Re: Schimb ambreiaj

#2
Al meu e original ( Valeo - Korea ), am 150k km cu el. Placa si rulmentul sunt bune dar discul mai face figuri cateodata, depinde cat de energic plec de pe loc. In regim de taxi kitul duce minim 100k km pana maxim in 150k km, conteaza foarte mult stilul de condus .

Re: Schimb ambreiaj

#3
alexino_2002 scrie:Buna ziua,

Sunt curios daca ati schimbat pana acum kitul de ambreiaj si cam la cati km se duce de obicei. Normal, depinde si de utilizare/utilizator dar eram curios asa in mare cam, cati km tine.
Viata ambreiajului este data de modul de exploatare a masinii si al ambreiajului.La matiz cel mai timpuriu intalnit de mine a fost pe la 40-50 000 Km,cu o folosire defectuoasa a ambreiajului,iar cel mai longeviv la 180 000 km(cred ca acum a trecut bine de 200 000),situatie in care s-a inlocuit doar rulmentul de presiune(buget de criza) care era spart,iar masina a circulat preponderent extraurban.

Re: Schimb ambreiaj

#5
eu care am acum 286 000 cu matizul meu l-am schimbat cam la 130-135 000 de km mers 80% in oras.

si mai tinea dar de ambele dati incepuse sa mearga foarte greu pedala de ambreiaj...asta era semnul ca trebuie schimbat,nu l-am lasat sa pice de tot...

Re: Schimb ambreiaj

#6
eu l-am schimbat prima dată la 58000 pe cel original,am pus valeo si m-a tinut inca 40000
in ambele cazuri s-a fisurat placa de presiune.
acum am pus tot valeo.
au zic ca stiu sa conduc,inantea am avut dacia si nu am stiut ce e ala ambreiaj
mecanicul spune ca este materialul din placa de presiune de proasta calitate.
ce sa mai zic ?

Re: Schimb ambreiaj

#8
eu unul zic ca se tine foarte bine pt km astia.

e adevarat si ca am mers numai eu cu ea dar mari probleme nu a facut...

pe scurt,la 245 de mii i-am facut o segmentare la motor,pe la 260 de mii i-am reparat pasajele spate ca iesise rugina.
astea ar fi reparatiile mai mari....in rest maruntisuri...o bascula,capete de planetare care pica din cauza burdufelor care se sparg si intra mizerie.

in ansamblu,sint foarte multumit de masinuta...foarte fiabila si mai ales foarte ieftina la intretinere comparativ cu alte marci auto.

sint convins ca o sa mai tina inca 10 ani de acum incolo fara sa bag cine stie citi bani in ea...

Re: Schimb ambreiaj

#9
Al meu matiz a avut ambreajul schimbat pe la 40000 cu unul Valeo care m-a tinut pana la169000
La Valeo se duce discul.Acum am pus unul Japonez,sper sa tina mai mult ca precedentul...
Dacat putin si bun,mai bine mult si bun!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 2 vizitatori