Problema geamuri zgariate

#1
Am si eu urmatoarea problema : de fiecare data cand cobor geamurile scartaie si se zgarie rau tare : .......am mai curatat eu cauciucul ala pe care se freaca geamul cu lama unui cutit usor fara sa il tai dar degeaba . Voi aveti problema asta?

Ma scuzati daca nu am postat unde trebuie ..... dar poate ma ajutati cu niste sfaturi .... va multumesc

Re: Problema geamuri zgariate

#2
Tu esti sigur ca acel cuciuc iti zgarie geamurile? Parerea mea e sa desfaci fata de usa si sa vezi exact ce se intampla in interior. Chiar nu am intalnit asa ceva. Poate lasa ceva urme, dar nu sa zgarie...
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: Problema geamuri zgariate

#3
poate problema este cauciucul imbatranit sau ti-au intrat pietricele in peria geamului. Ca sa rezolvi ultima varianta: dai jos de tot geamul, iei o pensula cu fire mai tari sau o perie de curatat pantofi si cureti bine bine ambele perii (interior si exterior). perie eu numesc partea aceea plusata care este pe interiorul cauciucului de la chederul geamului.

Pe viitor foloseste jetul cand speli masina si insista in zona de jos a gemului pentru a nu lasa mizeria sa se acumuleze pe buza chederului.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Problema geamuri zgariate

#8
Gata am scos chederele si am gasit problema........deci sunt 2 chedere : pe interior si pe exterior ...... amandoua au cate o perie dar cea din exterior era vai de capul ei ...era plina de pamant si nisip
Le-am spalat dar sunt tocite de vechime .... in concluzie trebuiesc schimbate ca nu prea mai isi mai fac treaba sa protejeze geamul
Va multumesc pt sfaturi si ajutor !!!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron