Re: Martor baterie!

#16
Salutare.
Am si eu o problema cu martorul baterie. Nu se mai aprinde.
Am schimbat de curand senzorul din alternator.Am pus un senzor "aproape" echivalent Valeo.
In loc de mufa cap ciuperca,senzorul are un surub, deci un fir din cele doua de la mufa,se anuleaza.
Poate cineva sa-mi explice dece nu se mai aprinde martorul?
Mentionez ca alternatorul incarca normal 14,4.
Multumesc.

Re: Martor baterie!

#18
Am gasit releul original, intr-un singur loc pe net si era foarte scump,170+ron. Nu stiu daca al meu e Dac sau Mando. Pe el scrie Valeo.Nici nu stiu daca e original de Matiz.
Electricianul m-a sfatuit sa cumpar echivalentul acela mult mai ieftin.
Cand mi-a montat alternatorul,baiatul de la service a pus prin eliminare, pe rand firele de la mufa, pe surubul releului.
Cand a pus primul fi, nu se oprea motorul cand lua contactul. Cand a pus al doilea fir, incarca normal, se oprea motorul cand lua contactul dar nu se aprindea martorul baterie.Nu era electrician baiatul, era mecanic si foarte tanar.
Acum, inseamna ca firul care a ramas, trebuie dus la un plus pe contact ?

Re: Martor baterie!

#20
Este o improvizatie, nimic de zis dar nu mai dau alti bani. Am dat 85 pe releu cu tot cu transport, 25 rulmentii,si 40 manopera de inlocuire.
Sunt sigur ca a pus firul, ca am stat langa el si am vazut .
Am verificat cu aparatul de masura, acum delcoul functioneaza in parametri normali.
As fi vrut sa se aprinda martorul in bord si nu se aprinde. I-am pus un voltmetru digital mic, care compenseaza lipsa martorului.
Cred ca o sa-l las asa deocamdata.
Multumesc Razvan pentru raspuns.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori