartimentul motor in interiorul masinii.cum am spus eu am dat pe un buzzer foarte simplu cu doua fire de la un magazin de piese electice si electronice 4 ron. [img=http://img607.imageshack.us/img607/1474/85726141.th.jpg]
[img=http://img534.imageshack.us/img534/6418/94485115.th.jpg]
Sper sa nu ma insel, dar pe stalp la sofer firul alb e masa. Dar vezi ca acolo e alimentare permanenta, nu pe pozitie cum ii trebuie pentru buzzer :!:
Reconditionare faruri matuite, zgariate si aplicare de folii
Imagine

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#8
Nu m-am exprimat chiar bine, nu e vorba de banal cat de chinuitor. Firul trebuie bagat printr-o trecere de cauciuc pe unde sunt bagate si celelalte fire. Locul este cam ingust si trebuie sa folosesti o sarma otelita care sa poti s-o impingi ca sa treaca de acel cauciuc. De sarma asta legi plusul buzzerului si-l tragi inapoi in habitaclul motor. Am zis s-o legi de siguranta de pozitie pentru ca pozitia e prima care se aprinde si ultima care se stinge, deci buzzerul va chitai la orice lumina aprinsa si nu va mai fi nevoie de semnalizari sau leduri suplimentare pentru faza scurta.

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#10
Il recomand pe cel de Cielo :D
Si schema folosita la conectare de mine a fost asta in caz ca faci rost de acel modul(chime bell). Eu nu am legat si acel contact la usa.

58 LIGHT - iluminare, pozitii
85 KEY - linia 30, alimentare de la baterie
TK DOOR - contact (senzor) usa deschisa
R .. - semnal depasire viteza (nealocat)
G S/B - contact centura siguranta
31 GND - masa (minus caroserie)
L LAMP - lampa cent. sig. necupl. (in tabl. bord)
15 IGN - linia 15, alimentare dupa contact cheie

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#11
Imi place cum suna cel de pe cielo, insa probabil voi apela la varianta mai ieftina a unei tiuitori :)

Daca am alarma montata pe masina mai trebuie ceva diode suplimentare? (am mai citit intr-un anunt de vanzare buzzer treaba asta)

EDIT: acum ca m-am mai documentat am dat peste o alta idee. Alarma mea ma avetizeaza daca am o portiera deschisa dupa ce o armez, nu as putea face cumva sa ma avertizeze si daca am farurile aprinse? :?

EDIT2: daca nu se poate cu alarma, cum s-ar putea lega astfel incat sa tiue daca cheia e in pozitia 1 si am bordul iluminat? Mi-ar fi mult mai util sa aud un tiuit de 1 secunda inainte sa scot cheia ..

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#14
L-am luat de la un magazin de piese electronice din Iasi - general systems. Erau 2 modele unul cu tiuit continuu si unul cu tiuit intermitent. Am ales pe cel continuu. Cel intermitent era cu vreo 2-3 lei mai scump insa (cred ca ala ar fi util pentru marche arriere). Probabil ca mai au pe stoc ..

Re: Buzzer pt faruri/pozitii/consumatori

#15
timmy scrie:L-am luat de la un magazin de piese electronice din Iasi - general systems. Erau 2 modele unul cu tiuit continuu si unul cu tiuit intermitent. Am ales pe cel continuu. Cel intermitent era cu vreo 2-3 lei mai scump insa (cred ca ala ar fi util pentru marche arriere). Probabil ca mai au pe stoc ..
Poti sa verifici te rog daca mai au. Eventual sa imi trimiti si mie prin posta. Eu nu am gasit :D. Mersi.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori