Campanii umanitare

#1
Anul trecut am avut norocul sa ajutam de Craciun 23 de copii de la o gradinita de langa Targu Ocna cu care soarta n-a fost foarte generoasa, prin intermediul a 2 membri MC.ro si prin ajutorul baietilor de la PLMTuning.ro. Anul asta ne propunem din nou sa nu ramanem indiferenti si sa lasam deoparte pentru cateva clipe problemele noastre de zi cu zi si sa facem sa dispara problemele altor copii macar pentru putin timp.

Ei, cei de care-ti vorbesc acum sunt 22 de pusti intre 3 si 7 ani, dintr-un sat de la granita cu judetul Vaslui, nascuti intr-un loc sarac, (Dealu Perjului - Oncesti) cu familii care nu le pot da decat putin din ce-ar trebui sa primeasca orice copil de varsta lor.
Anul asta vrem un lucru simplu: sa le dam Craciunul pe care-l merita orice copil.
Daca poti sa ne ajuti, in orice fel, cu carti de colorat, jucarii, dulciuri, orice altceva, ei iti vor fi tot atat de recunoscatori pe cat ai fost tu la primele jucarii pe care le-ai gasit sub brad cand erai ca ei.

Imaginile de anul trecut sunt aici: click.

Cine doreste sa fie un mic Mos Craciun pentru acesti copii, il rog sa scrie aici si voi oferi mai multe informatii suplimentare.

Multumesc!
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Fii si tu Mos Craciun!

#2
Mustangule,

Am, cred, un sac de jucarii de la fii-mea. Nu sunt jucarii noi, sunt folosite de ea cativa ani. Chiar daca vreunei papusi – ca exemplu – ii lipseste o mana sau un picior, nu cred ca alt copil nu s-ar bucura.

Daca tu crezi ca face trebuinta cauzei pe care o sustii, ne intalnim si-ti dau sacul. Prin el mai bag eu si cateva carti de colorat, creioane colorate pe care nu le mai foloseste etc.
Astept raspunsul tau :P
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: Fii si tu Mos Craciun!

#4
Se accepta orice ajutor! absolut orice, ce ar putea sa faca fericit un copil de 3-7 ani, care nu prea are multe. anul trecut am primit dulciuri varsate printre altele, si am facut noi pachetele pentru ei. hainute, materiale didactice pentru clasa, produse de igiena corporala in limitele ratiunii, jucarii de care s-au plictisit copii vostri...etc. toata rugamintea noastra este sa nu fie alimente care se pot varsa, sau s-ar putea sa expire inainte de 15 decembrie.

Cine doreste sa se implice, am rugamintea sa ma contacteze pana pe 5 decembrie. Pe 10 trimit coletul catre Bacau, iar de acolo va fi livrat catre judetul Vaslui, in data de 20 decembrie.

Liviu, trebuie sa ne vedem saptamana asta (cred ca vineri) pe la Cora Pantelimon si iti iau de pe cap cei 2 saci. :)
De altfel, te rog sa nu ma uiti si pe mine cu stickerele matizclub, am nevoie de cateva. ;)
Merci.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Fii si tu Mos Craciun!

#5
Mustang, adaug si eu cativa papitoi de plus (ursuleti, iepurasi) mai mari si mai mici.
Pana pe 5 mai aduc una alta, te anunt.

Sa ma anunti cand ai drum in zona sa ne vedem.
Mersi.

Re: Fii si tu Mos Craciun!

#8
@mustang, la sfarsitul saptamanii le ai.

Am intrat in pod si am inceput cu fii-mea sa alegem ce trebuie
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: Fii si tu Mos Craciun!

#13
Aleks - PLM Tuning.ro scrie:Stii ce ai facut? Iti spun cu inima stransa... Ai facut un lucru ciudat: ai iesit din cochilia ta, ai rupt rutina ta de zi cu zi, ti-ai luat din bugetul tau, ti-ai luat din timpul tau si ai devenit, fara sa fie cool si pe val, Mos Craciun....
Te intrebi de ce cu inima stransa? Pai... e trist sa vezi uniforme din anii 80 ponosite purtate drept haine festive de copii de cativa ani in 2013, la serbarea lor de Craciun.... e trist sa vezi copii de 6 ani care au statura unui copil de 3 pentru ca nu au alimentatia minima necesara... e trist sa vezi fetite cu hainute din panza subtire de vara, pentru ca parintii lor le-au adus la serbare sa fie frumoase si altceva nu au avut, e trist sa vezi copii care vin cu papuci de carpa in gerul de acolo...
Sa stii insa ca exista de fiecare data speranta si asta e o minune in lumea mica a lor: TU esti speranta... am vazut cele mai sincere zambete, si nu e cliseu, am vazut ochi mari de copil fericit, am vazut parinti modesti si saraci, dar mai fericiti decat copiii lor, am auzit pustii uimiti spunand ca ei nu au vazut asa ceva NICIODATA de cate ori sacii de cadouri mai mari decat ei ajungeau la fiecare copil...
Au acum, multumita TIE jucarii pe care nu le visau, au hainute frumoase si calduroase, au ghetute comode, au carti de colorat si de citit cand vor invata sa citeasca, au dulciuri pe care nu le-au vazut niciodata, au fructe din toate felurile, sa stie si ei ce gust au macar....
Eu iti multumesc, nu stiam ce o sa reusim atunci cand am inceput asta, dar TU ai facut o minune dintr-o idee nebuna, si ideea a devenit cel mai frumos cadou de Craciun pentru 25 de copii fericiti acum...
Am toti prietenii care au facut asta de amintit, si nu-s putini, pentru ca inimi mari sunt multe: [..mai multe persoane(cenzurate din motive de intimitate)..],Matiz-Club.ro.
Ai tot respectul meu, si in fata ta, eroul lor de azi, ma inclin fara alte cuvinte.
Acest text ii apartine unuia dintre cei care au initiat aceasta miscare si care a fost personal la acei copii.

Felicitari tuturor celor care s-au implicat si au facut sarbatori mai frumoase unor copii care n-au avut norocul vostru.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg

Campanie umanitara 2014

#14
Daca avem timp si energie, anunt ca anul acesta, ca si anul trecut, o parte din prietenii mei din zona Moldovei se va mobiliza si, cu ajutorul nostru esential, vom ajuta impreuna o mana de copii dintr-un sat cu vreo 20-30 de case, din care una pe post de gradinita si scoala primara, in care 14 suflete mari in corpuri mici, de 4-5-7-10 ani, in aceeasi incapere, fac ore in fiecare zi, fara a se plange de faptul ca n-au mai nimic din ce intelegem noi c-ar trebui sa aiba un copil la varsta lui, si fara a-si inchipui ca se poate si altfel…

Asadar, campania umanitara 2014 pentru ajutarea unor copii cu situatie financiara precara incepe acum.

Orice jucarie in stare decenta, hainute de copii, carti de colorat, caiete, etc, sunt binevenite.
Se accepta si banuti in vederea achizitionarii de bunuri pentru ei.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron