Probleme motor

#1
Salutare. Nu stiu daca postez bine aici dar imi asum riscul. am o problema cu matizul (2004, e + ac, 130000 km). in timp ce megeam spre casa au aparut urmatoarele:
- motorul a inceput sa trepideze. nu foarte tare dar enervant:
-senzatia de mers in doua pistoane;
-o scadere cam mare in ceea ce priveste puterea motorului, abia ajung la 70 de km/ora, in conditiile in care 100 de km/ora era viteza "de croaziera"
Am banuit capacul delco si fisele de la bujii pe care le-am si inlocuit azi dar simptomele sunt tot acolo
Banuiesc ceva la esapament dar nu sunt sigur.Daca atup teava de esapament motorul merge in continuare, fara sa dea sa se opreasca.
Ar putea fi de la esapament?
Multumesc.

Re: Probleme motor

#2
Ai Euro 3 sau Euro 2? Vezi pe unde rasufla esapamentul.
La E2 daca rasufla dupa sonda lambda (care e una singura, se vede de la motor) nu conteaza. Daca rasufla inainte de sonda lambda conteaza, poate avea simptome de dat in nas si sa traga prost.
La E3 sunt 2 sonde lambda si, la fel, daca rasufla dupa amandoua (sub masina) nu conteaza.

Evident ca pot fi si alte cauze.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Probleme motor

#5
Am vazut ca ai scris de capac de delco, deci este Euro2. Vezi daca rasufla galeria de evacuare pe la prinderea pe motor sau prin zona aia.
Bujiile sunt OK? Poti sa le dai jos si sa le faci o poza? Daca ai probleme de orice fel cu 1 cilindru atunci ar trebui sa se vada pe bujia respectiva, adica ori sa o vezi afumata, ori uda etc.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori