Re: cum scapam de rugina la matiz

#20
Pentru pasajele spate nu vei putea turna ulei. N-ai cum prin prag, pragul se termina la imbinarea cu pasajul spate, prin sudura. Pentru partea din spate spray zinc, solutie anticoroziva si / sau mastic pensulabil ai putea folosi. Pe tine te intereseaza sa acoperi porii de vopsea prin care poate intra apa astfel incat sa iti instaureze rugina.

Nu. Din praguri nu iti poate curge ulei in masina, in mod normal.
Din usi iti poate curge uleiul, dar se prelinge pe partea exterioara a pragului - trebuie sa ai grija sa nu te murdaresti, insa.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: cum scapam de rugina la matiz

#21
Exista mai multe solutii .Prima ar fi ca trebuie sa scapi de tot de rugina,adica de tabla moarta.Dupa aceea trebuie terosonata pe exterior peste tot iar prin interior trebuie data cu ceara .Si terosonul si ceara trebuie sa fie de cea mai buna calitate pentru ca altfel cand vine caldura se scurg amandoua .
Sorin - 0726.811.000 sau 0765.095.950

Re: cum scapam de rugina la matiz

#22
la dacie facusem un fel de cauciuc ras(asemeni cum razi branza..:P)...apoi amestecata cu antiphon si ia-o la pensula...la Maty deocamdata am bagat cu o seringa la greu prin fetele de usi si gaora spate praguri plus pe fata dat putin pasla deoparte si bagat in dreptul unei bride de prindere a firelor electrice...sper pana vine toamna sa ii fac si aripile pe spate amandoua,trebuie insa dat bara jos si facut cu simt de raspundere de tinichigiu...spor tuturor!

Re: cum scapam de rugina la matiz

#23
Dar de ce va chinuiti cu ulei si nu dati cu ceara? Deja este ieftina (costa cam cat 1l de ulei bun) si se gaseste peste tot. Avantajele nu cred ca e nevoie sa le enumar, dar totusi o voi face:
- ceara se intareste si nu mai curge, uleiul in schimb va curge tot timpul
- ceara adera la suprafete mult mai bine decat uleiul
- uleiul ars este usor acid, deci deterioreaza vopseaua in timp din interiorul pragului, asadar daca tot dati cu ulei, dati cu ulei nou

Eu zic ca ne-am civilizat destul si avem destule produse pe piata la preturi decente ca sa mai umblam cu tiganii de genul uleiului in praguri. Si eu am dat cu vaselina in usi si vad ca rezista si dupa 3 luni fara sa curga, insa am facut asta pentru ca ma apucase damblaua sa umblu la usi intr-o duminica si nu aveam de unde sa cumpar ceara.

Pentru contraaripile spate se poate folosi cu succes tot ceara injectata prin portbagaj, dupa ce in prealabil ati dat jos finitiile laterale. Contraaripile fata se pot da cu spay cu vopsea cauciucata, eu am folosit HB Body pt exteriorul pragurilor, costa pana in 20ROn un spray care ajunge pt 2 contraartipi + spatele aripilor fata.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: cum scapam de rugina la matiz

#24
Odata ce tabla nu este tratata tot va apare rugina . Am vazut si pe fosta masina ,,logan 2005" incepuse sa apara pe aripile spate,dar la Matiz fiind din 2008 mi-se pare penibil.Am o unflatura cam de 1.5cm pe usa dreapta spate jos, am vazut matizuri facute praf de rugina .Eu cred ca nu se poate rezolva decat prin jlefuire ,chituire apoi vopsea.Nu am vazut Chevrolet Spark ruginit ,mai cred ca primele tipuri de matiz facute in corea au fost mai rezistente. Daca mai exista firma Daewoo la brasov trebuia data in judecata .

Re: cum scapam de rugina la matiz

#27
myhnea_alex2000 scrie:Eu am cumparat 2 usi fata de la un matiz din 98 .era adus din italia si nu avea un gram de rugina .
Am vazut la noi in romania un matiz din 2007 ruginit rau.
Cele facute la noi la craiova au avut tabla foarte proasta si netratata.
asta cu tabla o stiam si noi... intrebarea e ce putem facem sa incercam sa "corectam" aceasta "problema"
doar nu emigram cu totii in italia dupa usi de matiz :lol:
i hate the cops ;)

Re: cum scapam de rugina la matiz

#28
Am fost in Madrid de mai multe ori acolo nu vezi matiz ruginit nici din 98 .Sub 1000 de euro nu il cumperi,din 2006 costa in jur de 3500.Sunt arse de soare ,decolorate unele nu prea gasesti umbra. Pe noi ne omoara tampiti cand arunca nisip pe sosea iarna,deoarece sparge stratul de antifon de pe dedesupt si vopseaua in general .Apoi se instaleaza sarea si rezulta rugina .Cine poate sa evite sa iasa iarna va fi mai bine.In ziua de astazi mai toate tarile dau pe sosea cu sare lichida diluata,nu cu bulgari cum este la noi.Salut

Re: cum scapam de rugina la matiz

#29
parerea mea la matizurile fabricate in RO la Craiova este de vina tabla care rugineste ,afirm si varianta cu sare si nisip iarna, dar un Matiz din import model european stiti la ce ma refer nu are nici o problema din acest punct de vedere ,asta este ne chinuim cu carpe ,uleiuri, silicoane, ceare, si altele ca la batranele dacii.

Re: cum scapam de rugina la matiz

#30
detin un Matiz Klia import Austria de 3,5 ani fabricatie 2003 nici nu stiu ce este rugina ,e adevarat ca o spal deoarece de la sarea aia ordinara pot aparea pete de rugina dar nu mi a fost frica de asa ceva e un obicei sa o spal de doua ori pe luna fie vara fie iarna, trec prin oras si ma uit la Matizuri romanesti cu jale cum le mananca rugina ca pe un cancer.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron