Problema frana

#1
Salutare, detin un matiz se 1999 masina pana acum 5 luni cand am luat-o statuse nemiscata de 4 ani eu nu am schimbat placute la ea deoarece tinea ok, azi m am gandit sa schimb placutele si dupa schimbare am constatat ca pedala este mai moale si tine mai slab pe langa asta aud un sunet in dreapta la roata cand apas frana, este posibil ca etrierii sa fi fost blocati si acum dupa schimbare sa-si fi revenit? Este normal ce mi s a intamplat? Mentionez ca am incercat si niste franari mai brusce si tot lafel este dupa franarile alea mi s a auzit ciudat pompa de servo dar si-a revenit.Unii mi au zis ca e normal sa fie pedala asa moale acum astept si parerea voastra.

Re: Problema frana

#2
Daca masina a stat mult se impune o revizie completa pe partea de franare:
- Verificare etrieri - culisele sa nu fie intepenite, pistonasele sa nu fie intepenite. Daca sunt probleme se schimba: culise + garnituri culise si/sau pistonase + garnituri pistonase
- Verificare cilindri receptori spate
- Verificare servofrana pt pierderi de lichid
- Verificare discuri si tamburi + saboti
- Schimbare lichid frana

Zgomotul poate veni din cauza oricarei componente de mai sus
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Problema frana

#3
vali82 scrie:
15 Ian 2018, 08:59
Daca masina a stat mult se impune o revizie completa pe partea de franare:
- Verificare etrieri - culisele sa nu fie intepenite, pistonasele sa nu fie intepenite. Daca sunt probleme se schimba: culise + garnituri culise si/sau pistonase + garnituri pistonase
- Verificare cilindri receptori spate
- Verificare servofrana pt pierderi de lichid
- Verificare discuri si tamburi + saboti
- Schimbare lichid frana

Zgomotul poate veni din cauza oricarei componente de mai sus
Mecanicul la care am fost mi-au spus ca sunt ok pe mie ma pus pe gandiri faza ca inainte sa le schimb erau ok tineau ok si dupa schimbare s-a imuiat pedala, o sa incerc si la alt mecanic.

Re: Problema frana

#5
Salut.

Recent am schimbat si eu placutele (acum 1 saptamana) si frana mi se pare mai "elastica".
Adica cand apesi normal nu opreste atat de rapid, cel putin pana se mai uzeaza putin, din ce am inteles, iar pedala mi se pare ca se apasa la fel

Re: Problema frana

#6
Salut,
Este adevarat ca la inlocuirea placutelor de frana, pentru o perioada nu-i bine sa bruschezi frana de serviciu(pedala).Necesita un timp de "pasuire" intre placute si discuri.
Dar daca si dupa 2-3 zile de rulat in trafic nu intervine o schimbare in bine, atunci se v-a proceda la o noua aerisire a sistemului.
Asta in speranta ca pana la placutele de frana, intreg sistemul este perfect functional. Discuri, pistoane etrieri,lichid frana, culisante, cilindrii receptori, saboti & co..

Drumuri bune!
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron