Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

B-85-XAI

#1
Salutare. Am decis sa imi mai fac inca o data cont (a 3-a oara). Deci:

Posesor de Matiz, model E/AC, din 2008. A fost ultimul lot de masini vandute, inainte ca fabrica sa fie achizitionata de catre FORD. Primul proprietar (luata in leasing, ce-i drept, de catre seful de la firma unde lucrez de 6 ani). Are 77000 de km, culoare albastru cobalt.
De-a lungul celor aproape 4 ani, i-am adus unele mici imbunatatiri: Jenti aliaj, folie omologata pe spate si lateralele spate, adaugat boxe JBL pe spate, volan sport (mersi Mustang), paravanturi, proiectoare din alea cu masca neagra, ceasuri cu plasma si filtru sport (mersi Cristia9, chiar daca nu mai esti pe forum). Astept sa treaca zapada asta sa o bag intr-un service pentru a-i pune la punct cam tot ce e nevoie, nu ca ar avea ceva, dar prefer sa o stiu bine intretinuta. Sa nu mai pomenesc de unele zgarieturi si julituri din trafic si de prin parcarile mall-urilor. Am sa adaug si ceva fotografii, majoritatea imi stiti masina, trebuie sa vad cu site-urile astea de hosting foto, deoarece fotografiile sunt mai mari ca spatiu. Sa ne "hauzim" cu bine la o shaorma... cunoscatorii stiu...
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: MATIZ B-85-XAI

#3
Bun venit, de fapt poate-ar fi mai potrivi să-ți spun bine te-am găsit, pentru că ai mai fost aici și înainte.
Dacă ai vrea să ne arăți niște poze, eu personal sunt dornic să văd proiectoarele și ceasurile cu plasmă, ambele sunt pe lista mea pentru viitor.

Pentru hosting poți să folosești imageshack.us, îți faci un cont la ei iar apoi, când încarci pozele, te lasă să selectezi dimensiunea la care le vrei. Practic ți le redimensionează ei ca să nu-ți mai bați capul. Pentru forum, cel mai bine ar fi să alegi 640x480. După ce încarci pozele o să-ți dea niște linkuri pentru fiecare poză, alegi linkul pentru forumuri și-l postezi aici. Succes!
DRS 2 IMPRESS

Re: MATIZ B-85-XAI

#4
Pentru KIN. Stai linistit, sunt acomodat cu tehnica, lucrez in domeniu. Ma refeream ca era mai usor sa fie butonul de upload direct pe site, cum era inainte. Am sa pun 3 fotografii si promit sa revin cu inca 3-4, pentru interior.

Imagine



Imagine



Imagine
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: MATIZ B-85-XAI

#6
Deci mașinuța arată brici...
Jantele sunt cumva ART 242? Sunt singurul model care mi-a plăcut de la alfaromtrans și chiar mă întrebam cum vin pe un matiz. Vin excelent!
DRS 2 IMPRESS

Re: MATIZ B-85-XAI

#8
Hai ca nu am mai postat nimic de mult la sectiunea masinii mele. Poate trebuia trecut la "plimbari", dar o pun aici.

Plimbarea regulata de Bucuresti-Satu Mare si retur (inclusiv schimbarea Solenzei cu Matizul). De data aceasta cu peripetii si intamplari. La intamplari, mentionez intalnirile cu cu colegii vamesu si andy (de la Valcea) pentru livrarea calendarelor. La iesirea de pe centura Sibiului, m-am oprit sa fotografiez o chestie misto, un panou ce arata ca un Logan de politie. Am auzit un mieunat, si, uite asa m-am pricopsit si cu un pui de pisica, culmea, invatat cu casa, cu ladita (isi face nevoile unde trebuie). La intoarcere, conducand a mea sotie o parte din drum, am mai surprins cateva chestii; fotografiile vorbesc, nu mai comentez.
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."
Fişiere ataşate
IMG_8469.JPG
Solenza, impreuna cu cele doua Matizuri ale lui Andy din Valcea.
IMG_8471.JPG
I-am promis ca o sa postez si cu masina lui fotografie
IMG_8472.JPG
familia "de la Valcea"
IMG_8473.JPG
Asta m-am oprit sa fotografiez. De la 200-250 de metri zici ca e masina cu radar sau ceva control si uite asa reduci mult viteza. Ce e drept, vine si rondul in care se iese de pe autostrada Sibiului catre Saliste
IMG_8476.JPG
Si de fapt, iti dai seama ca e teapa, cand treci pe langa el.
pisu.jpg
Acolo se afla pisicul cu care m-am pricopsit. E undeva in partea de jos, chiar langa roata stanga (i se vede doar capul). Am taiat din fotografia mare, ca sa se vada mai bine
2013-01-02 08.46.31.jpg
Rocada de la Satu Mare, intre Solenza si Matiz. Matizul gata de plecare, Solenza gata de odihna prelungita.
IMG_8554.JPG
Unul din multele radare intalnite pe drum. De fapt astia stateau la "linie continua" si culmea, aveau activitate. Erau melteni care ii durea in c.r de ceilalti si depaseau in nesimtenie. Doar ca jos... surprizaaa:)
IMG_8556.JPG
Alt "radar" pe centura orasului Alba Iulia. As vrea eu sa ma prinda si pe mine, dar mereu am fost cu "remorca" dupa mine. Bine ca nu intra pe aici pe site ca 2 saptamani nu mai vad mancare calda
IMG_8558.JPG
Radar ascuns intr-o benzinarie la Saliste (la Prelate pentru cine stie). Si acolo au baietii activitateeee.. sa fie la ei acolo :)

Re: MATIZ B-85-XAI

#11
mareo scrie:Masina arata bine,chiar nu merita sa aibe scrisurile alea acolo ... +1 sa le dai jos.
Vad ca nu prea au efect :( Am sa incerc cu ceva stickere. De la primavara incolo o sa mai modific pe la ea cate ceva. Poate bara de la Mustang, ceva colantari. Momentan o las asa ...
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: MATIZ B-85-XAI

#13
Ma bucur sa vad o masinuta ca a mea . Este ingrijita , suficient ce are pus pe afara . Ma gandeam sa mai adaug si eu una alta dar fiind o masina mica arata tiganie cu zorzonele ;) Asa cum este acum ii sta cel mai bine parerea mea:)

Re: MATIZ B-85-XAI

#14
Dory, se mai pot face multe chestii de efect, ma refer la exterior. Eleron, praguri, bara fata, bara spate, niste mici colantari.. si lista poate continua. O sa ma mai apuc la primavara de mici modificari. Pana atunci, las masina asa cum e, sa treaca iarna cu bine.
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: MATIZ B-85-XAI

#15
Si eu vreau sa mai fac ceva pe la ea dar este riscant sa pui ceva peste tabla . Mai ales la praguri sa pui unele false dupa un timp poate ascunde o rugina de nu mai scapi de ea. Eu merg pe premiza urmatoare mai bine sa ai bani de mecanica sau ce mai are ea nevoie decat sa cheltui banii pe altceva . Am vazut matizuri cu rugina pe ele si troncanea toate alea pe sub ea ,si ei umblau dupa ,,tuning".
Sa fim seriosi Mailander sunt multi nebuni.In cazul cum se prezinta masina mea si a ta si altele bune poti face modificari pentru ca ai pe ce sa pui .;)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron