Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

Re: BZ 05 WHH

#196
As vrea sa montez pe fata amortizoare de tico in combinatie cu arcuri sport. Oare va atinge la gropi cu bara? Ma refer sa nu fie prea slaba suspensia asa mai ales ca amortizoarele sunt si mai scurte cu 2 cm(defapt asta era si scopul sa o las mai jos).

Re: BZ 05 WHH

#197
In calitate de fost posesor de amortizoare Tico cu arcuri FK, iti pot spune ca nu atinge bara. In schimb scutul de la cutia de viteze va atinge la gropi si exista riscul sa spargi busonul (eu am facut-o).
Daca gasesti amortizoare dedicate de Tico, pe gaz, nu ar trebui sa fie rau.
Din pacate, acum nu prea mai gasesti amortizoare originale de Tico. Toate sunt pentru Matiz si Tico... au aceeasi inaltime (aceea de Matiz).
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: BZ 05 WHH

#198
Mi-a adus un coleg niste amortizoare de pe un tico dar sa vad in ce stare sunt. Tu mai ai inca amortizoare de tico pe masina? Stiam ca ai renuntat parca la ele. La mine oricum masina s-a inaltat cu 2-3 cm din cauza jantelor pe 14 si a talonului marisor 155.65 si ma gandeam ca asa ar reveni la normal ca si cum as avea jantele pe 13.

Re: BZ 05 WHH

#199
Am renuntat la ele pentru ca erau pe ulei, erau scurse de tot si masina incepuse sa joace pe arcuri (aveau mai mult de 3 ani doar pe masina mea, fiind montate SH) - amortizorul nu mai lucra cam deloc. Masina incepuse sa lanseze si dadeam cam mereu cu burta de pamant la denivelari luate in viteza.

E ok daca incerci asta: verifica insa sa fie amortizorul foarte rigid. Daca il poti actiona cu mana, eu unul nu iti recomand sa il pui.
Mai trebuie sa iei ceva in vedere. Daca vei pune amortizorul de Tico, vezi ca ti se va modifica vizibil unghiul de cadere (rotile fata vor fi mai cracanate), iar cauciucurile vor incepe sa fie atacate pe partea interioara - eu am schimbat 2 cauciucuri nou noute intr-un an din acest motiv - nu stiu daca e relevant faptul ca era amortizorul dus sau nu.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: BZ 05 WHH

#203
Amortizoarele care au taleru la arc ca in poza sunt bune? Ma refer ca nu stiu cat de bine se aseaza arcul pe el mai ales ca eu am arcuri sport.Defapt ma refer chiar la astea Monroe.
Fişiere ataşate
amortizoare-fata-daewoo-matiz-58ea2186d9190391c9-650-500-1-95-1.jpg

Re: BZ 05 WHH

#208
Salut.Arata foarte bine masina , imi poti spune si mie de unde ai luat eleronul ?
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort! E greu doar pentru ceilalti...la fel si cand esti prost!"

Re: BZ 05 WHH

#209
Salut! Eleronul l-am primit gratis :D
Iar ieri de plictiseala am inlocuit toba intermediara cu o teava :)) si daca tot am umblat acolo am schimbat si racordul flexibil pentr ca era aproape rupt.
Fişiere ataşate
WP_20140613_004.jpg

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori