Scartait intrerupt față-stanga

#1
Salutare! Sunt posesorul unui matiz SE 2004 ,motor 0.8 52 cp, ac,servo,geamuri electrice.masina am cumparat-o acum 2 luni aproximativ si am observat ca, din treapta a 3-a pana in treapta a 5-a (asta insemnand de la 60 km/h ) se aude un scarțâit intermitent in partea stanga. Acesta se aude si daca decuplez din treapta de viteza si apoi se domoleste usor pana cand nu se mai aude deloc. Se aude de obicei doar daca accelerez mai violent. Daca accelerez cu grija, de cele mai multe ori scârțâitul nu apare. As vrea sa imi spuneți pareri despre ce ar trebui sa achimb si care ar putea fi problema.

Re: Scartait intrerupt față-stanga

#6
Ideea era ca merg cu ea la un sefvice in cateva zile in constanta si as fi vrut sa imi dai cateva posibilitati ca sa stiu macar ce ar putea fi. Nu vreau sa ma vrajeasca ala acolo si sa achimb ce nu trebuie. Eu cred ca este ceva de la planetara. De la imbinarea in cutia de viteza sau capatul de bara :D. In momentul asta cateva supozitii ma ajuta.

Re: Scartait intrerupt față-stanga

#7
Inteleg ca scartaitul e de rotatie, nu de inclinar (adica la o accelerare violenta nu se aude un scartait prelung care apoi se pototleste),
De regula componentele de la suspensie bat si cloncane, nu scartaie. La fel, planetara ar trebui sa bata la viraje. Rulmentiii ar trebui sa huruie sau sa bata in viraje.

Scartaitul ar putea fi de la frane, un cablu care atarna pe planetara (mi s-a intamplat acum 2 luni), aparatoarea de noroi de la aripa, simering din cutia de viteze sau ceva asemanator.
Cu frana poti sa o verifici franand mai zdravan si vazand daca dupa ce iei piciorul de pe pedala mai face in continuare.
Cu cabluri sau alte chestii care atarna, poti sa bagi un ochi si sa vezi daca e ceva care se vede usor.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 7 vizitatori